Архівні документи до 100-річчя від дня народження Михайла Федоровича Дейгена

Поділитися: 
Дата події: 
25-06-2018

Інститут архівознавства Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського презентує електронну виставку архівних документів до 100-річчя від дня народження Михайла Федоровича Дейгена – видатного українського ученого-фізика, члена-кореспондента НАН України, на якій експонуються 27 оригінальних документів з особового фонду вченого (ф. № 235, 167 справ за 1918–1977 рр.).

У 1947–1960 рр. М.Ф.Дейген працював в Інституті фізики АН УРСР, де займався розробкою електронної теорії кристалів. Вчений був одним із організаторів у 1960 р. Інституту напівпровідників АН УРСР (нині Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова НАН України, Київ), у якому очолював відділ радіоспектроскопії. З 1962 р. у Київському державному університеті ім.Т.Г.Шевченка обіймав посаду професора кафедри теоретичної фізики.

М.Ф.Дейгеном опубліковано понад 200 наукових праць у галузі радіоспектроскопії твердого тіла, електронної теорії твердих і рідких діелектриків та напівпровідників. Вчений побудував теорію спектрів подвійного електронно-ядерного резонансу (ПЕЯР); заклав основи теорії локальних електронних станів у гомеополярних кристалах та запропонував метод визначення структури енергетичних зон за допомогою ПЕЯР; започаткував новий фундаментальний напрям у фізиці твердого тіла – вивчення локальних властивостей кристалів поблизу дефектів методами радіоспектроскопії за допомогою електричного поля, тиску, температури. Під керівництвом М.Ф.Дейгена М.О.Рубаном було створено перший в СРСР спектрометр ПЕЯР. М.Ф.Дейген – засновник наукової школи у галузі радіоелектроскопії.

На виставці представлено архівні документи з особового фонду М.Ф.Дейгена: наукові праці, документи про здобуття освіти, проходження військової служби, науково-огранізаційну, просвітницьку та педагогічну діяльність, фотодокументи. Серед експонованих документів особливий інтерес становлять спогади вченого про члена-кореспондента АН СРСР Я.І.Френкеля, звіти про участь у міжнародних наукових форумах та відгук за підписами академіка АН УРСР О.Я.Усикова та к. ф.-м. н. Д.А.Кичигіна на цикл наукових праць М.Ф.Дейгена у співавторстві «Двойной электронно-ядерный резонанс неметаллических кристаллов».

З електронною виставкою можна ознайомитися за адресою: http://www.nbuv.gov.ua/node/4146

Безпосередньо з документами фонду можна ознайомитися за адресою: Інститут архівознавства НБУВ вул. Володимирська 62, к. 416, тел. для довідок 288-14-31.

Ю. В. Булгаков,н.с.

Інституту архівознавства НБУВ

Опубліковано Прес-службою

 

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 4-й поверх, к. 416;
надання архівних довідок - 1-й поверх, к. № 104.
9.15 - 18.00 (понеділок - п’ятниця)