Пам’ятні дати з історії становлення незалежної соборної України за колекцією листівок НБУВ

Поділитися: 

Цими січневими днями українство відзначає ключові пам’ятні дати з історії становлення незалежної соборної України. Підвищений інтерес до державотворчого досвіду 1917–1921 рр. нині викликаний наближенням сторічного ювілею подій, які починаючи з 2017 р. відзначаються на загальнодержавному рівні (Указ Президента України від 22.01.2016 № 17 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років»).
Історія українського державотворення 1917–1921 рр. відбилася у широкому колі джерел. Серед опублікованих матеріалів окреме місце належить неперіодичним виданням – листівкам, які містять унікальний інформативний потенціал та відображають бачення подій 1917–1921 рр. тогочасними політичними, громадськими, культурно-освітніми, військовими, професійними силами. Репрезентативна колекція листівок 1917–1921 рр. зберігається у відділі стародруків та рідкісних видань НБУВ. 
Серед аркушевих видань відділу представлені друки з текстами всіх чотирьох універсалів Української Центральної Ради, зокрема Четвертого Універсалу УЦР УНР від 22 січня 1918 р., який проголосив Українську Народну Республіку «самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу». Політичне пробудження нації відбувалося за умов більшовицької агресії проти України. В ці ж січневі дні на жертовний вівтар щойно декларованої незалежності поклали свої життя молоді захисники УНР у бою під станцією Крути.
В обороні незалежності України міцніла українська дипломатія. Початок міжнародно-правовому визнанню України як суверенної держави поклав Брестський мирний договір, укладений делегацією Української Центральної Ради 9 лютого (27 січня) 1918 р., про який йдеться в листівці-оповістці під назвою «Україна підписала мир» та інших летючках збірки.
Рік потому – 22 січня 1919 р. – відбулося урочисте злучення Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину Українську державу. «Цими днями в нашому національному життю сталася велика історична подія, актом Директорії від 22 сього січня сповіщається, що до Української Народної Республіки приєднується Республіка Західно-Українська», – йдеться у листівці Політичного відділу Головнокомандуючого Правобережного фронту, адресованій громадянам. 
Після Акту злуки були віддруковані різноманітні листівки-звернення, листівки-оповіщення від Уряду Соборної України до українського народу, зокрема заклики до збройного протистояння ворогам об’єднаної молодої держави. Ці події стали знаковими для українців і вплинули на подальшу історію національно-визвольної боротьби українства за свою незалежність, і врешті набуття суверенітету. Беззаперечним підтвердженням тяглості українських державотворчих традицій у ХХ ст. стало проголошення Акту відновлення української державності 30 червня 1941 р., що наочно репрезентується повстанськими аркушівками 1940-х рр. колекції, що апелюють до подій проголошення незалежності 22 січня 1918 р. та соборності України 22 січня 1919 р.
Переглянути листівки колекції, які відображають віхи становлення соборної України у ХХ ст., можна, попередньо скориставшись електронними ресурсами бібліотеки та картковим каталогом колекції листівок відділу.

Фотоматеріали: