Українська пам’ятка, вписана до історії золотими літерами

Поділитися: 
Дата події: 
27-01-2023

У корпусі НБУВ на вулиці Володимирській відбулася презентація й урочиста передача до Бібліотеки факсимільного видання старовинної рукописної Костянтинівської Кормчої ХУІ століття

Кормча – це збірник церковного права, який регулював відносини між духовенством, ченцями й мирянами. Книга використовувалася під час розгляду багатьох сфер як діяльності церкви, питань церковного права, так  і світського життя. Упродовж довгого періоду ця книга вважалася втраченою. Однак після довгих пошуків історики віднайшли її в Національній бібліотеці у Варшаві.

Далі до справи взялися дослідник минулого Дмитро Ліщук, який став упорядником з питань, пов’язаних з передруком рукописної Кормчої й автором додатку «Костянтинівська Кормча», та доктор історичних наук, професор Дрогобицького державного університету імені Івана Франка Леонід Тимошенко, який виступив науковим редактором, автором вступної статті унікального видання. Заручившись допомогою науковців, вони почали перемовини з представниками польської бібліотеки, і ті погодилися відцифрувати оригінал Кормчої. Після копіткої роботи перший екземпляр факсимільного видання передали до Старокостянтинова. Побачивши раритет, міська рада вирішила повернути Кормчу до міста і надрукувати кілька екземплярів книги, щоб більше людей мали змогу ознайомитися з рукописом. А один примірник передати до головної наукової бібліотеки України.

І ця презентація факсимільного видання в Києві відбулася в приміщенні читальної зали відділу музичних фондів у корпусі НБУВ на Володимирській.

З цієї нагоди до Києва приїхала делегація з міста Старокостянтинова у складі керуючої справами виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Наталії Шабельник, начальника управління культурної політики і ресурсів Олександра Афанасьєва, першого заступника начальника управління культурної політики і ресурсів  Василя Муляра й начальника відділу інформаційного забезпечення виконавчого комітету Сергія Бліща.

Відкриваючи презентацію й вітаючи гостей, генеральний директор НБУВ, член-кореспондент НАНУ Любов Дубровіна звернула увагу на те, що зовсім не випадково ця знаменна подія відбувається саме в приміщенні Інституту рукопису, де зберігається багато стародруків. Унікальне факсимільне видання «Костянтинівської Кормчої» збагатить низку вже наявних факсимільних видань українських рукописних пам’яток. Таких, як Пересопницьке Євангеліє ХУІ століття, Луцьке Євангеліє ХІУ століття, Луцький Псалтир ХІУ століття, служебник Архієрейський ХУІІ століття, які входять до духовної спадщини України. Науковцям провідної бібліотеки країни, які досліджують зокрема й рукописні книги, приємно, що унікальна стародавня пам’ятка завдяки зусиллям небайдужих українських учених, міської громади Старокостянтинова та керівництва міста повернулась на батьківщину у вигляді факсимільного видання і стала доступною для ознайомлення та подальшого вивчення.

Генеральний директор висловила сподівання, що ця зустріч – не остання, тож колектив Бібліотеки в свою чергу зробить усе від нього залежне, щоб такі знакові видання стали доступними якомога більшому колу українців.

Наталія Шабельник, керуюча справами виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради (до речі, бібліотекар за першою освітою), наголосила, що фундаментом розвитку будь-якої нації є знання історії. На її думку, показово, коли керівники громад, міст докладають багато зусиль для вивчення свого минулого. Вона розповіла, що завжди мріяла побувати в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського, й ця її мрія збулася. «У нас є багато мрій, і всі вони обов’язково здійсняться, якщо будемо цінувати нашу історію, бо вона – дороговказ у майбутнє. Наразі видано 13 примірників Костянтинівської Кормчої. Ми прагнемо, аби вони були максимально наближені до тих, хто буде вивчати історію надалі», - зазначила Наталія Шабельник.

Начальник управління культурної політики і ресурсів Старокостянтинівської міської ради Олександр Афанасьєв подякував колективу НБУВ за теплу атмосферу й душевний прийом. Він звернув увагу на те, що їхнє місто має надзвичайно багату історію. І місцева влада робить усе можливе, щоб на нашій українській території підтримувались саме українські цінності, різноманітний власний продукт. Наприклад, 26 грудня у Старокостянтинові нагородили переможців щорічного конкурсу дитячих малюнків «Зимова листівка княжого міста 2022» - «Тобі, мій Воїне…». Усі малюнки стали відображенням нашого часу – складного, багатогранного, воєнного. У кожному присутня українська душа, яка боронить землю, дбає про неї, вірить у Перемогу. Малюнки, які здобули перші місця, були відтиражовані як унікальні вітальні іміджеві листівки. Підписані дітьми Старокостянтинівської міської територіальної громади листівки будуть передані через волонтерів захисникам України.

Олександр Афанасьєв презентував листівки з дитячими малюнками разом з іншими цінними подарунками генеральному директору НБУВ Любові Дубровіній.

 Василь Муляр, перший заступник начальника управління культурної політики і ресурсів виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, наголосив, що для них це видання неоціненне, адже вперше з’явилася хоч і копія, але реліквія кінця ХVІ століття, написана у Старокостянтинові. «Цій книзі дане друге дихання для того, аби ми пізнавали себе. Вона  є приклад просвіти, яку російські загарбники хочуть із нас вибити. Це те, чим ми відрізняємося від них, доказ, що ми маємо іншу ментальність і в змозі захистити нашу незалежність», - додав Василь Муляр.

На презентації було представлено доповідь старшої наукової співробітниці відділу кодикології та кодикографії Інституту рукопису Ольги Іванової, присвячену виданню Костянтинівської Кормчої. Зокрема, було наголошено на особливій подяці за організацію цього заходу упоряднику видання, відомому історику, автору низки монографій та навчальних посібників Дмитру Савичу Ліщуку, який не зміг бути присутнім. Також велика вдячність міському голові Старокостянтинова Миколі Степановичу Мельничуку та всій громаді міста за цінний подарунок нашій Бібліотеці, який займе гідне місце у фондах Інституту рукопису.

Завідувачка відділу фондів рукописної спадщини Інституту рукопису Ірина Корчемна ознайомила гостей із Старокостянтинова з виставкою найбільш видатних рукописних пам’яток, які зберігаються в Інституті рукопису НБУВ. Серед них і перлиною Бібліотеки – Пересопницьким  Євангелієм. Вони також отримали пам’ятні подарунки від колективу Бібліотеки.

Фотоматеріали: