Поборник української соборності - Олександр Гнатович Лотоцький

Відділ зарубіжної україніки Інституту книгознавства НБУВ презентує електронну книжкову виставку, присвячену 150-річчю від дня народження Олександра Гнатовича Лотоцького (9.03.1870–22.10.1939), визначного державно-політичного діяча, науковця, знаного історика церкви і церковного права, письменника, публіциста, видавця.

«Від юних днів надхнений любов’ю до рідного народу й батьківщини, захоплений бажанням їм служити, він іще молодим студентом присвятив себе справі українського національного відродження, віддав їй всю свою душу, всі помисли, всі сили, перейнятий і одушевлений одним категоричним імперативом: боронити свій народ, працювати для його добра аж до останніх сил, до останнього віддиху, за всіх умов і за всіх обставин.

Станув він на своїм пості тоді, коли українське національне життя під Московщиною ховалося по катакомбах, коли, здавалось, не було надії на воскресіння приспаної і поневоленої нації, коли всі зусилля наших патріотів здавалися Сизифовою працею, а їх задуми і пляни – утопією. Але тяжкі перешкоди і велич завдання викликають у людей сильних духом та незламної волі – нові зусилля й збільшену енергію в боротьбі. Так було і з Лотоцьким», – писав відомий український історик Д. Дорошенко у статті «Лицар праці і обов’язку», опублікованій у журналі «Тризуб» (Париж, 1934 р.) і в календарі «Дніпро» (Львів, 1935 р.) до 45-річчя літературно-публіцистичної та 40-річчя наукової діяльності Олександра Лотоцького.

Народився О. Лотоцький  9 березня 1870 року у с. Брониці, біля Могилева на Поділлі. Його батько – Гнат Лотоцький, православний священник, нащадок давнього боярського і військово-зем’янського роду, відомого з XV ст. і спорідненого з князями Друцькими, Соколинськими, Юрагами-Гедройцями. Мати була також із роду священників, відомого протоієрея Северіяна Дложевського.

Навчався в духовних семінаріях Кам'янця-Подільського, Тифліса та Києва. Протягом 1892-1896 рр. продовжив навчання у Київській духовній академії, яку закінчив, здобувши ступінь кандидата богослов'я. В семінарії почав вивчати історію української церкви, збирав та записував український фольклор, пробував свої можливості в перекладах, поезії. Свою літературно-публіцистичну та наукову діяльність розпочав рядом статей, опублікованих 1894 р. у журналі "Киевская старина", львівській "Правді", у "Записках НТШ" та ін.

Матеріали електронної виставки розкривають творчий портрет О. Г. Лотоцького,як автора понад 2 тис. літературно-мемуарних, публіцистичних творів, наукових праць, як співзасновника видавництва «Вік» та ініціатора повного видання «Кобзаря» Т. Шевченка 1907 р. а також рішення Російської Академії наук «Об отмене стеснения малорусского печатного слова» 1910 р. Вагомий внесок О. Лотоцького як історика шкільництва в Україні і Московщині, зокрема в духовній справі. Відомі його статті на захист української мови в школі, які він друкував у журналі "Вестник воспитания" (Москва). Його діти навчались в російських школах, тому він сам складав читанки, "Закон Божий", обробляв народні казки тощо.

О. Лотоцький виступав оборонцем в українській спрааві, був добре знайомий ще з студентських часів з М. Грушевським, С.Єфремовим, Д. Дорошенком та іншими відомими українськими діячами.

Він брав активну участь у політичному житті та національно-культурному відродженні України 1917–1921 років: був членом Товариства українських поступовців, восени 1917 року – писарем Генерального Секретаріату України, державним контролером УНР, міністром ісповідань Української Держави, Головою дипломатичної місії УНР в Туреччині, міністром внутрішніх справ уряду УНР в екзилі.

Як міністр ісповідань за Директорії він домігся проголошення автокефалії Української Православної Церкви 1919 р. «Основна засада української держави, – говорив він, – полягає в тому, що в самостійній державі повинна бути і самостійна церква. Цього все одно вимагають інтереси і держави, і церкви. Ніякий уряд, що розуміє свої державні обов’язки, не може погодитися на те, щоб центр церковної влади перебував у іншій державі ... Таким чином, автокефалія Української церкви – це не тільки церковна, а й національно-державна наша необхідність».

1 січня 1919 р. був опублікований «Закон про вищий уряд Української Автокефальної Православної Церкви», який базувався на програмі Лотоцького. Цей закон, за словами єпископа Анатолія (Дублянського), мав для України таке ж значення, як і проголошення IV Універсалом Української Центральної Ради 22 січня 1918 року державної незалежності України.

У фондах відділу зарубіжної україніки зберігаються наукові праці, спогади, художні твори, опубліковані в Українському науковому інституті у Варшаві, засновником і директором якого був О. Г. Лотоцький впродовж 1928-1939 рр. Він очолював комісію з підготовки до друку публікацій на пошану Симонап Петлюри (1926-1929 рр.), ініціював повне критичне видання творів Т. Шевченка (1934-1938 рр.) за редакцією П. Зайцева у 16 томах. Вийшло 13 томів із запланованих та понад 50 наукових видань у 13 серіях Праць УНІ.

Мемуари О. Г. Лотоцького - невичерпне джерело документів для науковців, дослідників історії України, історії української церкви, культури, літератури, дипломатії.

Книжки, статті з періодичних видань, перевидання творів О. Лотоцького та література про нього, оприлюднена у наукових осередках і видавництвах української діаспори Європи, США й Канади.

Блискуча освіта й шляхетне виховання, самовіддана діяльність на благо України визначили почесне місце О.Лотоцького поряд з іменами О.Кониського, Є. Чикаленка, М. Старицького, В. Доманицького, М. Лисенка, Б. Грінченка, В.Симиренка, С. Петлюри.

«Тільки в самостійності, в державній незалежності добро і щастя українського народу. Це – альфа і омега нашої національної справи. Це – наш національний догмат», – писав О. Лотоцький у статті «Державна незалежність, як основа життя нації» (ж. Тризуб, 1927, ч. 66).

 

Лотоцький Олександр Гнатович

(21. 03. 1870–22. 10. 1939)

Праці О. Г. Лотоцького у фондах ВЗУ

  1. Лотоцький О. Автокефалія. Т. 1: Засади автокефалії: Пам’яті невтомного працівника на церковній ниві проф. Василя Олексійовича Біднова / О. Лотоцький. – Київ: УПЦ, 1999. – 203 с. – (Українська Православна Церква Київського патріархату). – Репринтне видання з кн.: Лотоцький О. Автокефалія. Т. 1: Засади автокефалії / О. Лотоцький. – Варшава, 1935. – (Серія правнича / Укр. наук. ін-т; Т. 16, кн. 2). – Видано з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. Видання присвячується 2000-літтю Різдва Христового. ВЗУ: 8706 укр
  2. Лотоцький О. Автокефалія. Т. 2: Нарис історії автокефальних церков / О. Лотоцький; зредагував проф. Р. Смаль-Стоцький. – Київ: УПЦ, 1999. – 550 с. – Бібліогр. покажч.: с. 519–531; Імен. покажч.: с. 533–544; Геогр. покажч.: с. 545–550. – (Українська православна церква Київського патріархату). – Репринт. вид. з кн.: Лотоцький О. Автокефалія. Т. 2: Нарис історії автокефальних церков / О. Лотоцький. – Варшава, 1935. – (Серія правнича / Укр. наук. ін-т; Т. 30, кн. 4). – Назва на обкл. парал. укр., пол., фр. – Видано з благословення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. Видання присвячується 2000-літтю Різдва Христового. ВЗУ: 8707 укр
  3. Лотоцький О. Автокефалія Української Православної Церкви і єдність християнської церкви: основні уваги / О. Лотоцький // 50-річчя відродження Української автокефальної православної церкви, 1921–1971: Ювілейна книга. – Бавнд Брук: Вид. УПЦ в США, 1971. – С. 43–47: іл. ВЗУ: 11103 у
  4. Лотоцький О. В. Царгороді [Електронна копія] / О. Лотоцький. – Електрон. текст. дані (1 файл : 221 Мб). Варшава : [б. в.], 1939. – (Київ: Національна Бібліотека України ім. Ярослава Мудрого, 2017). – (Серія мемуарів / Укр. наук. ін-т; Т. 40, кн. 5 ). Diasporiana.org.ua Представлено спогади історика, письменника та громадсько-політичного діяча О. Лотоцького, що вийшли друком у Варшаві у 1939 році. Автор розповідає про події 1919–1920 рр., коли він перебував у Туреччині як голова дипломатичної місії Української Народної Республіки, зокрема, висвітлено діяльність О. Лотоцького, спрямовану на визнання Царгородською Патріархією автокефалії православної церкви в Україні. Вміщено фотографії учасників та місць тогочасних подій.
  5. Лотоцький О. Історичні основи нашої державної незалежности: з промови на святі 22 січня / О. Лотоцький // Тризуб. – 1926. – Ч. 17, рік 2. – 7 лют. – С. 3–7. ЖВЗУ
  6. [Лотоцький] Білоусенко О. Наша віра: Корот. катехизис Православної віри / О. Білоусенко [Лотоцький О.]. – Ню Йорк; Бавнд Брук: Укр. православна церква у З.Д.А., 1956. – 62 с: іл. ВЗУ: 13574 укр
  7. Лотоцький О. Правні умови життя української Церкви і характер її правних пам’яток / О. Лотоцький // 50-річчя відродження Української Автокефальної Православної Церкви, 1921–1971: Ювілейна книга. – Бавнд Брук: Вид. УПЦ в США, 1971. – С. 54–62: портр. ВЗУ: 11103 укр
  8. Лотоцький-Білоусенко О. Пригоди Вовка-Неситого: зб. байок. – Вид. третє / О. Лотоцький-Білоусенко; іл. Віктора Цимбала. – Торонто; Нью-Йорк: Об-ня працівників літератури для дітей і молоді, 1971. – 48 с.: іл., фото. ВЗУ: УНД № 919
  9. Лотоцький О. «Свиток Ярославль» / О. Лотоцький // Науковий ювілейний збірник Українського університету в Празі, присвячений панові Президентові Чеськословенської Республіки проф. др. Т. Г. Масарикові: для вшанування 75-тих роковин його народження. – Прага: [б. в.], 1925. – Ч. 1.С. 118–138: іл. ВЗУ: 756 укр
  10. Лотоцький О. Симон Петлюра як політик і державний муж: для вшануваннч 25 річниці смерти голови Директорії Української Народної Республіки. – 3-тє скороч. вид. / О. Лотоцький; зладив М. Добрянський. – Париж; Лондон : Соборна Україна, 1951. – 77 c. ВЗУ: 3867 укр
  11. Сторінки минулого. Ч. 1 / О. Лотоцький; ред. проф. Р. Смаль-Стоцький. – Варшава: друк. ОО. Василіян у Жовкві, 1932. – 286 с. – (Серія мемуарів / Укр. наук. ін-т; Т. 6, кн. 2). – Світлій пам’яті дружини. – Канадське Товариство Приятелів України (осередок Торонто): Проект «Відродження». – На тит арк.: Автограф автора Д. Дорошенкові. ВЗУ: УНД № 319/1; 11994 укр
  12. Лотоцький О. Г. Сторінки минулого. Ч. 2 / О. Лотоцький; ред. проф. Р. Смаль-Стоцький. – Варшава: з Друк. НТШ у Львові, 1933. – 481 с. – (Серія мемуарів / Укр. наук. ін-т; Т. 12, кн. 3). ВЗУ: УНД №319/2
  13. Лотоцький О. Толока: уривок із спогадів «Сторінки минулого / О. Лотоцький. // Голос сучасности: оповідання, науково-популярні статті, спогади, розвага. Зошит 2. – Грефенгайніхен: Вид. Р. Геррозе, 1944. – С. 49 51. ВЗУ: 5962 укр
  14. Лотоцький О. Українське друковане слово: [історія, боротьба за укр. книжку] / О. Лотоцький // Антонович Д. Українська культура / Д. Антонович; з передмовою К. Костева; Укр. техн.-госп. ін-т. – Мюнхен: [б. в. ; Druck E. Mühlthaler’s Buch- und Kunstdruckerie], 1988. – С. 99–112. ВЗУ: 8455 укр
  15. Лотоцький О. Г. Українські джерела церковного права / О. Лотоцький; ред. Р. Смаль-Стоцький. – Варшава, 1931. – 318 с. – (Серія правнича / Укр. наук. ін-т; Т. 5, кн. 1). – Голов. джерела і літ.: с. 301–306. ВЗУ: УНД № 917
  16. Лотоцький О. «Хрестоматія» «Вінок» і в-во «Нашим дітям» – «Мальовані казочки» у Петербурзі / О. Лотоцький // Ми і наші діти. – Торонто; Нью-Йорк: Об-ня працівників дитячої літератури ім. Л. Глібова, 1965. – Зб. 1: Дитяча література. Мистецтво. Виховання. – С. 236–240. ВЗУ: 7735 укр
  17. Лотоцький О. Церковна справа в українській державі / О. Лотоцький // Тризуб. – 1927. – Ч. 15, рік 3. – 10 квіт. – С. 2–7. ЖВЗУ
  18. Т. Шевченко. Повне видання творів / Т. Шевченко; редагує комісія для повного видання творів Т. Шевченка: О. Лотоцький (голова комісії); секретар Р. Смаль-Стоцький; редактор П. Зайцев; відп. ред. А. Петренко. – Варшава; Львів: Укр. Наук. Ін-т, 1934. – Т. 7: Повісті й оповідання: Художник. Наймичка. Варнак. – 337 с. – Приміт. : с. 269–333. – Покажч. імен: с. 334–337. ВЗУ: 3643 укр

О. Г. Лотоцький, про нього

  1. А. З-ч. До 50-ліття проголошення автокефалії УПЦеркви : [О.  Г. Лотоцький, про нього] / А. З–ч. // Тризуб. – 1969. – Рік 10, ч. 53 (берез.–квіт.). – С. 6–8, 9. – Передрук із ж. «Рідна церква», «УПСлово», лютий, 1969. ЖВЗУ
  2. Биковський Л. Мої побачення з Олександром Лотоцьким: вплив Ол. Лотоцького і його творів на мене / Л. Биковський // Український історик. – Нью-Йорк; Торонто; Мюнхен: Накл. УІТ; Друк. «Logos», 1979 – Рік 16. Ч. 1–4 (61–64). – С. 102– 107. ЖВЗУ
  3. Веденєєв Д. В. Лотоцький Олександр Гнатович / Д. В. Веденєєв // Енциклопедія сучасної України: у 30 т. / редкол: І. М. Дзюба [та ін.]; НАН України, НТШ, Координаційне бюро енциклопедії сучасної України НАН України. – Київ, 2003–2019. – Т. 17: Лег–Лощ. – С. 694–695. ВЗУ: 1091 пф
  4. Власовський І. Нарис історії Української православної церкви. Т. 4: ХХ ст. / І. Власовський. – Ню Йорк; Бавнд Брук : УПЦ у США, 1975. – Ч. 2. – 416 с. – Зі змісту: проф. Лотоцький О. Г., про нього. – С. 19, 28, 79, 82, 83, 84, 108, 116, 118, 158. ВЗУ: 1841 укр
  5. Власовський І. Проф. О. Г. Лотоцький, як церковний діяч / І. Власовський // Український православний календар на 1966 рік. – Бавнд Брук : УПЦ в США, 1965. – Рік 16. – С. 91–97. ВЗУ: 382 укр
  6. Восьмий Собор УПЦеркви у США // Українське Православне Слово. – . Бавнд Брук, 1974. – Рік 25, ч. 11/12. – С. 6. ЖВЗУ
  7. Гаюк С. Золотий ювілей УАПЦ: [текст урядової декларації міністра Ісповідань УНР Олександра Лотоцького]. Річник 21 / С. Гаюк // Український Православний календар на 1971 рік. – [Б. м.] : УПЦ в США, 1970. – С. 88–91. ВЗУ: 5572 укр
  8. Дорошенко В. Мої шевченкознавчі праці / В. Дорошенко; редакція: Д. Горняткевич, В. Дорошенко, В. Порський, Д. Чижевський; обкл. П. Холодного // Шевченко. Річник 4. – Нью-Йорк : [накл. УВАН], 1955. – 48 с. : портр. – (Шевченківська конференція УВАН, 1955). – Зі змісту: О. Г. Лотоцький, про нього. – С. 35-36. ВЗУ: 775 укр
  9. Дорошенко Д. Історія України, 1917–1923 рр. Вид. 2-ге / Д. Дорошенко. – Нью-Йорк: Булава, 1954. – Т. 2: Українська Гетьманська Держава 1918 року. – 424 с.: іл. – Перше видання друковано в Ужгороді р. 1930 в друкарні «Свобода», накладом д-ра Осипа Цюпки. Зі змісту: По повороті Центральної Ради до Київа. Політика утопій і безсилля. Зріст хліборобської позиції. На передодні перевороту. – С. 4, 5, 7, ; Кабінет Лизогуба, його склад і організація. – С. 60; Переговори про мир із Совітською Росією.– С. 163; Міністерство Ісповідань і церковна політика Української держави. – С. 317, 318, 320, 322, 333 (фото), 335; Справа реконструкції Кабінету міністрів. Подорож Гетьмана до Німеччини. Національний союз. Кабінетський кризис. Справа порозуміння з українською національною демократією. – С. 394, 397, 398; Упадок Української Гетьманської держави. – С. 403. ВЗУ: 1077 укр
  10. Дорошенко Д. Мої спомини про давнє-минуле: (1901–1914 роки) / Д. Дорошенко. – Винипег : Тризуб, 1949. – С. 167 с.: портр. Зі змісту: Зріст політичної активности українського студенства в Петербурзі. «Революційна Українська Партія» і петербурське студенство: [О. Лотоцький] / Д. Дорошенко. – С. 45–51, портр. ВЗУ: 10870 укр
  11. Д. Р. Український Науковий Інститут у Варшаві / Д. Р. // Тризуб – 1930. – Рік 6. – Ч. 35 (243). – 21 вер. – С. 1–4. ЖВЗУ
  12. Л. В. Бібліографічні нотатки / Л. В. // Український історик. – Нью Йорк; Мюнхен, 1967. – Рік 4, ч.1/2. – С. 125–126. – Рец.: Олександер Лотоцький. Сторінки минулого. Т. 1–4. 2-ге вид. / О. Лотоцький. – Нью Йорк: Вид-во УПЦ в США, 1966. – 277 + 481+292+175 с. ЖВЗУ
  13. Лицар праці і обов’язку: збірник присвячений пам’яті проф. Олександра Лотоцького-Білоусенка / за ред. Богдана Гошовського; віньєтка Михайла Михалевича. – Торонто; Нью-Йорк: «Євшан-Зілля», 1983. – 190 с.: фото. – Бібліогр.: с. 120–173. – Покажч. імен.: с. 182–184. – Покажч. назв.: с. 185–188. – (Бібліотека українознавства / Наук. т-во імені Шевченка; ч. 48). – З б-ки Анни Фігус-Ралько (Вінніпег, Канада). Зі змісту: Гошовський Б. Вступне слово / Б. Гошовський. – С. 7–10; Дорошенко Д. Лицар праці і обов’язку / Д. Дорошенко. – С. 17–22; Друковані праці Олександра Лотоцького (1891–1983) / Олександр і Борис Лотоцькі. – С. 120–156; Лотоцький Борис. Частинна бібліографія статей і замітніших згадок про Олександр Лотоцького / Б. Лотоцький. – С. 157–163; Видання Українського наукового інституту у Варшаві, 1930 1939 (за каталогами видань УНІ-В). – С. 164–172; Бібліотека Українського наукового інституту. – С. 172–173. ВЗУ: 835 укр
  14. Лотоцький Олександр // Українська мала енциклопедія / за ред. проф. Є Онацького. – Буенос-Айрес: накл. Адміністратури УАПЦ в Аргентіні, 1960. – Літери: ЛЕ–Ме. – С. 863. ВЗУ: 4743 укр
  15. Лотоцький Олександр Гнатович – український громадсько-політичний діяч, письменник, публіцист, історик, економіст // Провідники духовності в Україні: довідник / за ред. І. Ф. Кураса. – Київ : Вища школа, 2003. – С. 57–59. ВЗУ: 63 пф
  16. Мартирологія українських церков: у чотирьох томах. Т. 1: Українська православна церква: Документи, матеріяли, християнський самвидав України / упорядкували і зредагували Осип Зінкевич і Олександер Воронин. – Торонто; Балтимор : Смолоскип ім. В. Симоненка, 1987. – 1207 с.: фото. – Бібліогр. : с. 1065–1193. Зі змісту: [Лотоцький Олександр Гнатович, про нього] Змагання за автокефалію Української православної церкви. – С. 15, 16; До генези проголошення автокефалії. – С. 30; Кампанія Уряду УНР за визнання Української автокефальної православної церкви Царгородською Патріярхією. – С. 81–85; Виступ Міністра ісповідань Олександра Лотоцького про необхідність автокефалії Української церкви. – С. 607–608; Хронологія УАПЦ й інших православних церков на землях України, 1917–1986. – С. 997, 1001–1005, 1020; Бібліографія. – С.1068, 1082, 1086–1087. ВЗУ: 3691 укр
  17. Піскун В. Політичний вибір української еміграції (20-і роки ХХ століття) : монографія / В. Піскун ; ред. Т. Шептицька; Укр. іст. т-во; Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка, Центр українознавства. – Нью-Йорк ; Київ : МП «Леся», 2006. – 668 с. – (Історичні монографії / Київ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка; Т. 5). ВЗУ: 12577 укр
  18. Полонська-Василенко Н. Відродження Української Православної Автокефалії: [О. Г. Лотоцький, про нього] / Н. Полонська-Василенко // 50 річчя відродження Української автокефальної православної церкви, 1921 1971: Ювілейна книга. – Бавнд Брук : УПЦ в США, 1971. – С. 33–42. ВЗУ: 11103 укр
  19. Полонська-Василенко Н. Історія України. Т. 1: (До половини XVII сторіччя) / Н. Полонська-Василенко. – Мюнхен: Укр. вид-во, 1972. – 591 с. – Джерела і бібліографія до історії початків козаччини. – С. 525–531. – Іменний покажчик / опрацював Роман Дебрицький. – С. 533–565. – Зі змісту: О. Г. Лотоцький, про нього. С.: 24, 27, 120, 177, 233–235, 296, 311, 321–324, 327, 330, 432. ВЗУ: 3939 укр
  20. Полонська-Василенко Н. Історія України. Т. 2: (Від половини XVII сторіччя до 1923 року) / Н. Полонська-Василенко. – Мюнхен: Укр. вид-во, 1976. – 599 с. – Джерела і бібліографія. – С. 547–554. – Іменний покажчик / опрацювали Михайло Борис і Роман Дебрицький. – С. 555–580. – Назва парал. англ., нім., фр. – Зі змісту: О. Г. Лотоцький, про нього. С.: 248, 399, 423, 460, 468, 471, 473, 502, 505, 550, 551. ВЗУ: 3940 укр
  21. Смаль-Стоцький Р. Лотоцький Олександер / Р. Смаль-Стоцький // Енциклопедія українознавства: Словникова частина / за ред. В. Кубійовича. – Париж; Нью-Йорк: Молоде життя; druk. «Logos», 1962. – Т. 4. – С. 1379–1380. ВЗУ: Рудницький Я. Б. № 4
  22. Токаржевський-Карашевич, Кн. Царгородські спомини (1919–1921 рр.) / Кн. Токаржевський Карашевич // Визвольний шлях. – Лондон, 1952. – Рік 5. – Ч. 7 (58). – С. 25–34. ЖВЗУ
  23. Чикаленко Є. Спогади (1861–1907) / Є. Чикаленко. – Львів: Діло, 1925. – Ч. 1– 3. – 172 +139+126 с. Зі змісту: О. Г. Лотоцький, про нього: Ч. 1. – С. 115; Ч. 2. – С. 36, 106, 107, 134; Ч. 3. – С. 23, 25, 68, 85. ВЗУ: УНД № 1072 (конв. 1–3)
  24. Чикаленко Є. Щоденник (1907–1917) / Є. Чикаленко. – Львів: Червона Калина, 1931. – 508 с. – Зі змісту: О. Г. Лотоцький, про нього: с. 36, 214, 222, 223, 268, 290, 414, 425. ВЗУ: УНД № 980
  25. Швидкий В. П. Лотоцький Олександр Гнатович / В. П. Швидкий // Енциклопедія історії України: у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; Ін-т історії України НАН України. – Київ: Наук. думка, 2009. – Т. 6: Ла–Мі. – С. 277–278. ВЗУ: 647 пф
  26. O. S. The Formation of the Ukrainian Republic / O. S. Pidhainy; preface by M. Mladenovic. McGill University. – Toronto; New York: New Review Books, 1966. –685 p. – Selected Bibliography: p. 658– 674. – Index: p. 675–685. – (The Ukrainian Republic in the Great East-European Revolution; vol. 1). – Тит. арк, назва парал. укр. – Зі змісту: О. Г. Лотоцький, про нього: с. 46, 57, 76, 147, 177, 261, 329. ВЗУ: 62 укр
  27. : A Concise Encyclopaedia / ed. by Volodymyr Kubijovyc; foreword by Ernest J. Simmons; prep. by Shevchenko scientific society. – Toronto: The Ukr. National Assciation, 1963. – Vol. 1: c. 567b, 571a, 727 b, 729 b, 732b, 735a, 738a, 745a, 753 a, 862a, 866a, 867a, 919 b, 965a. ВЗУ : 81 укр
  28. : A Concise Encyclopaedia / ed. by Volodymyr Kubijovyc; foreword by Ernest J. Simmons; prep. by Shevchenko scientific society. – Toronto: The Ukr. National Assciation, 1963. – Vol. 2: c. 9b, 123b, 125b, 126a, 132b, 167b, 168b, 180a, 281b, 283a, 451b, 616b. ВЗУ : 237 укр

Матеріали підготувала: В. Д. Антонова,

провідний бібліограф відділу зарубіжної

україніки Інститу книгознавства НБУВ.

 

Виставка експонується за адресою: читальна зала відділу зарубіжної україніки НБУВ (вул. Володимирська, 62, к. 302; тел.: (044) 235-05-24).

    Контактна інформація