100-ліття проголошення Соборності України: літопис за документами відділу зарубіжної україніки

Поділитися: 
Дата події: 
22-01-2019

У читальній залі відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В. І.  Вернадського з нагоди 100-літньої річниці від дати урочистого оголошення 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві універсалу про об'єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну розгорнуто книжкову виставку “100 років з Дня проголошення Соборності України 22.01.1919 р. за документами ВЗУ».

Основу виставки становить література, видана за межами України. Серед видань – книги, написані учасниками подій, журнали та часописи, праці іноземними мовами, пропам’ятні збірники.

Найбільше серед виставлених книг спогадів та розвідок, написаних очевидцями та учасниками події І. Кедріним, М. Шаповалом, П. Шекерик-Доників та інших.

Великий блок мемуарів, присвячених цій тематиці, міститься також у журналах і часописах, виданих у діаспорі впродовж 20–50-х років ХХ століття. На виставці представлені публікації про День проголошення Соборності у таких періодичних виданнях, як «Визвольний шлях» (Лондон), «Трудова Україна» (Прага), «Самостійна Україна» (Чикаго), «Літопис Червоної Калини» (Львів), «Сучасність» (Мюнхен) тощо.

Окремий блок літератури представляє документальні першоджерела про об'єднання УНР і ЗУНР у соборну Україну, що були опубліковані як у збірниках документів, так і окремими статтями у часописах, – Акт та Універсал Директорії про об’єднання всіх українських земель.

Особливо велику роль проголошенню Соборності 22 січня 1919 року відведено у пропам’ятних діаспорних збірниках, присвячених річницям Акту Злуки.

Серед представленої літератури є чимало праць, що стосуються загалом періоду Української революції. У них розкрито широкий спектр тем: дослідження питань державного будівництва (праці І. Нагаєвського та Н. Полонської-Василенко, П. Мірчука); процесу підготовки та виходу конституційних актів відновлення Української держави (праці К. Костіва, А. Яковліва), бібліографії тощо. З бібліографією експонованих видань можна ознайомититсь у додатку.

Запрошуємо всіх зацікавлених відвідати виставку. Вона експонується за адресою: вул. Володимирська 62 (кім. 302) з 22 січня по 28 лютого 2019 року.

Катерина Петриченко,

молодший науковий співробітник відділу зарубіжної україніки

Інституту книгознавства НБУВ

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 3-й поверх, к. 302.
+38 (044) 288-1434
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)