Електронна виставка архівних документів до 90-річчя від дня народження В. І. Трефілова – видатного вченого у галузі фізичного матеріалознавства, академіка НАН України

Поділитися: 
Дата події: 
1-12-2020

Інститут архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського презентує електронну виставку архівних документів до 90-річчя від дня народження В. І. Трефілова – видатного вченого у галузі фізичного матеріалознавства, академіка НАН України, на якій експонуються 23 документи з особового фонду вченого (ф. № 361, 360 справ за 1949–2005 рр.).

Віктор Іванович Трефілов (1930–2001) працював в Інституті металофізики АН УРСР (1955–1973 роки, з 1962 року – заступник директора з наукової роботи), а з 1973 року й до останніх днів життя обіймав посаду директора Інституту проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України.

Фундаментальні та прикладні дослідження вченого стосувалися сучасного матеріалознавства: створення фізичних основ теорії міцності та пластичності штучних і природних матеріалів найрізноманітнішого призначення. Йому належить авторство теорії деформаційного зміцнення та руйнування полікристалічних металевих матеріалів, визнаної і високо оціненої міжнародною науковою спільнотою. В. І. Трефілов є автором більш ніж 800 наукових праць, у тому числі 15 монографій. Отримав понад 220 авторських свідоцтв та патентів на винаходи. Теоретичні здобутки вченого стали базою для впровадження нових технологій електротермічної обробки сталі, виробництва так званої в'язкої кераміки та алмазоподібних матеріалів тощо. У цих розробках дослідник першим отримав необхідний результат, випередивши своїх закордонних колег-матеріалознавців, що працювали в цьому напрямку. Він – засновник наукової школи з фізичного матеріалознавства. Серед його учнів 50 кандидатів і 10 докторів наук.

Віктор Іванович Трефілов був керівником численних міжнародних програм з фундаментальних і прикладних досліджень у галузі нових матеріалів. У 1974–1993 роках учений неодноразово обирався віце-президентом АН України і членом її Президії, очолював Секцію фізико-технічних та математичних наук АН України. Крім того він був Академіком АН СРСР (1987), дійсним членом Академії інженерних наук Росії, Міжнародної академії кераміки, Інституту металів у Лондоні та ін.

У 1986 році з перших днів аварії на ЧАЕС В. І. Трефілов очолив оперативну комісію Президії АН УРСР з питань ліквідації цієї аварії.

Внесок В.І. Трефілова у вітчизняну та світову науку високо оцінений на державному рівні. Він – Заслужений діяч науки і техніки України (1994). Лауреат премії Науково-технічного товариства «Машпром» імені Д. К. Чернова (1973), Державних премій України (1974, 1999) та СРСР (1988), премії імені Є. О. Патона АН УРСР (1987); нагороджений орденами «Знак Пошани» (1970), Жовтневої революції (1980), Леніна (1986), князя Ярослава Мудрого V ступеня (2000), золотою медаллю Міжнародного Планзеєвського наукового товариства (Австрія, 1992) та ін. На знак вшанування пам’яті вченого Національна академія наук України заснувала премію імені В. І. Трефілова за видатні роботи в галузі фізики міцності і пластичності матеріалів (2002).

На презентованій виставці представлені наукові праці В. І. Трефілова: чотири авторських свідоцтва на винаходи та автограф доповіді «Про захист від корозії підземних металевих споруд». Факти біографії відомого фізика-матеріалознавця розкриваються у представлених вітальних адресах з нагоди його ювілеїв.

Діяльність ученого репрезентують перепустка на право в’їзду до закритої зони під час ліквідації аварії на ЧАЕС, а також робочі нотатки щодо діяльності Міжгалузевого науково-технічного комплексу «Порошкова металургія», головою якого він був.

Серед експонованих документів особливу увагу привертають фотознімки В. І. Трефілова під час спілкування з представниками іноземної делегації, виступів на нарадах, зустрічі з Президентом АН УРСР Б. Є. Патоном, а також шарж на Віктора Івановича, намальований В. Щербаковим.

 

З електронною виставкою можна ознайомитися за адресою:

http://www.nbuv.gov.ua/node/5352.

Інститут архівознавства НБУВ, вул. Володимирська 62, к. 416, тел. для довідок 288-14-31.

 

Завідувач відділу археографії

Інституту архівознавства НБУВ

Ю. В. Булгаков

Фотоматеріали: