Книжково-документні експозиції до 20-ї річниці Української Конституції

Поділитися: 

Цьогорічний День Конституції України, який відзначається 28 червня,  – ювілейний! Основному Закону української держави виповнюється 20 років. З цієї нагоди та на виконання Указу Президента України «Про відзначення 20-ї річниці Конституції України» у Національній бібліотеці України розгорнуто низку книжково-документних експозицій.

Україна належить до країн з давніми традиціями конституціоналізму. Акти конституційного характеру приймалися за різних часів, у різних соціально-політичних умовах, мали різне політико-правове і світоглядно-ідеологічне навантаження.

Нині чинна Конституція України, що закріпила політико-правовий статус України, як суверенної, демократичної, соціальної, правової держави, була прийнята 1996 року. 20 років дії Основного Закону довели її високу соціальну цінність.

У виставковому холі головного корпусу НБУВ (просп. Голосіївський, 3) демонструється книжкова виставка «Історія конституційного розвитку України: 20-річчя Основного Закону держави», де представлені видання з основного фонду Бібліотеки висвітлюють історію і сучасність українського конституціоналізму, основні напрями удосконалення Конституції України, напрацювання у сфері конституційної реформи.

Особливе місце в експозиції посідають видання, присвячені дослідженням однієї з перших європейських конституцій нового часу, що отримала назву «Конституція Пилипа Орлика» – Пакти і конституції законів та вольностей Війська Запорозького 1710 року. Цінним тут експонатом є підготовлене 2011 року Інститутом історії України НАН України у співпраці з Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського та іншими архівними установами перше найповніше факсимільне видання «Пакти і Конституції» Української козацької держави (до 300-річчя укладення), що містить факсимільне відтворення спеціального дослідження з ґрунтовним історико-юридичним аналізом джерела, виконаного видатним істориком та правознавцем академіком Миколою Василенком (1929).  Дослідників особистості Пилипа Орлика зацікавлять представлені на виставці видання його творів:  «Вивід прав України» (Львів, 1925),  «Конституція, маніфести та літературна спадщина. Вибрані твори» (Київ, 2006), і, особливо,  безцінне джерело вивчення особистості творця конституції  – факсимільне видання проекту «Гарвардська бібліотека українського письменства» – «The Diariusz Podrozny of Pylyp Orlyk (1720-1726)».

На виставці експонуються книжки про конституційні проекти членів Кирило-Мефодіївського братства (1846–1847 рр.), видання Михайла Грушевського «Українська Центральна Рада й її Універсали. Перший і другий» (Київ, 1917), а також численні монографії, публіцистичні твори, що розкривають події становлення незалежної України, підготовки Основного Закону країни. Зацікавить відвідувачів машинописний рукопис «Порівняльної таблиці проекту Конституції України станом на 13 травня 1996 року», переданий до НБУВ з дарчим підписом народним депутатом України Вадимом Гетьманом.

Виставка триватиме до 1 вересня 2016 року.

У читальній залі Фонду Президентів України (ФПУ) (просп. Голосіївський, 3, кім. 307) розгорнута книжковій виставці «Конституція країни – символ незалежності держави», де експонуються офіційні тексти Основного Закону нашої держави, а також видання із книжкової колекції ФПУ з дарчими підписами президентам України, що висвітлюють питання формування українського конституціоналізму, засади конституційного ладу України, розкривають систему конституційних цінностей, а також механізми реалізації основних свобод та обов’язків людини та громадянина в Україні.

Хронологію подій підготовки й ухвалення Конституції України відтворює експозиція газетних публікацій «Вимріяна поколіннями – Конституція моєї Батьківщини», підготовлена фахівцями відділу газетних фондів НБУВ.  Виставка експонується у читальній залі відділу (корпус по вул. Володимирська, 62). Публікації можна також переглянути у вільному доступі на порталі НБУВ за посиланням: http://www.nbuv.gov.ua/node/3018

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: