Збірник наукових праць "Українське небо" - нове надходження до фондів відділу стародруків та рідкісних видань

Поділитися: 

Днями відділ стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВ отримав у дар від упорядника, доктора фізико-математичних наук пана Олега Петрука збірник наукових праць «Українське небо. Студії над історією астрономії в Україні», що був виданий у Львові 2014 р.

Це перше вітчизняне фундаментальне видання з історії астрономії, у якому розглянуто найрізноманітніші питання, пов’язані з історією астрономії в Україні, від свідчень археологічних знахідок до відображення уявлень про астрономічні явища в давній українській культурі й мистецтві, значну увагу приділено науковій спадщині славетного українського вченого ХV ст. Юрія Дрогобича.

Збірник умовно поділено на чотири частини: Археоастрономія, Уявлення, Знання та Джерела. У першому йдеться про найдавніші свідоцтва спостережень неба. У другому – про сприйняття та відображення небесних об’єктів у давньому мистецтві та народній творчості. Третій розділ присвячено дослідженням розвитку та поширення астрономічних знань в Україні чи вихідцями з інших теренів. Вагому частину збірника становлять статті четвертого розділу, присвячені дослідженням письмових і друкованих джерел з історії астрономії.

Значний внесок у підготовку цієї унікальної наукової праці внесено працівниками відділу стародруків та рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВ. У вступній частині до видання Олег Петрук дякує всім тим, «хто сприяв у пошуку й опрацюванні архівних, музейних, стародрукованих та ілюстративних матеріалів. …. усім авторам, що погодилися та приготували статті протягом такого важкого, для нас усіх, року».

Серед авторів збірника фахівці відділу:

  • Наталія Заболотна «Інформація про астрономічні та природні явища в записах на примірниках почаївських стародруків»
  • Юлія Рудакова «Стародруки астрономічної тематики, надруковані латинським шрифтом у XV-XVII ст., у фондах відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського»
  • Ганна Андрусенко «Видання з астрономії у колекції видань гражданського друку XVIIІ ст. відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського»

І хоча це видання не належить до кола науково-популярних книжок, воно може зацікавити багатьох шанувальників астрономії.

Відділ стародруків та рідкісних видань 
Інституту книгознавства НБУВ
Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 1-й поверх, к. 114.
+38 (044) 288-1385
vsrv@nbuv.gov.ua
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)