Збереження і вивчення єврейської спадщини України

Поділитися: 
Дата події: 
3-10-2023

3 жовтня 2023 року відділ фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського провів семінар «Юдаїка в бібліотеках, архівах і музеях України». Захід відбувся в дистанційному онлайн-форматі на платформі Zoom у межах міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек», яку 3–5 жовтня організувала НБУВ.

Семінар із юдаїки в межах щорічної конференції НБУВ пройшов третій рік поспіль, а отже, став уже регулярним. На семінарі було представлено дев’ять доповідей. Модератори заходу – наукові співробітники відділу фонду юдаїки НБУВ Тетяна Батанова і Віталій Черноіваненко.

Серед доповідачів – українські дослідники і дослідниці Сергій Гірік (Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво»), Таїсія Сидорчук (Національний університет «Києво-Могилянська академія»), Євген Котляр (Харківська державна академія дизайну і мистецтв), Тамара Куцаєва (Національний історико-архітектурний музей «Київська фортеця»), Костянтин Ткачук (Громадська організація «Культура заради майбутнього»), а також співробітники відділу фонду юдаїки Інституту рукопису НБУВ Тетяна Батанова, Віталій Черноіваненко, Ганна Ривкіна й Ольга Горшихіна та співробітниця відділу пресознавства НБУВ Святослава Мельник.

Під час семінару прозвучали доповіді, присвячені збереженню культурної спадщини (на прикладі юдаїки в НБУВ) у час війн; газетам єврейських національних районів УСРР як історичному джерелу і газеті «Лэбн=Жизнь» як джерелу до вивчення єврейської спільноти Конотопщини; історії видання французького журналу «La Revue juive» (за матеріалами зібрання періодики відділу фонду юдаїки НБУВ); єврейським надгробкам з архіву Данила Щербаківського; рукописові з уманської синагоги зі статті Іллі Галанта в часописі «Киевская старина»; освіті й виданням їдишем 1920–30-х років (за матеріалами відділу фонду юдаїки НБУВ). Ще дві важливі доповіді стосувалися юдаїки в бібліотечних колекціях України та світу, а саме у фондах Лейбніц-Інституту історії та культури Східної Європи в Лейпцигу й Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. В останній доповіді також було проаналізовано досвід створення і публікації в Україні (в Одесі) бібліографічного покажчика з юдаїки.

Невелику доповідь про унікальні музичні записи Мойсея Береговського наприкінці семінару виголосив Андрій Крючин, заступник директора Інституту проблем реєстрації інформації НАН України. Повну доповідь колег із ІПРІ «Аналіз використання музичних записів з колекції Мойсея Береговського» було представлено на секції «Музична культура і музичні фонди бібліотек та архівів в умовах сьогодення: до 100-річчя журналу “Музика”».

Учасники семінару активно обговорювали кожну виголошену доповідь, ставлячи запитання, коментуючи, дискутуючи, тож семінар видався дуже плідним і корисним для подальшої роботи кожного з учасників-науковців.

Крім того, спеціально для конференції Ганна Ривкіна, головна бібліотекарка відділу фонду юдаїки НБУВ, підготувала в читальній залі відділу книжкову виставку «І навчи дитину свою: друковані видання їдишем (підручники, навчальні посібники, матеріали для самоосвіти) за матеріалами відділу фонду юдаїки НБУВ», з електронною версією якої можна детально ознайомитися на порталі НБУВ за посиланням: http://www.nbuv.gov.ua/node/6223

Тези всіх доповідей семінару також доступні за посиланням:

http://conference.nbuv.gov.ua/site/reports/id/29/section/167.

 

Відеозапис семінару невдовзі буде опубліковано на YouTube-каналі партнерської організації відділу фонду юдаїки НБУВ – Української асоціації юдаїки. Там само можна знайти і відеозаписи семінарів попередніх років.

Фотоматеріали: