Книгознавча секція в рамках П’ятого міжнародного конгресу дослідників Білорусі у Каунасі

Поділитися: 

2-4 жовтня 2015 р. у Каунасі відбувся великий П’ятий міжнародний конгрес дослідників Білорусі. Конгрес зібрав більш ніж 450 учасників з Білорусі, Польщі, Литви, України,  Німеччини, Угорщини, Великобританії, США та багатьох інших країн. У рамках Конгресу було проведено 11 різних секцій, присвячених різноплановій проблематиці – міжнародним відносинам, діяльності політичних інститутів, гендерним відносинам, книжковій культурі, історії ВКЛ, історії Білорусі ХІХ–ХХ ст., літературознавству і лінгвістиці, філософії і психології, антропології та етнографії, історії церкви та сучасній білоруській культурі. Кожна з секцій розділялася на окремі панелі, організовані за певною тематикою.

Цього року в рамках конгресу вперше проводилася книгознавча секція «Книжкова культура Білорусі: історія та теорія», розділена на три панелі «Бібліотечні дослідження та концепції», «Зв’язки білоруської культури з Західною та Центральною Європою» та «Білоруські кириличні видання ХVІ–ХVІІІ ст.». У програмі роботи секції були представлені виступи 20 учасників з Білорусі, Польщі, Литви, Угорщини, України, Росії, серед них Лариса Довнар, Тамара Самойлюк (Білоруський державний університет культури і мистецтв), Вацлав Валецький, Лілія Кукель (Центр дослідження польської бібліографії Естрейхера Ягелонського університету), Валерій Герасимов (Президенська бібліотека Республіки Білорусь), Оксана Воротнікова (Центр досліджень білоруської культури, мови та літератури НАН Білорусі), Олена Руденко (Білоруський державний університет), Іоанна Гетка (Варшавський університет), Шандор Фольдвари (Дебреценський університет), Галина Кірєєва, Тетяна Сапєга  (Національна бібліотека Білорусі), Зоя Ярошевич-Переславцев (Вармінсько-Мазурський університет) Анна Можейко (Абердинський університет), Олена Тітовець (Бібліотека АН Білорусі), Наталія Трифонова (Національний художній музей Республіки Білорусь), Богдан Березенко (Інститут української археографії та джерелознавства НАН України).

Виступи були присвячені широкому колу питань, зокрема, сучасним тенденціям дослідження книжкової культури Білорусі, традиціям читання, історії цензури, окремим друкарням, виданням та примірникам білоруського друку, проблемам розповсюдження білоруських видань, історичним білоруським книгозбірням. З доповіддю про білоруські кириличні стародруки Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського виступила заввідділом стародруків Наталія Бондар, що розказала про примірники видань, надрукованих у Кутеїні, Буйничах, Могильові, Гродні, а також у кириличних друкарнях Вільнюса, Вевіса та Супрасля, що традиційно включаються до білоруського книговидання, та приділила увагу переатрибутованим виданням, новим знахідкам та гіпотезам, окреслила напрямки дослідження білоруських стародруків НБУВ.

Детальніше з програмою можна ознайомитися на сайті Конгресу за посиланням:

http://icbs.palityka.org/pragrama-v-mizhnarodnaga-kangresa-dasledchyikau-belarusi/