Пересувна виставка «Порушена тиша перед бурею. Період до 1914»

Поділитися: 

Упродовж двох місяців в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського експонуватиметься пересувна виставка «Порушена тиша перед бурею. Період до 1914» («Bewegte Ruhe vor dem Sturm. Die Zeit vor 1914»).

Виставка була підготовлена співробітниками Leopold Museum (Відень, Австрія) з нагоди 100-річячя від початку Першої світової війни. За цей час куратори експозиції – графік Манфред Тумбергер і доктор Стефан Кутценбергер – продемонстрували її жителям багатьох європейських міст. В Україні виставку представляє Австрійський культурний форум в Києві.

Перший розділ експозиції «переносить» відвідувачів на початок ХХ ст. – час, коли були перевірені на придатність існуючі мистецькі, особисті та соціальні межі, переосмислені моральні та теоретичні основи, випробувані нові технічні можливості в містобудуванні та медицині. І все це на прикладі Відня – міста, в якому, як писав видатний австрійський письменник Роберт Музіль можна було «за один день пройти відстань в століття».

Кожен наступний розділ експозиції розповідає про всі сфери австрійського життя у передвоєнний період: зміни в медицині, архітектурі, літературі, образотворчому мистецтві і музиці; розповсюдження фемінізму та руху за мир перед «Великою війною», появу націоналізму, антисемітизму, сіонізму, а ще про культуру віденських кав’ярень і літературних салонів.

Автор тексту виставки д-р Стефан Кутценбергер зауважує: «Роки перед Першою світовою війною називають тишею перед бурею. Однак, всупереч цьому кліше, Австрія в той час переживала досить неспокійний період, у який всі сфери життя робили останній великий крок в епоху модернізму: Зіґмунд Фройд досліджував підсвідоме нашого існування, жінки почали рух за емансипацію, сіоністи прагнули єврейської державності, музика відмовилась від законів гармонії, а образотворче мистецтво поступово позбавлялося предметності».

Композитор Арнольд Шенберґ, письменники Берта фон Зуттнер, Артур Шніцлер і Теодор Герцель, педагог Євгенія Шварцвальд, архітектори Отто Вагнер і Йозеф Марія Ольбріх, художник Густав Клімт і психолог Альфред Адлер… Це лише деякі з тих видатних австрійців, про чиї мирні ініціативи, новаторські ідеї, неординарні погляди й теорії розповідає виставка «Порушена тиша перед бурею. Період до 1914».

Виставка експонуватиметься до 15 вересня цього року на другому поверсі бібліотеки.

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Читальний зал
"Австрійська бібліотека"
просп. 40-річчя Жовтня 3, 2-й поверх, к. 312.
+38 (044) 525-8642
9.15 - 20.00 (понеділок - п'ятниця)

Контактна інформація