6 травня 2025 року в спеціалізованій вченій раді Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського відбувся захист докторської дисертації наукової співробітниці відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ Ірини Олегівни Римарович на тему «Бібліотеки католицьких монастирів Луцької/Луцько-Житомирської дієцезії XVII-XIX століть: історико-бібліотекознавчий аспект» за спеціальністю 27.00.03 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство.
Дисертаційне дослідження присвячено історії 12 бібліотек католицьких монастирів Луцько-Житомирської дієцезії (Луцького, Острозького, Берестейського та Кременецького єзуїтських колегіумів, Луцького, Берестецького і Теофіпольського триніарських монастирів, Бердичівського і Вишнівецького монастирів босих кармелітів, Дедеркальського і Кременецького реформатських монастирів та Острозького капуцинського монастиря), які дотепер не були об’єктами комплексних історико-бібліотекознавчих досліджень.
У зазначеній науковій роботі на документальній основі представлено реконструкцію історії названих бібліотек у контексті історії їхніх монастирів, подано книгознавчий аналіз складу і змісту бібліотечних фондів, джерелознавчо проаналізовано провенієнції бібліотечних примірників, висвітлено різні аспекти книжкової культури у монастирських осередках. Вперше введено у науковий обіг археографічні описи маловідомих архівних документів, що висвітлюють засади функціонування монастирських бібліотек, організацію фондів та розповсюдження праць членів орденських спільнот. Досліджені монастирські книгозбірні розглядаються у роботі як невід’ємна складова історичного минулого України. Результати бібліотекознавчого дослідження засвідчили, що вивчені бібліотеки є історико-культурними пам’ятками доби Контрреформації на етнічних українських землях XVII–XVIII ст., тому їхні стародруки повинні бути внесені до Державного реєстру книжкових пам’яток України.
У відгуках офіційних опонентів – а це академік НАН України, доктор філологічних наук, завідувач кафедри полоністики Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Р.П. Радишевський, доктор історичних наук, директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН Уккраїни Г.В. Папакін, доктор історичних наук, завідувач кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» М.В. Яременко – також відзначено, що поставлені завдання дисертанткою цілком реалізовані, це комплексне, ретельне, дуже детальне і фактографічно насичене дослідження. Дисертаційна робота вводить цінний бібліотекознавчий і книгознавчий матеріал у комунікативний простір України, нагадує про різноманітність та багатоликість українського минулого, його європейське коріння й інтелектуальну повноту.
Всі права захищено ©
2013 - 2025 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах