Круглий стіл в Чернігові «Книга і слово в козацькій Україні: Йоаникій Галятовський»

Поділитися: 

2 лютого 2018 р. в Чернігівському обласному історичному музеї імені В.В.Тарновського відбувся круглий стіл «Книга і слово в козацькій Україні: Йоаникій Галятовський», приурочений до 330-річчя з дня смерті о. Йоаникія і 350-ліття його висвячення на Чернігівську архімандрію. Модерував захід доктор історичних наук, професор Ніжинського державного університету імені М.Гоголя Сергій Лепявко.

Круглий стіл розпочався презентацією нової монографії відомого українського історика, доктора історичних наук, професора Національного університету «Києво-Могилянська академія» Наталі Яковенко «У пошуках Нового неба : життя і тексти Йоаникія Галятовського», що вийшла друком 2017 р. Пані Наталя розповіла присутнім про історію задуму та написання книги, зупинилася на відомих життєвих колізіях Й. Галятовського, охарактеризувала його погляди та вподобання, унікальну систему посилань-маргіналій, що розкривають самобутній інтелектуальний світ о. Йоаникія та багато-багато іншого.

Наступною до слова була запрошена доктор філософських наук, професор Національної музичної академії України Лариса Довга, що говорила про коло київських інтелектуалів середини ХVІІ ст. і презентувала унікальне видання вибраних творів Інокентія Гізеля в трьох томах 2009-2012 р. та власну монографію «Система цінностей в українській культурі ХVІІ ст. (на прикладі теоретичної спадщини Інокентія Гізеля)» (Київ, 2012), і передала їх до фонду музею.

Повідомлення завідувача відділу стародруків Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського, кандидата історичних наук Наталії Бондар стосувалося власноручних вкладних записів о. Йоаникія в примірниках кириличних стародруків збірки Національної бібліотеки. Про польськомовні видання творів Й. Галятовського тієї ж збірки розповіла кандидат історичних наук, старший науковий співробітник НБУВ Юлія Рудакова. Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Олена Дзюба поділилася відомостями про чернігівські видання Й.Галятовського та Л.Барановича в збірках відомих ієрархів ХVІІІ ст. українського походження, що доповнює наші знання про ареол розповсюдження творів визначних українських авторів.
У повідомленні кандидата історичних наук, доцента Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Тараса Шевченка Олександра Тарасенка йшлося про відомості в творах Й. Галятовського з давньої історії Чернігівського Єлецького монастиря. Надзвичайно зацікавила присутніх розповідь головного зберігача Чернігівського історичного музею Ганни Арендар про хрест з поховання Лазаря Барановича і атрибуцію записів на ньому. Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею Ігор Ситий ознайомив учасників з особливостями раритетних прижиттєвих видань Й.Галятовського у музейній збірці.
Попри насичену програму учасники мали можливість задати виступаючим запитання і отримати вичерпні відповіді. По закінченні круглого столу вдалося ознайомитися з виставкою, на якій було представлено унікальну грамоту Л.Барановича на Єлецьку архімандрію Й.Галятовському, кипарисовий хрест Л.Барановича, раритетні видання – «Месія правдивий» з автографом Й.Галятовського, «Житія святих» з власноручними замітками Л. Барановича, «Опис лаврських печер» Й.Гербінія та ін.

До фондів музею Ю.К.Рудаковою було передано нове видання каталогу книжкових знаків 2017 р. Від чернігівських колег було отримано і передано до фондів НБУВ випуски 14-18 збірника наукових праць «Скарбниця української культури», що вирізняється цікавим змістом, достойною якістю поліграфії, зокрема, кольоровими ілюстраціями.
Загалом захід за участю чернігівських та київських фахівців виявився цікавим та насиченим, за що висловлюємо щиру вдячність організаторам на чолі з директором музею Ігорем Лаєвським. Надіємось на подальшу плідну співпрацю в галузі дослідження вітчизняної книжкової спадщини.

Матеріал підготувала Наталія Бондар

 

Фотоматеріали: