Фундаментальне видання перлини нашої скарбниці – «Літопис» Самійла Величка – поповнило фонди Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського

Поділитися: 
Дата події: 
11-01-2021

Справжній  новорічно-різдвяний подарунок одержала перед святами наша Бібліотека. Її фонди поповнив щойно виданий чудовий фоліант – повне академічне видання масштабного історичного трактату, рукописної  пам’ятки ХVII–ХVIII ст. – «Літопису» Самійла Величка, 300-річчя від народження якого відзначалось 2020 року.  І це лише перший етап видання пам’ятки.  У наступних томах передбачено оприлюднити корпус наукових коментарів, представити текстологічний аналіз рукопису, а також здійснити факсимільне видання.

Один з примірників книги з дарчим написом і подякою за плідну співпрацю було передано генеральному директору НБУВ Любові Андріївні Дубровіній директором видавництва «Кліо» Вірою Йосипівною Соловйовою.

І цілком закономірно, що Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського стала серед перших бібліотечних і наукових закладів, чиї фонди поповнились цим безцінним твором. Адже саме наші працівники, зокрема науковці Інституту рукопису кандидати історичних наук Тетяна Добрянська, Ольга Іванова, Марина Філіпович, доктор історичних наук Людмила Гнатенко були активними членами великого колективу упорядників, які брали участь у підготовці тексту та його виданні. Л.А. Дубровіна стала членом редакційної колегії та консультантом.  Історія видання та підсумки роботи представлені у вітальному слові  заступника директора Інституту історії України НАНУ, члена-кореспондента НАНУ, доктора історичних наук Геннадія Володимировича Боряка. Його виступ, присвячений складній історії видання «Літопису» Самійла Величка, на презентації видання в Інституті історії України НАН України ми подаємо повністю в цій добірці.

Видання стало можливим завдяки  ініціативі та підтримці керівника центру україністики Санкт-Петербурзького державного університету доктора історичних наук Тетяни Таїрової-Яковлєвої та її колег. Оригінал «Літопису» зберігається в Національній бібліотеці Санкт-Петербурга, а його Київський список 60-х років ХVIII століття – в Інституті рукопису НБУВ. На сайті НБУВ в електронній бібліотеці «Україніка» представлений «Літопис Самійла Величка. Список 70-х років XVIII ст. F°, 806 аркушів. Інститут рукопису НБУВ, ф. VIIІ, № 154  http://irbis-nbuv.gov.ua/dlib/item/0002179

Реалізація унікального проєкту тривала (з перервами) протягом восьми років. Нинішнє повне академічне видання «Літопису» Самійла Величка вміщує повний текст праці Величка, біографію автора пам’ятки, аналіз оригіналу рукопису та його київської копії кінця ХVІІІ століття, історію створення та зберігання рукопису тощо.

Літопис є унікальною пам’яткою козацької історичної думки та барокового письменства першої половини ХVІІІ століття. Самійло Величко вісімнадцять років свого життя служив у Батурині канцеляристом в уряді гетьмана Івана Мазепи, саме там зародилася й реалізовувалась ідея формування цього потужного корпусу документів, що ліг в основу праці.

Видання «Літопису» вийшло друком у видавництві «Кліо», і всі, хто причетний до цієї важливої для України події, відзначають, що його директорці Вірі Соловйовій разом з партнерами вдалося здолати чимало перепон та видати цю пам’ятку з допомогою небайдужих української національній культурі меценатів задля реалізації проєкту видання.

Презентація   фундаментального видання цього унікального літопису  відбулась у жовтні 2020 року спочатку в Національному історико-культурному заповіднику "Гетьманська столиця" в Батурині, місті, де створював свою працю Величко, а за кілька днів – на круглому столі в Інституті історії України НАНУ.

Тепер же книга посіла належне й почесне місце в фондах  Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського. Тож завдяки колосальним зусиллям науковців, видавців, меценатів, які здійснили роботу державної ваги, масштабна праця Величка стане можливою для вивчення в Україні, що дасть змогу кожному з нас повніше оцінити події козацького періоду історії України, переосмислити безліч історіографічних міфів, з’ясувати реалії й конкретні події. А для істориків, науковців, дослідників вона стане ще й унікальним джерелом для роботи.

Маємо надію, що незабаром з цим виданням «Літопису» зможуть ознайомитися широке коло наших читачів і користувачів.

 

 

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62 3-й поверх, к.307; 4-й поверх,
к. 403.
+38 (044) 288-1418
irnbuv@gmail.com
9:15 до 17:30 (понеділок - субота)
Відділ фонду юдаїки:
9:15 до 18:00 (понеділок - п’ятниця)