Підбиваємо підсумки річної наукової діяльності

Поділитися: 
Дата події: 
11-12-2023

11 грудня 2023 року відбулось чергове засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Воно пройшло у змішаному форматі «офлайн/онлайн».

Розгляду питань порядку денного передувала приємна й дещо урочиста частина. Генеральний директор НБУВ Любов Андріївна Дубровіна оголосила, що нещодавно роботу директора Інституту інформаційних технологій НБУВ Катерини Вілентіївни Лобузіної та вченого секретаря Інформаційно-бібліотечної ради НАН України Галини Іванівни Солоіденко відзначено Почесними грамотами Верховної Ради України. Ці нагороди вони вже отримали, а от інші відзнаки – Почесні грамоти Національної академії наук України – очільниця НБУВ вручила на засіданні директору Інституту архівознавства Бібліотеки Лідії Миколаївні Яременко та завідувачу відділу археографії цього інституту Андрію Івановичу Шаповалу.

Члени Вченої ради розглянули питання про присвоєння вченого звання старшого дослідника заступнику директора з наукової і видавничої діяльності, головному редактору Видавничого дому «Академперіодика» Анні Ігорівні  Радченко. Відповідну доповідь з цього питання зробила генеральний директор НБУВ Л.А. Дубровіна. За встановленим порядком це питання потребує таємного голосування, яке й було проведено. За його підсумками з 23 членів ученої ради, які брали участь у засіданні, проголосували 23 особи, результатом стало 23 голоси «за». Присутні привітали Анну Ігорівну Радченко з одностайним позитивним результатом.

Наприкінці року традиційно підбиваються підсумки роботи, тож цьому й була присвячена основна частина засідання.

Про проміжний звіт наукового проєкту конкурсної тематики КПКВК 6541230 у 2023 році «Цифрові інформаційні ресурси наукових бібліотек України: формування, збереження та використання в умовах воєнного стану та повоєнного розвитку» доповіла генеральний директор НБУВ Л.А. Дубровіна.

А керівники структурних підрозділів представили перехідні й заключні звіти своїх підрозділів про виконання відомчих науково-дослідних робіт у 2023 році.

Так, доповідь «Технологічні та соціально-економічні чинники довговічності особливо цінних бібліотечних фондів, що становлять культурне надбання України» зробив заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Ю.С. Ковтанюк. В частині підсумків виконання робіт із збереження та забезпечення належного функціонування НБУВ як об’єкта національного надбання його звіт доповнила в.о. завідувачки відділу наукових технологій збереження фондів Л.П. Затока.

Тему « Формування та актуалізація документної інформації Архівного фонду НАН України як складової історичної пам’яті про українську науку» розкрила директор Інституту архівознавства Л. М. Яременко.

З доповіддю «Сучасна біографіка та біобібліографія: нові форми і методи дослідницької та інформаційної роботи, інтеграції та поширення біографічних знань» виступив директор Інституту біографічних досліджень В.І. Попик.

Про історико-культурні дослідження протягом року рукописної спадщини України, їх традиційні форми та цифрові технології розповіла директор Інституту рукопису О.П. Степченко.

Доповідь директора Інституту книгознавства  Г.І. Ковальчук була присвячена темі «Українське книгознавство та книжкове пам’яткознавство: історія, теорія, практика».

Про дослідження інформаційних технологій наукової бібліотеки в розвитку інфраструктури знань цифрового суспільства розповіла директор Інституту інформаційних технологій К.В. Лобузіна.

«Теоретичні та прикладні аспекти організації діяльності бібліотечно-інформаційного комплексу в сучасних умовах» – такою  була тема звіту директора Інституту бібліотекознавства О.М. Василенко.

Про історико-бібліографознавчі дослідження української періодики та формування електронного ресурсу національної бібліографії розповів завідувач відділу національної бібліографії НБУВ С.С. Кіраль.

У процесі активного обговорення презентованих звітів було відзначено, що в основному заплановані теми досліджень було виконано, у випадках аргументованої необхідності терміни окремих досліджень продовжено. Водночас учасники засідання висловлювали зауваження й пропозиції, спрямовані на розв’язання проблем, що виникали протягом року як з об‘єктивних, так і з суб’єктивних причин.

Члени Вченої ради затвердили обговорені звіти.

Рекомендовано до друку рукопис видання «Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського / редкол.: Ю. Половинчак (голов. ред.), С. Закірова (заст. голов. ред.), Т. Дубас (відп. секр.) [та ін.] ; відп. ред. С. Закірова ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України. – Київ, 2023. – Вип. 69. – 296 с.