Проєкти відділу науково-методичної роботи

Тематичний онлайн-семінар «Сучасні тенденції виставкової діяльності бібліотек наукових установ Національної академії наук України» (2 березня 2021 р.)
Учасники семінару ознайомилися:

  • із запровадженими у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського дистанційними сервісами формування та представлення електронних інформаційних ресурсів і продуктів;
  • із перспективами запровадження е-сервісів у бібліотеках мережі НАН України;
  • з сучасним рішенням представлення та популяризації нових надходжень до НБУВ у рамках електронної вітрини;
  • з результатами проведеного анкетування бібліотек мережі НАН України в умовах запровадження в країні карантинних обмежень з метою запобігання поширенню COVID-19.

Оглядова онлайн-лекція «Навчання упродовж життя – нові можливості» (22 квітня 2021 р.)

Метою оглядової лекції було ознайомлення бібліотекарів мережі НАНУ з безкоштовними навчальними курсами на вітчизняних освітніх платформах та огляд науково-комунікативних подій, які заплановані провідними науковими бібліотеками України у нинішньому році.

Тематичний семінар «Електронна виставка – нові можливості у цифрову епоху» відбувся у змішаному форматі (16 червня 2021 р.)

Учасники ознайомилися з методикою створення е-виставки, її наповнення та розміщення на сторінці бібліотеки.

Тематичний семінар «Дистанційні бібліотечні послуги в умовах воєнного стану» (18 серпня 2022 р.)

Учасники ознайомилися з роботою сервісу «Віртуальна довідка» у Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського. Також з послугами абонементу НБУВ, які надаються користувачам у цей важкий для країни час. Презентовано діяльність наукової бібліотеки Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України. Директорка Інституту бібліотекознавства О.М. Василенко розповіла про дистанційні сервіси польських бібліотек.

Тематичний семінар для бібліотекарів «Бібліотека та російсько-українські інформаційні війни» (29 вересня 2022 р.)

Учасники обговорили питання важливості участі бібліотек у захисті інформаційного простору держави, ролі української мови та книги як зброї у багатолітніх російсько-українських інформаційних війнах.

Тематичний науково-методичний семінар для бібліотекарів «Українська наука на шляху до Європейського та світового інформаційного простору» (23 лютого 2023 р.)

Учасники ознайомилися з комплексом інтегрованих електронних ресурсів НБУВ – повнотекстовою БД «Наукова періодика України» та реферативною БД «Україніка Наукова», бібліотечним порталом Національної академії наук України LibNAS UA. Під час семінару було розглянуто структуру та пошукові можливості порталу «Наука України: доступ до знань», який виступає потужним загальнонаціональним інструментом для популяризації наукового доробку вчених України через бібліотечні ресурси за допомогою засобів електронної комунікації. Також було представлено досвід роботи науково-технічної бібліотеки Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України у воєнний час.

Семінар для бібліотекарів «Відкрита наука та репозитарій наукових текстів Національної академії наук України» у змішаному форматі (23 травня 2023 р.)

Учасники ознайомилися з:

  • політиками відкритої науки в Україні;
  • розбудовою відкритої науки у Національній академії наук України;
  • перспективами формування репозитарію Національної академії наук  України як складника української відкритої науки;
  • досвідом Польського цифрового проєкту Національної бібліотеки Польщі.

Тематичний семінар для бібліотекарів «Збереження фондів як пріоритетний напрям у діяльності бібліотек в умовах воєнного стану» у змішаному форматі (26 вересня 2023 р.)

Учасники семінару ознайомилися з:

  • питаннями збереження бібліотечних документів на паперових та новітніх носіях у сучасних умовах;
  • переліком організаційно-управлінських документів, якими регламентують різноманітні аспекти збереження фондів: від обліку документів до забезпечення умов їх фізичного зберігання;
  • комплексом рятувальних робіт у бібліотеці для подолання надзвичайної ситуації;
  • чинниками, що прискорюють руйнування як бібліотечних документів, так і конструкцій будівель та сховищ.

Тематичний семінар для бібліотекарів «Наукометрія у практиці наукових бібліотек» у змішаному форматі (12 грудня 2023 р.)

Учасники ознайомилися з практикою наукометрики у НБУВ – «Національний бібліометричний проєкт: 10 років на службі науки України» (доповідач Т. Симоненко), досвідом бібліотеки Інституту археології НАН України (І. Чорновол), напрацюваннями Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету (О. Куц)