Вишуканість, наповнена знаннями

Поділитися: 
Дата події: 
3-06-2022

Нещодавно у Музеї Королівського замку у Варшаві (Резиденція королів у Польщі) відбулась урочиста презентація Каталогу  «Пишність і знання. Королівська бібліотека Станіслава Августа»

й відкриття виставки «Полонія, Литва та Україна»

Ця виставка – «Пишність і знання. Королівська бібліотека Станіслава Августа» – готувалася спільно колективами Варшавського Королівського замку та Національної  бібліотеки України імені В.І. Вернадського протягом кількох років і мала незабаром відкритися зовсім в інших умовах та в інші строки. Однак плани зламала війна. У зв’язку з агресією Росії та оголошенням в Україні воєнного стану відкриття власне виставки було перенесено на пізніший час, після закінчення війни. У той же час, оскільки підготовлено представницький двотомний Каталог виставки, було вирішено представити його науковій та культурній громадськості. Адже ця королівська бібліотека позначена особливою вишуканістю та є своєрідним мікрокосмосом, що увібрав у себе всі найважливіші ідеї епохи Просвітництва.

Під час церемонії відкриття директор Замку професор, доктор наук хаб.  Войцех Фалковський сказав: «Бібліотека Станіслава Августа була наріжним каменем інтелектуальної діяльності, меценатства, політичної діяльності, виховної та дидактичної ролі короля, який вважав роботу над генієм нації одним із своїх основних завдань».

У тексті виступу генерального директора Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського професора, доктор наук хаб. Любові Дубровіної, який зачитала секретар Посольства України в Республіці Польща Яна Кривобок, прозвучали надзвичайно важливі слова:

«Бібліотечні та музейні скарби королівської бібліотеки тривалий час залишалися поза широким науково-культурним обігом, але сьогодні спільними зусиллями долаються політичні та культурні бар’єри, які ускладнювали поєднання наукової, історичної та культурної спадщини Станіслава Августа. Цей проект засвідчує відданість України та Польщі засадничим принципам гуманітарної політики, демонструє повагу до спільного історичного минулого, вказує на вагомі наукові та культурні перспективи співпраці».

Участь у вечорі-презентації також взяли Посол Литовської Республіки в Республіці Польща Едуардас Борисовас та директор Національного музею – Палацу Великих князів Литовських у Вільнюсі доктор Відас Долінскас.

Символічним моментом цього заходу стало підписання угоди про партнерство між Королівським замком у Варшаві та Палацом Великих князів Литовських у Вільнюсі.

Завершилась церемонія відкриттям виставки «Полонія, Литва та Україна». Карти з колекції Др. Томаша Неводничанського», яка яскраво відображає реальність колишньої Республіки Польща, тобто співіснування трьох націй, що живуть на великій території Центральної Європи. Колекція з 40 унікальних карт ХУІ-ХУІІІ століть є свідченням світу, який протягом 200 років функціонував у злагоді та створював окрему культурну якість.

Виставка «Полонія, Литва та Україна» представлялася  як заміна  великої експозиції королівської книжкової колекції, вона є важливим символом періоду, коли різні нації, культури та мови мирно переплелися на одній території. Ядро цієї виставки тематично поєднує в собі всі теми цього урочистого заходу і є вираженням нашої надії на майбутнє Європи, вільне від жорстокості війни.

Ця виставка також була підготовлена спільно польськими та українськими колегами. З української сторони в її підготовці брали участь співробітники Інституту рукопису та Інституту книгознавства,  міжнародний відділ та юристи НБУВ.  На відкритті виставки була присутня науковий співробітник відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Національної бібліотеки Україні імені В.І. Вернадського Людмила Деменко, яка брала участь у бібліографічній підготовці книг цієї виставки,.

Для експонування було підготовлено 120 книжок із зібрання короля Станіслава Понятовського в НБУВ, які, сподіваємось, у найближчому майбутньому будуть представлені на запланованій виставці для широкої громадськості.

 

Каталоги виставки були передані до Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

https://www.zamek-krolewski.pl/strona/wizyta-wystawy-czasowe-polonia-lithuania-et-ucraina-mapy-z-kolekcji-dr-tomasza