Століття академіка Бориса Вєркіна

Поділитися: 
Дата події: 
2-08-2019

Інститут архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського презентує електронну виставку архівних документів до 100-річчя від дня народження Бориса Ієремійовича Вєркіна – видатного вченого-фізика, академіка НАН України, на якій експонуються 16 документів з особового фонду вченого (ф. № 282, 27 справ за 1950–1992 рр.).

Б. І. Вєркін (1919–1990) працював у Фізико-технічному інституті АН УРСР у Харкові (1946–1960), був директором (1960–1988) та почесним директором Фізико-технічного інституту низьких температур АН УРСР. З 1992 року ФТІНТ НАН України носить ім’я Б. І. Вєркіна. Наукову та науково-організаційну роботу вчений поєднував з педагогічною діяльністю, був викладачем експериментальної фізики у Харківському державному університеті, Харківському політехнічному інституті та Харківському інституті радіоелектроніки.

До наукового доробку вченого належать 400 наукових праць у галузі фізики і техніки низьких температур, електронних властивостей металів, надпровідності, низькотемпературного матеріалознавства, кріогенної медицини та біології, фізики кріогенних рідин, надпровідникових магнітних систем і приладів. Б. І. Вєркіним розроблено метод тунельної спектроскопії, він розв’язав проблему моделювання поведінки рідини в невагомості. Праці вченого удостоєно Державних премій УРСР (1973) та СРСР (1978).

Б. І. Вєркін є засновником харківської наукової школи фізиків-кріогенників. Серед його учнів – академіки В. В. Єременко, І. М. Дмитренко, В. Г. Манжелій, І. К. Янсон, член-кореспондент І. О. Кулик, професори І. В. Свєчкарьов, І. Я. Фуголь, Ю. П. Благой, Ю. А. Кириченко та ін.

На виставці представлено фотодокументи, на яких зафіксовано зустрічі Б. І. Вєркіна з видатними вченими, серед яких П. Л. Капиця, Б. Є. Патон, А. П. Александров та інші, його участь у міжнародних та вітчизняних конференціях, відкриття меморіальної дошки вченому на будинку Фізико-технічного інституту низьких температур АН України тощо.

З документів до біографії та діяльності Б. І. Вєркіна на виставці експонуються витяг з протоколу засідання вченої ради інститутів фізики та математики АН УРСР про захист кандидатської дисертації (1950), доповнення до планового завдання на проектування комплексу лабораторних споруд Фізико-технічного інституту низьких температур АН УРСР у м. Харкові, а також повідомлення, підготовлене інститутом з нагоди 70-річчя від дня народження вченого.

Серед експонованих документів особливу увагу привертає сценарій телевізійної передачі «Академік АН УРСР Б. І. Вєркін», присвячений життю та діяльності вченого.

З електронною виставкою можна ознайомитися за адресою:

http://www.nbuv.gov.ua/node/4838.

Безпосередньо з документами фонду можна ознайомитися за адресою: Інститут архівознавства НБУВ вул. Володимирська 62, к. 416, тел. для довідок 288-14-31.

Старший науковий співробітник

Інституту архівознавства НБУВ

Ю. В. Булгаков

Фотоматеріали: