Політичний діяч, філантроп і меценат Адам Хрептович та книги з його родової бібліотеки (до 250-річчя від дня народження)

У березні цього року виповнюється 250 років від дня народження представника відомого білоруського магнатського роду, політичного діяча, філантропа та бібліофіла Адама Хрептовича (1768–1844).

Адам Хрептович народився 14 березня 1768 р. в родинному маєтку графів Хрептовичів у селі Щорси Новогрудського повіту (зараз Гродненська область, Білорусь). Навчався у Віленському університеті. Мав ранг ротмістра Національної кавалерії. Великого князівства Литовского. Під час повстання 1794 р. під керівництвом Т. Костюшка – ад’ютант генерала Макрановського. Після останнього, третього, поділу Польщі – інспектор шкіл Віленського навчального округу. Під час французько-російської війни 1812 р. за наказом Наполеона працював в адміністрації Віленського департаменту. Президент Віленського благодійного товариства з 1834 р. Автор історичних статей. Помер 13 грудня 1844 р.

Адам Хрептович був достойним продовжувачем усіх справ та захоплень свого батька Йоахима. Подорожуючи Європою, вивчав кращі європейські традиції і намагався запровадити їх у своїх родових маєтках. Серед нововведень – скасування кріпосного права та заміна його податками. Це відбулося так успішно, що селяни з інших населених пунктів Російської імперії стали тікати від своїх панів в Адамполь (село засноване Адамом в 1810 р.). Там молодший Хрептович збудував зразкове домогосподарство (за прикладом кращих англійських), застосувавши багатопільну сівозміну, меліорацію і дренажну систему. Тут обробляли землю кращими сільськогосподарськими машинами того часу – англійського та американського виробництва. У Щорси Адам Хрептович перевіз і бібліотеку свого знаменитого батька – останнього канцлера Великого князівства Литовського (1793–1795 рр.) Йоахима Хрептовича. Одна з найбільших приватних бібліотек Східної Європи, у складі якої переважали західноєвропейські та польські видання XV–XVIII ст., зберігалась на другому поверсі будинку в стилі Людовика XV, спорудженому за проектом італійських архітекторів Джузеппе Сакко та Карло Спампані. Адам, як високоосвічена людина свого часу, старанно поповнював бібліотеку новими документами. Саме у Щорсівську книгозбірню приїжджали працювати Адам Міцкевич, Владислав Сирокомля, Ян Чечот. Так, завдяки зусиллям Адама Хрептовича, у першій половині ХІХ ст Щорси стають культурним центром Східної Європи. Історично склалося, що родове зібрання графів Хрептовичів зараз зберігається у відділі бібліотечних зібрань та історичних колекцій Інституту книгознавства НБУВ.

На електронній виставці, присвяченій 250-річчю від дня народження відомого білоруського бібліофіла, репрезентовано фотокопії титульних сторінок видань, якими поповнив родову бібліотеку Адам Хрептович.

Виставку підготувала с. н. с. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій ІК НБУВ, к. і. н. Т. Є. Мяскова.

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська, 62, 3-й поверх, приміщення № 307-3.
+38 (044) 234-02-45 (відділ)
+38 (044) 235-41-96 (пункт запису читачів)
Інститут книгознавства