Лекція Максима Яременка «Уніфікація лаврського книгодрукування у ХVІІІ ст.»

Поділитися: 

13 лютого 2018 р. в рамках книгознавчого семінару Інституту книгознавства у відділі стародруків та рідкісних видань відбулася лекція доктора історичних наук, професора Національного університету «Києво-Могилянська академія» Максима Яременка «Уніфікація лаврського книгодрукування у ХVІІІ ст.». Одночасно лекція була й презентацією щойно виданої у 2017 р. монографії автора «Перед викликами уніфікації та дисциплінування : Київська православна митрополія у ХVІІІ ст.».
Під час лекції йшлося про обставини та історичні реалії потрапляння Київської православної митрополії під колеса синодальної уніфікації та дисциплінування. Автор на прикладах показав, як творення нової синодальної імперської Церкви, частиною якої територіально стали терени Гетьманщини, зачіпало різні рівні церковного та релігійного життя – від стандартизації «високих сфер» віровчення до регулювання повсякденних парафіяльних практик. Документальні джерела засвідчили, що видання суворих розпоряджень щодо відповідності київських видань російським аналогам часто не втілювалося на практиці. Під час оповіді М. Яременко особливу увагу зосередив на практиках лаврського книговидання, зокрема, суті розпоряджень про відповідність київських та московських друків і перешкодах на шляху до їхньої бажаної для Синоду ідентичності. На думку автора, попри зусилля, остаточно уніфікувати лаврське книговидання та довести його до синодальних стандартів відповідності київського друку петербурзькому та московському, нівелювавши його самобутні особливості, до кінця ХVІІІ ст. так і не вдалося. 
По закінченні цікавої, багатої на використання документальних джерел лекції присутні мали можливість задати автору запитання, які стосувалися уніфікації культу київських святих, впливу окремих історичних реалій та подій на видавничий процес, функціонування друкарні Київської академії при Печерській лаврі, публікації київських календарів тощо.
По закінченні лекції присутні мали можливість ознайомитися з окремими виданнями друкарні Києво-Печерської лаври із дозволами на друк, зі зразками компонування в одному примірнику двох різних видань з метою приховування дійсної дати друку, випадками виправлення титулування представників імператорської родини. В представлених виданнях привертали увагу особливості ілюстрацій лаврських видань, які традиційно вирізнялися високими мистецькими якостями, і на сюжетне наповнення яких синодальна цензура майже не мала впливу.

Відділ стародруків та рідкісних видань

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 1-й поверх, к. 114.
+38 (044) 288-1385
vsrv@nbuv.gov.ua
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)