Електронна виставка до 115-річчя від дня народження Юлія Мейтуса (1903–1997)

Юлій Мейтус – український композитор ХХ ст., автор вокальних, хорових, симфонічних, вокально-симфонічних, камерно-інструментальних творів, музики до театральних вистав, кінофільмів. Проте, жанром, до якого він звертався протягом всього життя, є опера. Ю. Мейтус –– автор 17-ти різноманітних за жанрами опер, за які отримав високі державні нагороди. Історики музики вважають його фундатором модерної української опери, одним з перших кінокомпозиторів України. Він –– заслужений діяч мистецтв Туркменістану, засл. діяч мистецтв України, народний артист України, лауреат премії Т. Шевченка, нагороджений численними орденами, (у т. ч. відзнакою Президента України).
Електронна виставка на честь Юлія Мейтуса репрезентує нотні публікації 1925–1929 рр. — періоду навчання композитора у Харківському музично-драматичному інституті (1923–1931). Композитор брав активну участь у бурхливому житті Харкова: працював концертмейстером в оперному театрі, керував музичною частиною Першого робочого театру Пролеткульта, організував перший в Україні джазовий ансамбль (1924), писав музику для театру «Березіль» під керівництвом Леся Курбаса. У відділі музичних фондів збереглося нотне видання з окремими номерами з музики до вистави «Галло на хвилі 477», що видані саме у рік її прем’єри в театрі «Березіль» (1929). Головними героями вистави були харківські студенти Лящ та Свинка (актори Йосип Гірняк і Мар’ян Крушельницький), що відтворено на ілюстрації титульного аркуша. Вірогідно, що любов до театру, спілкування та співробітництво з режисерами надихнуло у подальшому Мейтуса до написання опер.  Юлій Мейтус як дитя свого часу пише популярні тоді фокстроти, ритмо-декламації, естрадні пісні. Поряд з цими творами стоять обробки українських народних пісень, романси, пісні на слова Т. Шевченка, хори. Твори друкувалися оперативно, «з під пера» молодого композитора. Це свідчить про популярність музики Ю. Мейтуса та бажання її виконувати ще на початку його творчого шляху.

У процесі підготовки електронної виставки використано наукові каталоги, що готувалися у відділі музичних фондів:
1.    Українські нотні видання 1924–1930 рр. у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (вокальна музика) / Лариса Івченко, Ірина Бобришева ; наук. керівник В. Ю. Омельчук ; комп’ютерно-програмна підтримка К. В. Лобузіної ; НАН України. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. - К. : НБУВ, 2012. – 395 с. (Співавтори: Івченко, Л. В.; Бобришева, І. Ф.).
2.    Українські нотні видання 1923–1934 рр. у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (інструментальна музика) / Лариса Івченко, Ольга Вакульчук ; комп’ютерно-програмна підтримка та художнє оформлення К. В. Лобузіної ; наук. керівник В. Ю. Омельчук ; НАН України. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. - К. : НБУВ, 2009 . – 395 с. (Співавтори: Івченко, Л. В.; Вакульчук, О. А.).

 Цибульська, О. А., м. н. с.  відділу музичних фондів.