Архітектура Європи у книжкових виданнях колекції ФПУ

Поділитися: 

У Фонді Президентів України відбулася виставка «Архітектура Європи у книжкових виданнях». Співробітники презентували близько півсотні книжок з колекції фонду, які відображають містобудівні процеси від античності до сьогодення.

Переважну більшість експозиції становлять альбоми світлин, тобто відвідувачам пропонована ілюстративна література науково-популярного характеру. Книжки представлені різними мовами: англійською, німецькою, італійською, словацькою, чеською, словенською, литовською, польською, іспанською та ін. Таким чином, до уваги глядача публікації про архітектуру всіх країн Європи. Частина видань інформує користувача про загальні тенденції містобудування в країні, інша – про особливості будівництва певних  поселень. Наприклад, є книжки присвячені історії забудови таких міст Польщі, як Каліш, Гданськ, Ратибор, Лодзь, Варшава; Словаччини – Татри, Кошиця; Італії – Неаполь, Кампанія, Рим та Турін. Зокрема, репрезентовано праці, в який йде мова про архітектуру певної пам’ятки (наприклад, Вестмінстерське абатство у Лондоні та Ксьондзий млин у Лодзі). Авторами публікацій виступають не тільки архітектори та скульптори, а й фотографи (наприклад, Єжи Спліт, Юозис Поліс, Ян Морік), політики (Рудольф Шустер, Антоніо Растрелли, Януш Качмарчик), пам’яткоохоронці (Івона Бернт), археологи (Андронікос Маноліс, Цека Нерітан), духівники (єпископ СПЦ Максим), журналісти (Пренсіл Франтішек), письменники (Фернандо Чуека Гойтія) та ін.

Перевагою цієї виставки є велика кількість зображень з архітектури у книжках. З поміж репрезентованих видань превалюють фотознімки забудови міст за останні тридцять років. Також представлені публікації, які включають більш ранні світлини (наприклад, праця Б. Стахова про польське місто Ратибор, в якому автор не тільки підібрав фото з будівлями, а показав людей на цьому тлі). Окрему групу становлять видання, в яких архітектура подана на ретролистівках (наприклад, книга Яна Гашпара про словацьке місто Татри). Також, є роботи, в яких будівельні пейзажі передані за допомогою живопису.  Деякі книжки експозиції містять не тільки світлини, а й плани міст, кресленики фасадів та викопіювання місцевості.

Тематично виставка відображає релігійну, цивільну, адміністративну забудову, цегляну й дерев’яну архітектуру, етнічні особливості будівництва, екстер’єр та інтер’єр різних країн тощо. Цікавими є роботи про зміну островів й забудови на них (Мальта) та перебудови термальних бань «Рудас» у Будапешті (Угорщина). Такі праці, як про Швецький парламент та Мадридський сенат, характеризують не тільки архітектуру, а й інформують про діяльність цих владних установ. Античні пам’ятки представлені в книжках про Албанію, Грецію та Італію. Незвичним є підхід до викладу матеріалів про містобудування через портрети державних діячів Польщі у публікації Я. Качмарчика. До уваги відвідувача є роботи про будівництво міст або певного об’єкту до реконструкції та після неї.

Запрошуємо мистецтвознавців, фотографів, істориків, політологів та всіх охочих на книжкову виставку, яка проходить у корпусі НБУВ по пр. Голосіївському, 3, у читальному залі Фонда Президентів України, на 3 поверсі, кім. 307.

м.н.с. Оксана Бублик

 

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: