Творча майстерня з Любомиром Дерешем

Поділитися: 
Дата події: 
14-03-2018

14 березня 2018 р. у рамках спільного проекту Київської МАН і Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського «Юні науковці – агенти позитивних змін» (http://www.nbuv.gov.ua/node/2923) відбулася творча зустріч з сучасним українським письменником Любомиром Дерешем – автора 12 книг, які перекладені багатьма мовами світу.

Метою проекту «Юні науковці – агенти позитивних змін» є інформаційна підтримка та сприяння творчій взаємодії наукової спільноти з талановитою молоддю в Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського. Ідея створення проекту базується на тому, що одним із пріоритетних завдань НБУВ – сприяння розвитку науки в Україні. Наука в сучасних умовах потребує постійної передачі набутих знань та пошуку генераторів нових теорій. Тому виникає потреба в створенні спеціальних програм щодо активного залучення талановитої молоді до наукової діяльності. З метою сприяння успішної взаємодії науковців-професіоналів із молодими дослідниками в НБУВ започатковано проект «Юні науковці – агенти позитивних змін в Україні», який об’єднує всі зацікавлені інституції України (освітні заклади, наукові установи, громадські організації тощо), видатних громадсько-політичних діячів та науковців.

Згідно з Концепцією розвитку Національної академії наук України на 20142023 рр. одним із найважливіших напрямів сучасної державної політики у сфері науки, освіти та інновацій є інтеграція науки та освіти. Для побудови економіки та суспільства, що базуються на нових знаннях, необхідно готувати фахівців із підвищеним творчим потенціалом, що можливо лише із залученням до освітнього процесу сучасної науки.

НАН України планує і надалі активно проводити систематичну роботу зі шкільною молоддю, залучаючи до цього можливості Національного центру «Мала академія наук України», з метою виявлення обдарованих дітей і підготовки їх до майбутньої наукової діяльності. http://www.nas.gov.ua/legaltexts/DocPublic/P-131225-187-1.pdf.

У процесі реалізації проекту «Юні науковці – агенти позитивних змін» у 2018 р. заплановано проведення творчих майстерень із видатними письменниками, журналістами, дослідниками.

Першу творчу майстерню відкрив Любомир Дереш – яскравий представник сучасної української постмодерної літератури. Його творчий шлях почався у 15-річному віці. 1999 р. був завершений дебютний роман «Культ», надрукований лише трьома роками пізніше – після досягнення автором повноліття.

Любомир Дереш – прозаїк, есеїст, сценарист, лектор, куратор, розробник інноваційних підходів у творчості. Глибоко вивчає психологію творчості, зокрема досліджує тему екзистенційної кризи у творчих особистостей і способи виходу з неї.

Про внесок Любко Дереша в сучасну українську літературу розповіла канд.іст.наук, старший науковий співробітник відділу теорії та методології бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства НБУВ Оксана Зіновіївна Клименко.

Творчу майстерню відвідали завідувачі й учні-члени відділень філософії та суспільствознавства, історії, іноземної філології та зарубіжної літератури, української філології та мистецтвознавства, хімії та біології Київської МАН, учні гімназії НПУ імені М.П.Драгоманова, СШ № 130, СШ № 85, Межигірської гімназії № 19, студенти Київського університету імені Бориса Грінченка та інші поціновувачі творчості митця.

Любомир Дереш ділився з юними дослідниками своїм досвідом творчого пошуку, секретами творчої майстерності, вмінням знайти свій талант і розвивати його. Автор розмірковував на теми «філософія творчості», «творчість і свобода», «місія сучасного письменника», «визначення таланту»… Талановитий письменник ділився своїми думками з молоддю про необхідність щодня ретельно робити маленькі, але послідовні кроки для наближення до своєї великої мети; розвивати свій талант, не зважаючи на перешкоди, конструктивно сприймати критику, дізнаватись історії успіху тих людей, які надихають юних дослідників. Для молоді Любомир Дереш є тією творчою особистістю, яка на власному прикладі доводить можливість реалізувати свій талант та бути успішним!

Захід відбувся у форматі інтерактиву. Майбутні науковці та письменники з великою цікавістю слухали доповідача, безупинно ставили свої запитання: «Як іти до своєї мети?» «Як реалізувати себе у житті і творчості?» «Як подолати лінощі?». На ці та багато інших запитань давав відповіді Любко Дереш, наставляючи юних слухачів завжди позитивно дивитися на світ.

Співробітники ВТМБС ІБ НБУВ підготували виставку 11 книг Любомира Дереша, з фондів Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського: «Культ» (2001), «Поклоніння ящірці» (2002), «Архе» (2005), «Намір» (2006), «Трохи пітьми» (2007), «Дивні дні Гані Грак» (2007), «Про Миколу Гоголя, Марка Твена, Ніколу Теслу, Альберта Ейнштейна, Стівена Кінга» (2007), «Голова Якова» (2012), «Остання любов Асури Махараджа» (2013), «Пісні про любов і вічність» (2014), «Спустошення» (2017).

Книжки «Миротворець» та «Остання любов Асури Махараджа» було внесено до довгого списку конкурсу «Книжка року» Бі-Бі-Сі. Всі три книжки, написані під час проживання за кордоном, порушують питання пошуку вмиротворення в сучасному буремному світі – пошуку «дому всередині».

На завершення зустрічі директор Інституту бібліотекознавства НБУВ, канд.іст.наук Ольга Миколаївна Василенко від імені колективу Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського і всіх присутніх подякувала Любомиру Дерешу за надихаючу творчу зустріч і  від імені Бібліотеки передала у подарунок письменнику такі видання НБУВ: Л.В.Бєляєва «"Кобзар" Т.Г.Шевченка у фондах Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського»,  Л.М.Дениско «Книжкові знаки на книгах із колекції рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського», Є.Чернухін «Архів протоієрея Трифілія Карацоглу: першоджерела з історії греків Криму та Надазов’я XVIII ст. у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського». Директор Інституту бібліотекознавства побажала письменнику, щоб подаровані видання надихнули його на нові ідеї і стали підґрунтям нових творчих досягнень.

Любомир Дереш люб’язно залишив свій автограф та побажання для читачів на кожній з його книжок, що зберігаються у фондах НБУВ.

Керівництво та учні-члени Київської Малої академії наук висловили щиру вдячність колективу бібліотеки за проведення творчої майстерні, наголосили, що ця зустріч окреслила перспективи розвитку успішної співпраці у галузі новітніх освітніх ініціатив щодо пошуку нових граней розвитку обдарованої молоді.

http://kyiv.man.gov.ua/news/Novini_akademii/Tvorcha_majsternja_iz_Ljubkom_Dereshem/

Матеріал підготувала координатор проекту Анна Венідиктова

Відділ теорії та методології бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства НБУВ

Фото: Кирила Леванюка

Опубліковано Прес-службою

Фотоматеріали: 
Додаткові матеріали: