Міжнародна наукова конференція «Вільнюське кириличне книгодрукування в контексті Європи: дослідження і відкриття»

Поділитися: 

Щиро вітаємо колег з Бібліотеки Вільнюського університету з успішним проведенням міжнародної наукової конференції «Вільнюське кириличне книгодрукування в контексті Європи: дослідження і відкриття». Конференція, що проходила 22 січня 2014 р. в залі Сенату Вільнюського університету, була приурочена до виходу друком каталогу кириличних видань Бібліотеки Вільнюського університету «Vilniaus universiteto bibliotekos kirilikos leidinių kolekcija: 1525-1839: Katalogas. – Vilnius, 2013».

Вільнюським колегам в стінах Вільнюського університету вдалося зібрати провідних дослідників кириличних стародруків з Росії, Польщі, Білорусі, України, Болгарії, Чехії, Литви. Серед виступаючих були Зоя Ярошевич-Переславцев (Вармінсько-Мазуринський університет, Ольштин), Олександра Гусєва (Російська державна бібліотека, Москва), Андрій Вознесенський (Російська національна бібліотека, Санкт-Петербург,), Пьотр Войт та Ілля Лемешкін (Карлов Університет, Прага), Галина Кірєєва (Національна бібліотека Білорусі, Мінськ), Росіца Кірілова (Національна бібліотека Болгарії, Софія), Віталій Моцкус (Церква св. Параскеви, Вільнюс), Інна Кажуро (Бібліотека Вільнюського університету, Вільнюс).

Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського представляла старший науковий співробітник відділу стародруків та рідкісних видань, кандидат історичних наук Наталія Бондар із темою «Кириличні видання вільнюських друкарень з фондів НБУВ як джерело книгознавчих та філігранознавчих досліджень». Загалом виступи учасників стосувалися історії вільнюського книговидання, збірок кириличних стародруків різних бібліотек, окремих видань та друкарів, дослідження кириличних видань ХІХ–ХХ ст. та ін.

Вступне слово на початку конференції мав один із авторів передмови до каталогу, професор, доктор Вільнюського університету Арвідас Пацявічюс, що проводив захід разом із директором з питань інформаційної діяльності, науки та культурного надбання бібліотеки Вільнюського університету, доцентом доктором Марією Прокопчик. Окрім виступаючих на конференції була присутня велика кількість литовських фахівців з історії книги та культури як Вільнюського університету та його бібліотеки, так і інших установ та організацій.

Заходи в рамках конференції були продовжені відкриттям великої виставки кириличних стародруків із красномовною назвою «Нагі бо все без книг язиці (Кирило Філософ)» та презентацією каталогу, що проходили в прекрасному ошатному приміщенні Залу Ф. Смуглевічюса бібліотеки Вільнюського університету. На відкритті виступили з привітальним словом генеральний директор бібліотеки Ірена Кривене та виконуючий обов’язки ректора Вільнюського університету професор, доктор Юрас Баніс. Слово мали також декан факультету історії Вільнюського університету професор, доктор Римвідас Петраускас, що є одним із авторів вступної статті до каталогу та укладач каталогу, старший бібліотекар відділу рідкісної книги Інна Кажуро.

Почесною для української сторони стала участь у відкритті виставки посла України в Литві Валерія Жовтенка та аташе по культурі посольства України в Литві Світлани Ковтун, що засвідчує давні тісні наукові та культурні контакти обох держав. Маємо надію на подальші тісні культурні контакти як на рівні держав України та Литви, так і співпраці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та Бібліотеки Вільнюського університету.

 

Фотоматеріали: