Презентація видання «Лавришівське Євангеліє XIV століття» в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського

Поділитися: 
Дата події: 
27-11-2018

Видавництво «Горобець» за сприяння Українського культурного фонду в рамках програми «Повертаємо в Україну культурну спадщину» в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського (сектор картографічних видань, кімната 302, м. Київ, Голосіївський  проспект 3) 27 листопада 2018 року о 14 годині проводить презентацію книги «Лавришівське Євангеліє XIV століття. Видання факсимільного типу. Дослідження» — К. : Горобець, 2018. — 468 с., іл.

2009 року видавництвом «Горобець» започатковано проект «Повертаємо в Україну культурну спадщину», покликаний шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та всіх, хто цікавиться історією, культурою й мовою нашої держави, середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться поза межами України.

Від найбагатшої книжкової спадщини Київської Русі збереглося не більше одного відсотка всіх рукописів, створених у князівських скрипторіях, – це книги релігійні, історичні й державотворчі. Небагато їх лишилося й від наступних часів. Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, але й скарбом української середньовічної культури. На жаль, переважна більшість українських середньовічних книжних пам’яток знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони були створені. Ці рукописи є перлинами книжкових зібрань Австрії, Білорусі, Італії, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Їх старанно оберігають, виставляючи як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Частина з них є недоступною як для дослідників, так і для тих, хто цікавиться історією кириличної рукописної книги.

Видавництво «Горобець» повертає ці книжні пам’ятки. Вже побачили світ такі видання, як Холмське Євангеліє XІІІ століття, Луцьке Євангеліє XIV століття, що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва, Росія), та Луцький Псалтир 1384 року, який знаходиться у Бібліотеці Медичі Лауренціана (Флоренція, Італія).

Нині презентується видання унікальної рукописної книги Лавришівського Євангелія XIV століття, яка зберігається в Національному музеї в Кракові (Польща), у зібранні Бібліотеки князів Чарторийських. Видання супроводжують наукові дослідження, здійснені вченими України та Польщі, які пов’язують створення цього пергаментного кодексу, що отримав подальше життя в Лавришівському монастирі (Білорусь) і від якого здобув цю назву, зі становленням православ’я та литовсько-руської писемності Великого князівства Литовського, що розвивалася за галицько-волинською писемною традицією (Україна). Пам’ятка є цінним джерелом української мови та історії.

У презентації беруть участь працівники видавництва «Горобець» та співробітники НБУВ, науковці, за сприяння яких здійснено цей проект відродження Лавришівського Євангелія.

Контактна інформація

Голосіївський пр., 3, 3-й поверх, к. 302.
жовтень-червень:
пн - сб: 9.15 - 20.00
нд: 9.15 - 18.00
липень-вересень:
пн - сб: 9.15 - 18.00
+38 (044) 524-4438