У фондах відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ зберігається приватна бібліотека державного і військового діяча Речі Посполитої графа Фридерика Юзефа Мошинського. Цікавими фактами з його біографії було те, що цей нащадок мазовецького шляхетського роду Мошинських герба Наленч був останнім великим коронним маршалком Речі Постолитої (1793−1795) та керуючим величезними маєтками князя Григорія Потьомкіна-Таврійського на території Речі Посполитої (з 1787 р.). Крім того, сам Ф. Ю. Мошинський мав два великі маєтки на Волині та Поділлі, де і була його бібліотека. Це маєток Дольськ (зараз – село Турійського району Волинської області) та Волочиськ (тепер місто Волочиськ Хмельницької області.
У Фридерика Юзефа Мошинського було дві бібліотеки: «велика» і «маленька». За його заповітом, бібліотека, яка зберігалася у Волочиську і була найбільша за обсягом, мала перейти нащадкам, а книжкове зібрання, яке зберігалося у Дольську, заповідалося Волинському ліцею. У 1819 р. ця книгозбірня у кількості 2603 томів була передана в бібліотеку ліцею і перебувала там окремим фондом. Разом з книгами зберігався і рукописний алфавітний каталог; у окремому додатку містився список загублених книг, а також дефектних примірників. Разом з бібліотекою ліцею зібрання Мошинського було передано до бібліотеки Київського університету св. Володимира, а пізніше – до Всенародної бібліотеки України. У 1930-х рр. з бібліотеки Мошинського було виокремлено певні книжки, які поповнили створювані тоді хронологічні та видавничі колекції у відділі стародруків ВБУ. Зараз бібліотека Мошинського зберігається окремим фондом у складі бібліотеки Університету св. Володимира у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій НБУВ. Певна кількість стародруків знаходиться в колекціях Відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВ.
Для бібліотеки Ф. Мошинського характерна форматно-порядкова розстановка в трьох форматах (малий, середній та великий). Тематичного чи мовного поділу нема. У бібліотеці представленні видання з історії, філософії, юриспруденції, економіки, географії, природознавства, класичної філології, нумізматики. Загальна кількість видань – 2336 од. На титульній сторінці кожної книги екслібрис у вигляді круглої печатки чорного кольору із зображенням у центрі герба Наленч (пол. Nałęcz) роду графів Мошинських. На деяких книгах (під печаткою) є власницький напис польською мовою: «F. Moszynski». Шифр складається зі скороченої назви колекції (прізвища фондозасновника) та арабської цифри – порядкового номеру книги, наприклад: «Coll. Mosz. 57». Книги з бібліотеки Мошинського зберегли оригінальні оправи, виготовлені з пергамену чи шкіри брунатного або білого кольору.
Виставку підготувала старша наукова співробітниця відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ Тетяна Мяскова.
Використана література
Всі права захищено ©
2013 - 2024 Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Працює на Drupal | За підтримки OS Templates
Ми в соціальних мережах