Стартував унікальний українсько-кіпрський проєкт

Поділитися: 
Дата події: 
17-02-2022

Підписано Меморандум про співпрацю між Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського та Кіпрським інститутом

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського та  Кіпрський інститут (Республіка Кіпр), керуючись принципами міжнародного співробітництва  у сфері науки та культури і забезпечення співпраці щодо розвитку міжнародного науково-освітнього простору, 17 лютого 2022 року підписали  Меморандум про взаєморозуміння і співпрацю. Він був підготовлений у рамках спільного науково-освітнього проєкту  "Кіпр ХУІІІ століття очима Василя Григоровича-Барського".

Цей проєкт заслуговує особливої уваги. Його метою та предметом є реалізація й активізація наукової співпраці, спрямованої на здійснення комплексних досліджень та створення цифрового ресурсу рукопису щоденника подорожніх записів українського ченця і паломника по святих місцях Василя Григоровича-Барського, що зберігається в Інституті  рукопису НБУВ.

 …Важко навіть припустити нині, чи думав у своїх мандрах молодий мандрівник, учорашній спудей Київської богословської академії митрополита Петра Могили, що його  невигадливі подорожні записи (щоденники) згодом стануть справжнім скарбом для істориків, археологів, архітекторів, мовознавців? Можливо, найбільше переконаний паломник мріяв про духовне вдосконалення й служіння вірі, втім, натура допитливого  мандрівника кликала його в дорогу, відкривати нові місця для випробування себе й поклоніння Господові. Народившись в Україні в 1701 році та провівши дитинство і юність у Києві, Василь Барський покинув місто, коли був 22-річним студентом. І понад 20 років він подорожував центральною та східною Європою, здійснивши паломництво, в якому відвідав основні святині католицького Заходу та православного Сходу.

Григорович-Барський залишив детальний щоденник своїх подорожей, описуючи та малюючи місця, пейзажі і людей, подаючи одні з найбільш повних та яскравих повідомлень про Венецію, Рим, Барі, Корфу, Афон і Святу Землю ХУІІІ століття. Чернець чотири рази відвідав Кіпр, останній і найдовший – між 1734 і 1736 роками, та залишив чимало інформації про маловідомі  церкви й монастирі острова. Під час цих чотирьох візитів на Кіпр разом із розповідями він також робив багато малюнків найрелевантніших церков та монастирів, а ще виконав п'ять графіті, таким чином зафіксувавши свої мандри у подібних пам'ятниках.

Нині подорожні щоденники й унікальні малюнки українського ченця Василя Григоровича-Барського є одним із найактуальніших паломницьких джерел для Сходу про ХУІІІ століття.

Тож Кіпрський інститут і Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського тепер прагнуть спільно зробити ці скарби надбанням багатьох дослідників. Використовуючи новітні технології дослідження рукописних текстів, учасники науково-освітнього проєкту  "Кіпр ХУІІІ століття очима Василя Григоровича-Барського" мають своїм завданням підняти рівень наукових досліджень, створити цифровий ресурс та забезпечити вільний широкий доступ користувачів  до унікального рукопису "Мандри Василя Григоровича-Барського по святих місцях Сходу: 1723-1747", акцентувавши на відвідинах Кіпру. Така спільна робота сприятиме подальшому розвитку досліджень як історії, так і духовного, наукового  розвитку, тогочасного побуту Кіпру, що, звичайно ж, має цінність і для науковців України.

Активну й безпосередню участь у вирішенні багатьох питань, пов’язаних з проєктом, постійно брав  Посол України в Республіці Кіпр Руслан Михайлович Німчинський. Його підтримка та постійна увага Посольства до розвитку наукової співпраці між  НБУВ та Кіпрським інститутом уже мають реальні результати: створено міжнародний колектив науковців, який володіє сучасними знаннями і новітніми технологіями дослідження рукопису. І нині забезпечення проєкту перебуває під егідою Посольства, пан Посол також узяв участь у церемонії підписання документа.

Привітала учасників міжнародної онлайн-зустрічі з такою неординарною подією й директор Департаменту старожитностей Республіки Кіпр доктор Марина Соломідоу-Ієронимідоу.

Підписання Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю відбулося в онлайн форматі. В Нікозії з кіпрської сторони документ підписав Президент Кіпрського інституту, професор  Костас Н. Папаніколас, у Києві – генеральний  директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, член-кореспондент Національної академії наук України, професор Любов Андріївна Дубровіна.

Професор Костас Н. Папаніколас відзначив важливе значення та актуальність підписаного документа для історичних і науково-культурних досліджень обох країн. Адже він дасть можливість представити в сучасному вигляді й цифровому форматі унікальну роботу українського письменника та мандрівника – важливі документальні історичні свідчення тієї епохи. Це буде зроблено завдяки DIOPTRA та UKRAINICA – відповідним вітчизняним цифровим бібліотеки Кіпрського інституту та Національної бібліотеки України імені Вернадського. Назагал проєкт є початком великої спільної роботи, яка поповнить світову скарбницю знань, зазначив він, назвавши нинішню подію «підписанням надії». 

Генеральний директор Національної бібліотеки України імені Вернадського Любов Дубровіна звернула увагу на тематику спільного українсько-кіпрського проєкту. Проєкт унікальний тим, що об’єднує дослідників з різних галузей науки, мистецтва, культури та техніки з метою вивчення та відкриття рукопису та рідкісних малюнків ХУІІІ століття. Його виконання надасть українській, кіпрській та світовій науковій спільноті й користувачам відкриту інформацію та вільний доступ до тексту рукописів і малюнків, виконаних Василем Барським із святих місць, розташованих на території Кіпру у ХУІІІ столітті. 

У рамках події відбулась також презентація Проєкту кіпрськими науковцями. З повідомленнями виступили асоційований професор Ніколас Бакіртціс, доктор Соломідоу-Ієронимідоу та Міа Трентін.

Тож тепер Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського та Кіпрський інститут тісно співпрацюватимуть для підтримки подальших досліджень з історії та культури Кіпру й України, поширюючи знання про особистість В. Григоровича-Барського та його діяльність шляхом включення рукописів та інших документів до їхніх інформаційних мереж.

Фотоматеріали: