Він був оператором від Бога

Поділитися: 
Дата події: 
10-01-2019

10 січня 2019 року в рамках проведення чергових книгознавчих студій у читальному залі відділу образотворчих мистецтв Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського відбулась презентація книги-альбому «Николай Мандрыч». Ця робота вийшла друком у Видавничому домі «Антиквар» наприкінці 2018 року.

У своєму вступному слові директор Інституту книгознавства НБУВ Г. І. Ковальчук відзначила актуальність видання у дослідженні життєвого шляху таких визначних постатей України, яким був М.О. Мандрич. Вона також подякувала творчому колективу й видавцям за те, що книга стала справжнім культурним надбанням як за змістовою  частиною, так і за поліграфією.

Ошатне видання знайомить нас з особистістю Миколи Олександровича Мандрича (1946–2016) – знаного кінооператора-документаліста, талановитого фотохудожника. Він народився у Києві в родині службовця, закінчив Всесоюзний державний інститут кінематографії. Микола Мандрич працював на студії «Київнаукфільм», а також на телебаченні, викладав в Інституті кіно і телебачення Київського національного університету культури і мистецтв. Серед основних його робіт – стрічки «Біосфера! Час усвідомлення» (1974), «Біля джерел людства» (1976), «Київська симфонія» (1982), «Українці. Віра» (1991), «Українці. Надія» (1991), «Я камінь з божої пращі» (1996), «Меандр» (1997), «Богдан Ступка. Львівські хроніки» (1998), «Сонет 29» (2000), «Війна. Український рахунок» (2002), «Без пафосу» (2002), «Ігор Шамо. Постлюдія» (2014), «Загальний зшиток» («Довженко і війна») (2016).

Видання гостям презентації представила його упорядник Юлія Лазаревська – сценарист, режисер, художник, яка реалізувала спільно з Миколою Мандричем багато мистецьких проектів.

У першій частині книги-альбому вміщено велику кількість світлин, фрагментів документів, а також інтерв`ю М. Мандрича. У другій – спогади колег та друзів майстра – кінорежисерів І. Негреску, В. Голендера, Р. Балаяна, Й. Пастернака, А. Загданського, А. Борсюка, кінознавця С. Тримбача, мистецтвознавця О. Сидора-Гібелинди та інших. І кожна така розповідь – особливий начерк до портрету митця. Ретельно підібраний матеріал книги відкриває для нас справжнього художника з об’єктивом, який у всьому бачив красу, людину неймовірно привабливу, глибоких знань. Ці розповіді та ілюстративні матеріали  допомагають зрозуміти велич таланту і розкривають унікальні особистісні якості Миколи Олександровича. «Він був інтелігентною, делікатною і дуже скромною людиною, абсолютним антиподом «успішних» людей нашого часу – кінематографістів чи телевізійників. Микола Мандрич був з якогось зовсім іншого часу. Не знаю – з минулого чи майбутнього», – зазначає у спогадах кінорежисер і сценарист Р. Ширман.

         Добрими, теплими словами згадав Майстра, художник та мистецтвознавець Дмитро Корсунь, який відзначив глибоку інтелігентність, надзвичайне почуття  гумору, інтелект Миколи Мандрича, його бездоганний професіоналізм у всьому.

Директор видавничого дому «Антиквар» Ганна Шерман, яку пов’язували з М. Мандричем  багато років дружнього спілкування, зазначила, що робота видавництва над підготовкою книги-альбому стала щасливою можливістю висловити вдячність і захоплення людиною й митцем. Вона наголосила, що завдяки плідній  роботі Юлі Лазаревської та її творчому підходу до створення видання  воно стало таким, що викликає захоплення і разом з тим знаходить теплий відгук в серцях читачів.

Особливої зворушливості надав презентації показ відеоролика світлин, який відкрив для глядачів дивовижний світ Миколи Мандрича – Митця, Людини, Особистості.

         На завершення презентації науковий співробітник відділу образотворчих мистецтв Людмила Гутник  висловила вдячність кіномитцю  Юлі Лазаревській за плідну працю над підготовкою книги-альбому, за відкриття для широкого загалу особистості Миколи Мандрича  – людини неабиякого творчого діапазону, надзвичайної шляхетності, мудрості й непересічного таланту.

Фотоматеріали: