Іван Максимович Лисенко – лицар української музики

Поділитися: 

Іван Максимович Лисенко – лицар української музики.

Творчий шлях від поезії до енциклопедії.

6-го вересня у «Музичній вітальні» відбулася творча зустріч з Іваном Максимовичем Лисенком, присвячена його 80-тирічному ювілею. І. М. Лисенко – дослідник української музичної культури, літературознавець, журналіст, енциклопедист (автор 10 енциклопедій), заслужений діяч мистецтв України, справжній почесний читач НБУВ, який відвідує бібліотеку з 1967 року, дарувальник власних видань у фонди бібліотеки.
На творчій зустрічі Іван Максимович розповів про свої перші дитячі спроби у поезії, студентські роки у Харківському університеті, своїх вчителів, перший досвід роботи з Миколою Наконечним і Миколою Бажаном. Також повідав історію пошуків інформації для своїх статей, про творчі експедиції, листування зі всім світом. Ювіляр пригадав, як до 1991 року рукопис «Словника співаків України» пролежав 24 роки в одному з музичних видавництв, хоча і отримав 4 схвальні рецензії, але так і не був надрукований через постійну увагу КДБ до автора. Тільки завдяки коштам Мар’яна Коця, українського мецената з США, словник було видано у 1997 році.
Іван Лисенко повернув імена українських письменників, які було загублено або заборонено згадувати радянською владою через репресії та еміграцію. Серед таких імен: письменники Омелян Розумієнко, Маруся Вольвачівна, поети Павло Савченко і Олександр Корж. Ним було зібрано багато матеріалів, спогадів про українських співаків Івана Алчевського, Платона Цесевича, Івана Стешенка та багато-багато інших. Віднайдені матеріали І. Лисенко упорядковував, коментував і публікував. Практично всі видання були надруковані за кошти самого автора – лицаря «забутих» і відомих українських співаків і української пісні.
У відділі музичних фондів тепер зберігається 16 видань І. М. Лисенка, всі подаровані самим автором з його автографом. Наприкінці своїх спогадів Іван Максимович Лисенко з потужною енергією і вірою у славне майбутнє прочитав свої вірші, присвячені рідній Україні, і поділився творчими планами.
Бас Володимир Морозов (студент НМАУ імені П. І. Чайковського) і Олександр Москалець (концертмейстер, журналіст) поздоровили та подарували музичне вітання ювілярові. У їх виконанні прозвучали твори Верді, Моцарта, Чайковського. Справжнім сюрпризом для ювіляра став романс  «Музика» на вірші самого І. Лисенка. Ідея написання романсу виникла у ході підготовки до цього святкового заходу, а блискуче і терміново реалізував її Антон Кармазін – сучасний український молодий композитор. Всім здалося, що стався дивний філософсько-емоційний і темпо-ритмічний резонанс з віршем І. М. Лисенка і ювіляру романс сподобався. Так відбулася світова прем’єра музичного твору, яку виконали Володимир Морозов і Олександр Москалець.
Співробітниці музичного відділу також піднесли ювілярові творчий подарунок – прочитали його поезії, присвячені українським музикантам та музиці у цілому: «Музика», «Сльоза Берліоза» – присвячено тенору Миколі Іванову, «Тріумф Алчевського в Парижі» – тенору Івану Алчевському, «Гмиря» – басу Борису Гмирі, «Останній концерт Левка Гусака» – скрипалю Левку Гусаку.
Музично-літературний вечір завершився добрими побажаннями ювілярові та багатоголосним співом «Многая літа»!

Матеріал підготувала м. н. с. Олена Цибульська.

Відео YouTube: 
Фотоматеріали: