Академік Олексій Онищенко: «Самореформування бібліотек – основний засіб їх самозбереження»

Поділитися: 

17 травня в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбувся семінар «Робота бібліотек наукових установ НАН України: сучасні тенденції та завдання розвитку».

Захід відкрив голова Інформаційно-бібліотечної ради НАН України акад. Олексій Онищенко. Він наголосив, що сьогодні бібліотеки наукових установ НАН України повинні активно самореформуватися. Це означає: вишукувати нові форми роботи і шляхи формування власного інформаційного ресурсу, запроваджувати інформаційні мультисервіси, створювати бібліометричні портрети науковців, актуалізувати бібліотечно-інформаційний контент сайтів НДУ, долучатися до формування інтелектуального інформаційного середовища Національної академії наук України.

Умови, в яких нині функціонують академічні бібліотеки, проаналізувала вчений секретар Інформаційно-бібліотечної ради НАН України, канд. іст. наук Галина Солоіденко. Вона констатувала, що тенденцією багатьох останніх років є хронічне недофінансування бібліотек наукових установ НАН України, що призводить до щорічного скорочення надходжень нових видань до фондів цих книгозбірень (у середньому тільки 1 % книжок купують за кошти наукових установ, решта – дари (41 %) та інші джерела), зменшення кількості читачів, неефективної роботи бібліотек в електронному інформаційному середовищі (лише третина бібліотек формує електронні каталоги і лише 9 бібліотек представляють їх на порталі НБУВ). Водночас бібліотеки наукових установ активно працюють у напрямі бібліографічної, виставкової та презентаційної діяльності.

З одним із важливих сучасних напрямів роботи наукової бібліотеки – створення бібліометричних портретів науковців – учасників семінару ознайомив завідувач відділу бібліометрії та наукометрії НБУВ, кан техн. наук Леонід Костенко. Він зосередив увагу на методології та інструментарії створення бібліометричних портретів у системі Google Scholar, а також озвучив основні показники розвитку вітчизняної науки на основі аналітичних даних проекту «Бібліометрика української науки».

Діяльність передплатного агентства «Укрінформнаука» для наукових установ презентувала його директор Тетяна Яцків, ознайомивши присутніх з метою діяльності утвореного в 2009 році агентства, зокрема – інформування вчених і фахівців, аспірантів та студентів з діяльністю організацій і установ академій наук – членів МААН, полегшення пошуку і замовлення академічних журналів і праць вчених. У цьому контексті Тетяня Яцків представила «Зведений каталог періодичних видань, що випускаються академіями наук – членами МААН» та «Каталогу періодичних видань».

Про стан збереження фондів, дотримання пожежної безпеки і температурно-вологісного режиму в книгосховищах бібліотек наукових установ розповіла науковий співробітник НБУВ Любов Затока. Вона також закликала працівників бібліотек наукових установ до більш активної співпраці з фахівцями НБУВ щодо обстеження фондів і реставрації видань.

Із новими вимогами щодо списання літератури з фондів бібліотек керівників бібліотек НДУ ознайомила молодший науковий співробітник НБУВ Ольга Посмєтна.

Про результати анкетування бібліотек з питань перерозподілу маловикористовуваної літератури доповіла завідувач сектору депозитарного бібліотечного фонду НБУВ Олена Кірданова.

У рамках семінару було презентовано досвід роботи двох бібліотек наукових установ НАН України – бібліотеки Інституту археології НАН України щодо участі у наукових дослідженнях історії академічних установ та організації заходів з підготовки ювілейних дат (завідувач бібліотеки – Вікторія Колєснікова) і бібліотеки Інституту географії НАН України щодо відображення ресурсів бібліотеки у розподіленому каталозі бібліотек наукових установ НАН України на порталі НБУВ (завідувач бібліотеки – Наталія Іванова).

На завершення семінару заступник голови ЦК профспілок НАН України Євген Меркулов відповів на численні запитання керівників бібліотек наукових установ стосовно фінансового стану НАН України, скорочення штатів, встановлення режиму неповного робочого тижня, пенсійного забезпечення та ін.

Прес-служба НБУВ

Фото: Кирило Леванюк

Фотоматеріали: