Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек у системі соціально-правових комунікацій

Поділитися: 
Дата події: 
4-10-2023

3–5 жовтня 2023 року в рамках роботи Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек» відбулося засідання секції 3 «Науково-інформаційні ресурси наукових бібліотек в системі соціально-правових комунікацій» (науковий керівник – В. М. Горовий, заступник генерального директора з наукової роботи Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, керівник Служби інформаційно-аналітичного забезпечення НБУВ, доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України; заступник наукового керівника – Ю. М. Половинчак, керівник Національної юридичної бібліотеки НБУВ, доктор наук із соціальних комунікацій). Модератор засідання – М. Б. Закіров, завідувач відділу політологічного аналізу Служби інформаційно-аналітичного забезпечення Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, доктор політичних наук, доцент. Учені секретарі: Н. М. Іванова, завідувачка аналітично-прогностичного відділу Національної юридичної бібліотеки НБУВ, кандидатка історичних наук; М. М. Дем’яненко, науковий співробітник відділу політологічного аналізу Служби інформаційно-аналітичного забезпечення НБУВ.

На розгляд і обговорення на засіданні було подано роботи 21 учасників секції, серед яких провідні фахівці Служби інформаційно-аналітичного забезпечення, Національної юридичної бібліотеки, Фонду Президентів України Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка й аспіранти Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. У роботах учасників секції розглянуто широкий спектр питань щодо комплексного використання потенціалу науково-інформаційних ресурсів наукових бібліотек у системі соціально-правових комунікацій та дослідження теоретичних і практичних проблем інформаційного простору в умовах протидії повномасштабній агресії військ РФ, подолання соціально-демографічних і економічних наслідків вимушеного переміщення великих мас населення.

У рамках роботи секції учасники ознайомились із доповідями, підготовленими презентаціями, взяли участь в обговоренні ключових питань, що були порушені у виступах доповідачів.

Роботу секції відкрив М. Б. Закіров, завідувач відділу політологічного аналізу СІАЗ НБУВ, доктор політичних наук, доцент, який зосередив увагу на проблемі визначення місця і ролі бібліотек у забезпеченні громадян корисною, своєчасною і фаховою інформацією, що сприятиме мінімізації негативних наслідків військових дій. Доповідач акцентував увагу на тому, що воєнний стан вимагає наукового осмислення нових реалій бібліотечної діяльності, визначення подальшого вектора розвитку і внесення відповідних змін у підходах до організації роботи, створення нових інформаційно-аналітичних ресурсів, активізації роботи в напрямі протидії інформаційній агресії.

Старший науковий співробітник відділу політологічного аналізу СІАЗ С. П. Кулицький доповів про результати досліджень проблеми соціальної адаптації українських біженців у країнах Європи, що проводилися на базі інформаційних ресурсів наукової бібліотеки. Доповідач, зокрема, зауважив, що ситуація з працевлаштуванням українських біженців краща у країнах із нижчим мовним бар’єром, таких як Польща, країни Балтії, Чехія тощо. Проте біженці, які мали вищу або середньоспеціальну освіту, у переважній більшості працюють не за фахом, оскільки стикаються зі значними труднощами щодо визнання своїх дипломів і отримання ліцензій, що у майбутньому, скоріш за все, стане однією з причин повернення в Україну значно більшої частини біженців, попри не дуже оптимістичні прогнози деяких вітчизняних і зарубіжних експертів. У ході обговорення було підкреслено, що за даними компетентних органів європейських країн прихисток, тимчасовий захист і допомога надаватиметься українським біженцям не безтерміново. Одразу після завершення війни особи, які виявлять бажання залишитися в європейських країнах, будуть зобов’язані проходити процедуру оформлення дозволів на перебування знову, що ніколи не було простою процедурою, і, у свою чергу, також спонукатиме частину біженців повертатися в Україну. 

Завідувачка відділу обслуговування інформаційними ресурсами Національної юридичної бібліотеки НБУВ С. Г. Закірова розповіла про створений у бібліотеці інформаційно-аналітичний ресурс «Біженці та вимушено переміщені особи». Доповідачка зазначила, що ресурс складається з чотирьох основних кейсів: правовий, інформаційний, науковий і організаційно-методичний. Матеріали бази даних, що представлені українською та іншими європейськими мовами, призначені для різних категорій користувачів. У спеціальному розділі розміщено інформаційно-аналітичний бюлетень НЮБ «Вимушені переселенці: стан, проблеми, перспективи», який є результатом постійного моніторингу інформації, що стосується проблем ВПО. Випуск формується 3-4 рази на місяць і включає щотижневий огляд офіційної інформації органів центральної влади та місцевого самоврядування, тематичних публікацій центральних і регіональних ЗМІ.

Керівник Національної юридичної бібліотеки НБУВ Ю. М. Половинчак зосередила увагу на аналізі висвітлення у науковій думці суті феномену публічних інтелектуалів. Доповідачка наголосила на медійному аспекті їх діяльності та значенні соціальних медіа у ній на сучасному етапі. У доповіді окремо була підкреслена перспективність дослідження рефлексій інтелектуалів у контексті осмислення російської агресії та соціокультурних трансформацій в українському суспільстві. Доповідачка відзначила наявність у сучасному світі своєрідної кризи експертної думки, яка викликає слушне запитання: «Чому із розвитком глобальних інформаційних мереж людство не стає розумнішим?» Зокрема, у світі спостерігається зростання впливу правих політичних партій, політиків-популістів, відродження ізоляціонізму, автаркії та авторитарних традицій в політиці тощо.

Завідувач відділу політологічного аналізу СІАЗ НБУВ М. Б. Закіров у виступі виклав своє бачення відповіді на поставлене питання. Зокрема, доповідач зауважив, що розмивання традицій професійної етики і відповідальності за верифікацію інформації, що відбулося внаслідок розповсюдження соціальних мереж, сприяло виникненню феномену постправди як методу маніпуляції свідомістю і засобу конструювання реальності. В епоху постправди факт поступається місцем емоції, внаслідок чого відкривається широке поле для різного роду інсинуацій, фейків, конспірології тощо. Активне використання інструментарію постправди з політичною метою стало ключовим елементом інформаційної війни, яка породжує глобальні проблеми і створює підґрунтя для небачених за масштабами і наслідками зловживань у сфері комунікацій. В епоху постправди проблема інформаційної реінтеграції деокупованих територій матиме ключову роль і потребуватиме комплексних і тривалих зусиль.

Молодша наукова співробітниця аналітично-прогностичного відділу НЮБ НБУВ Л. П. Чернявська присвятила свою доповідь висвітленню досвіду бібліотечної роботи з підтримки жінок і дівчат під час війни. Доповідачка зазначила, що напрацьований раніше досвід із забезпечення гендерної рівності було суттєво доповнено з урахуванням вимог воєнного стану. У багатьох випадках бібліотечні установи не лише проводили різноманітні заходи із підтримки жінок, надавали інформацію, створювали гуманітарні хаби, але й рятували людей, забезпечуючи зв'язок, інформуючи про шляхи евакуації тощо.

Значний інтерес учасників викликала доповідь завідувачки відділу синтезу соціокультурних мережевих ресурсів НЮБ НБУВ Т. П. Дубас. Доповідь було присвячено висвітленню сучасного стану науково-видавничої діяльності національних бібліотек Республіки Польщі – Національної бібліотеки Польщі, Національної бібліотеки імені Оссолінських, Бібліотеки Яґеллонського університету. Акцентовано увагу на перспективах розвитку цієї діяльності і напрямах використання набутого польськими установами досвіду. Зокрема, доповідачка зауважила, що з розвитком електронних технологій характеру видавничої продукції набувають також тексти сайтів, електронні ресурси, бази даних, а також публікація цифрових ресурсів. Важливе значення для популяризації польських авторів має наявність англомовних версій вебсайтів бібліотечних видань, де всі опубліковані тексти представлені у вигляді резюме й вибраних статей.

Старша наукова співробітниця відділу оперативної інформації Служби інформаційно-аналітичного забезпечення НБУВ О. П. Желай виступила з доповіддю «Інформаційний моніторинг у системі протидії ворожій пропаганді. Досвід СІАЗ НБУВ». Доповідачка розглянула наявні прояви ворожої російської пропаганди у вітчизняному інформаційному просторі. У доповіді було акцентовано увагу на висвітленні ефективності застосування професійної аналітики науковцями СІАЗ НБУВ щодо аналізу електронних ЗМІ. Матеріали, підготовлені фахівцями СІАЗ, на постійній основі надаються вищим державним органам України.

Цікаві теми порушили у своїх виступах молодші наукові співробітники аналітично-прогностичного відділу НЮБ НБУВ С. В. Спіріна та Д. А. Волошин. Зокрема, С. В. Спіріна представила діяльність найбільших наукових бібліотек України та зарубіжних бібліотек щодо збору інформації про повномасштабну війну Росії в Україні, протидію фейковим новинам, роз'яснювальну роботу для населення з питань законодавчих норм під час воєнного стану. Доповідачка звернула увагу на відсутність верифікації інформації про війну, що надходить до зарубіжних бібліотек від користувачів Інтернет. У ході обговорення учасники секції дійшли висновку, що цей недолік становить значну загрозу для формування баз об’єктивної й достовірної інформації, зокрема про військову агресію рф проти України.

Д. А. Волошин порушив у своєму виступі актуальну тему діяльності бібліотек в екстремальних умовах. Доповідач розповів про зарубіжний досвід організації роботи бібліотек у часи епідемій, методи профілактики розповсюдження хвороб через книги, прийоми обробки книжкового фонду і приміщень тощо.

Усі виступи доповідачів супроводжувалися транслюванням презентацій на екрані, що надало виступам більшої наочності та урізноманітнило захід. Презентації виступів учасників секції були представлені у Facebook.

За результатами обговорення виступів учасниками секції були сформульовані деякі рекомендації:

1. Розширити дослідження проблем інформаційної реінтеграції деокупованих територій України. 2. Поглибити вивчення проблем ВПО і біженців у таких напрямах: повернення українських біженців на батьківщину, вирішення питань економічної та соціальної інтеграції ВПО у громадах, що їх приймають,  забезпечення психологічної, інформаційної й юридичної підтримки біженців і переселенців. 3. Продовжити вивчення можливостей використання потенціалу сучасної хвилі української діаспори з метою пропагування нашої країни у світі й організації підтримки України у країнах перебування. 4. Сприяти збереженню і розвитку бібліотечних фондів з використанням міжнародного досвіду та урахуванням реалій воєнного стану в Україні.

Загалом засідання секції відбулося на традиційно високому науковому рівні у дружній і продуктивній атмосфері.

Марат Закіров,

завідувач відділу політологічного аналізу

Служби інформаційно-аналітичного

забезпечення НБУВ,

доктор політичних наук, доцент