Різдвяні та новорічні листівки XX ст.: долаючи простір і час

Поділитися: 

У святкові дні ми вітаємо один одного, бажаючи щастя, здоров’я, миру та злагоди, а донести наші почуття, долаючи простір і час, допомагає вітальна поштівка. Традиція побажань з приводу цих свят у письмовій та усній формах належить до найдавніших, але тільки з появою ілюстрованої поштівки розширилися географічні межі привітань, які згодом набули масового характеру.

Зростання зацікавленості листівкою зумовило появу нової галузі промисловості, стимулювало фантазію художників-ілюстраторів. Так, за оригінальними творами львівського маляра Ярослава Пстрака було видано різдвяні, новорічні, великодні та інші вітальні поштівки. Серія різдвяних карток вийшла друком у 1912–1913 році у Львові (видавець –  Г. Гануляк). У них відбито багатогранну обрядову архаїку цих свят, майстерно зображено деталі народного побуту та звичаїв: веселу ватагу колядників біля хати, церковну службу в ніч на Різдво, родину за святковим столом, дідух – символ багатства, спокою, умиротворення та щастя.

Післяреволюційні роки – час загальної заборони релігійних свят і, як наслідок, різдвяні листівки зникають аж до 90-х років XX ст., поступившись місцем новорічним вітанням.

Невелику, але винятково цікаву частину колекції поштівок із фондів відділу образотворчих мистецтв НБУВ становлять новорічні листівки періоду Великої Вітчизняної війни. Вони не тільки слугували зв'язком між фронтом і тилом, а й часто містили пат­ріотичні заклики. Сюжети, крім елементів традиційної новорічної символіки, відображають атрибутику воєнних років: по засніженому полю танки мчать на Берлін, або старий 1944 рік відлітає у минуле на бойовому літаку, а новий 1945 – парашутом спускається на землю, три­маючи в руці лаврову гілку, символ перемоги. Невисокої поліграфічної якості, обмежені в колористичному ви­рішенні, ці поштівки все ж привносили у воєнну дійсність тепло, надію на мирне життя.

За оформленням листівок, виданих у 50–80-х рр. ХХ ст., можна простежити вдосконалення матеріально-технічної бази видавництв, зростання професійної майстерності художників-ілюстраторів, подальше піднесення образної виразності, ускладнення композиційної побудови.

Сучасні художники, по-новому осмислюючи вічну тему, створюють оригінальні за змістом сюжети. Вітальні листівки в їхньому виконанні позначені високим професійним рівнем, багатством фантазії, пошуками нових образів і композиційних рішень. Йдеться про доробок Н. Щоріної, Р. Цессіна, С. Іванова, В. Зарубіна, Л. Даниловської, Т. Лукомської, І. Биченка, Т. Зеленченка, Н. Коробової, А. Юхимця,  Г. Горобієвської, Є. Миронової, З. Васіної та ін. На маленькій художній площині майстри пензля творять цікаві графічні розповіді, а то й цілу поему з різдвяно-новорічної тематики.

Тетяна Галькевич, Людмила Гутник,

відділ образотворчих мистецтв НБУВ

Фотоматеріали: