Виставка «Супраcльське кириличне друкарство: ремесло й мистецтво»

Поділитися: 

Нещодавно співробітники відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ підготували книжкову виставку «Супраcльське кириличне друкарство: ремесло й мистецтво». До планової роботи Відділу входить дослідження книжок Супрасльської друкарні з фондів Бібліотеки. Одним із результатів стала виставка супрасльських видань, що зберігаються у відділі.

Друкарня Супрасльського Благовіщенського монастиря діяла з 1690-х років до 1803 р., у цей період монастир належав до греко-католицької церкви. Заснування видавництва відбулося завдяки Кипріяну Жоховському(1635–1693) – доктору теології, греко-католицькому митрополиту Київському та архієпископу Полоцькому. Продукція типографії була розрахована на греко-католиків (українців, зокрема). Протягом своєї діяльності друкарня випустила 99 кириличних та близько 400 латиношрифтних видань. У 1803 р. у зв’язку з матеріальними труднощами Супрасльського монастиря типографію були змушені продати.

У відділі стародруків та рідкісних видань НБУВ зберігаються кириличні та латиношрифтні книжки Супрасльської друкарні. Спершу вони знаходились у фондах бібліотеки Київської духовної академії, Волинського єпархіального книгосховища та інших установ, звідки у міжвоєнний період надійшли до фондів НБУВ. Репрезентованими книжками переважно користувалися жителі тодішньої Західної України та Польщі (Волинь, Підляшшя, Холмщина), частина з яких історично відійшла до територіального складу сучасної Польщі. До уваги відвідувачів виставки представлено 24 стародруки, які повністю відображають період діяльності друкарні. Найраніше видання на виставці – «Служебник» 1692–1695 рр., робота над яким розпочалася ще у Вільно (сучас. назва Вільнюс), а найпізніше – Євангеліє учительне, виготовлення якого завершилося на початку ХІХ ст. Експоновані книжки охоплюють різноманітну тематику: богослужбові видання (наприклад, Служебники різних років видання, Требник 1736 р., Гебдомадар 1737 р., Октоїх 1728 р. та Євангеліє учительне 1790 р.), повчальна література (наприклад, «Зібрання припадків...» (випадків) 1722 р.), словники та підручники (наприклад, Лексикон 1722 р., Азбука 1781 р.). Відвідувачам запропоновані тексти, друковані церковнослов’янською, староукраїнською та польською мовами (наприклад, польськомовний твір Антонія Ширми «Kazania albo Exhort Postne tajemnicachnay droższe męki Zbawiciela Naszego» 1713 р.).

Виставка книжок Супрасльської друкарні орієнтована на істориків, філологів, мистецтвознавців, філософів та усіх зацікавлених книжковими пам’ятками й культурно-історичною спадщиною України.

Запрошуємо всіх відвідати книжкову виставку, яка триватиме до кінця лютого за адресою: корпус НБУВ по вул. Володимирській, 62, 1-й поверх, кімната 114.

 

м.н.с. Оксана Бублик

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 1-й поверх, к. 114.
+38 (044) 288-1385
vsrv@nbuv.gov.ua
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)