Українська революція 1917 - 1921 рр. за документами відділу зарубіжної україніки: до сторіччя подій

Поділитися: 
Дата події: 
Понеділок, Листопад 27, 2017 до Середа, Січень 31, 2018

З нагоди 100-ї річниці від початку Української революції 1917–1921 рр. співробітниками відділу зарубіжної україніки Інституту книгознавства Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського було підготовлено виставку зі своїх фондів на тему “Українська революція 1917-1921 рр. за документами відділу зарубіжної україніки: до 100-річчя подій”.

Основу виставки становлять праці, видані за межами України. Серед них: збірники документів, журнали та часописи, книги іноземними мовами, енциклопедії.

Левову частку виставлених книг становлять спогади та розвідки, написані суспільно-політичними, військовими, культурними та релігійними діячами Української революції 1917–1921 рр. – В. Андрієвським, С. Ґольдельманом, Д. Донцовим, М. Капустянським, В. Кедровським, Є. Коновальцем, В. Липківським, І. Мазепою, Ю. Тютюнником, П. Скоропадським, П. Христюком та ін.

Особливо велику роль у діаспорних працях приділено постаті Головного Отамана Армії УНР Симона Петлюри. У них висвітлено його життєвий і державний шлях, розкрито роль і місце діяча в подіях Української революції 1917–1921 рр. (праці О. Лотоцького, В. Короліва, В. Проходи, В. Іваниcа).

Великий блок мемуарів, присвячених даній тематиці, міститься також у журналах і часописах, виданих впродовж 20–90-х років ХХ ст. На виставці використані такі періодичні видання, як: «Вільна Україна» (Нью-Йорк), «Вісті комбатанта» ( Торонто), «Визвольний шлях» (Лондон), «Історичний календар-альманах Червоної Калини» (Львів), «За державність» (Варшава), «Листи до приятелів» (Нью-Йорк), «Літературно-науковий вісник» (Львів), «Наша культура» (Варшава), «Наше слово» (Мюнхен-Лондон), «Розбудова нації» (Прага), «Самостійна Україна» (Чикаго), «Сучасність» (Мюнхен), «Табор» (Каліш), «Хліборобська Україна» (Відень) та ін.

У спогадах висвітлюються події як окремих її етапів, так і за увесь період Української революції, дається оцінка розбудови української державності на місцевому рівні. Окрім загальнодержавних питань, у них часто розглянуто вузькі питання, як-от: організація кооперативного руху, розвиток театральної справи, відкриття Українського державного університету в Кам’янці-Подільському тощо.

Щодо існування Західноукраїнської Республіки, то велике значення у літературі відводиться листопадовому перевороту та боям за Львів у 1918 р., а також боротьбі Січових стрільців та Української Галицької Армії за визволення від окупантів.

На виставці представлено чимало книг іноземними мовами. У них розкрито широкий спектр питань: презентовано документи періоду Української революції (праці Т. Гунчака); досліджено питання державного будівництва (праці С. Величенка); розкрито роль Армії УНР в україно-польсько-більшовицькій війні (праці Е. Вішки, Я. Легєца, Я. Бруського) та ін.

Завершують виставку бібліографічні покажчики та статті, присвячені як діяльності окремих діячів (бібліографія праць В. Винниченка) і військових організацій (стаття П. Зленка, присвячена Українським Січовим Стрільцям), так і подіям Української революції в цілому (Українська революція і державність (1917–1920 рр.).

Виставка експонується у корпусі НБУВ по вул. Володимирська 62 (кім. 302) і триватиме до кінця січня 2018 року.

Запрошуємо всіх зацікавлених відвідати виставку!

Катерина Петриченко, Євгеній Шпаргало,
молодші наукові співробітники відділу зарубіжної україніки
Інституту книгознавства НБУВ.

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 3-й поверх, к. 302.
+38 (044) 288-1434
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)