Наукометрична криза в українській науці: причини, проміжні наслідки, перспективи подолання

Поділитися: 

4 березня о 14.00 у залі засідань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського НАН України (м. Київ, Голосіївський пр., 3, к. 344) буде заслухано доповідь та проведено дискусію на тему:

Наукометрична криза в українській науці:
причини, проміжні наслідки, перспективи подолання

В Україні після Революції гідності розпочалися амбітні перетворення у системі науки та освіти. Багато суттєвих концептуальних новел принесли Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність", Закон України "Про вищу освіту" тощо. Були створені нові органи та інституції: Національна рада України з питань розвитку науки і технологій з її науковим та адміністративним комітетом, Національний фонд досліджень, Національне агентство з питань забезпечення якості вищої освіти. Всі ці суб’єкти повністю змінюють архітектуру державного менеджменту наукової сфери.

Одним з наріжних каменів усієї реформи є проблема наукометрії та впровадження відповідних вимог до законодавства України. Проти цих вимог виступають представники гуманітарних наук, вони також дуже неоднозначно сприймаються багатьма представниками природничих наук, але думка наукової спільноти досі майже не бралася до уваги суб'єктами прийняття рішень.

Наразі вже видимими є перші негативні наслідки реформи, які свідчать про прискорення руйнівних процесів у вітчизняній науці. Шляхи виходу з непростої ситуації, яка складається, нам підказує не лише здоровий глузд, а й кращий зарубіжний досвід у відповідній сфері. Важливою у цьому контексті може стати роль Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ресурси бібліотеки та її досвідчений колектив можуть значною мірою посприяти тому, щоб сучасні технології використовувались не лише для комерціалізації науки та обслуговування виключно наукового мейнстріму, а слугували сталому розвитку науки в усьому розмаїтті її проявів та в інтересах всього українського суспільства.

 

Доповідач: Голова ради молодих вчених при Відділенні історії, філософії та права НАН України, старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, кандидат юридичних наук Олександр Малишев.

 

Ласкаво запрошуються співробітники бібліотеки та всі небайдужі до питань майбутнього науки в Україні.