Колекція “Фотохудожник Леонід Левіт”

Леонід Олександрович Левіт народився 10 серпня 1925 року. Дитинство його пройшло у Подольську – підмосковному робітничому селищі. Потім – війна, евакуація на Урал і важка праця на Уралмаші. Після війни переїхав до Києва, одружився, працював токарем на заводі “Маяк” і паралельно опановував мистецтво фотопортрета.

Творчий шлях митця-філософа був непрямим і парадоксальним: від робочого станка – до професійного фотосалону.

Наприкінці шістдесятих Леонід Олександрович уже був членом Київського фотоклубу, брав участь у численних конкурсах і фотовиставках, отримував звання та нагороди. Парадокс у тому, що художник став справжнім майстром, не отримавши спеціальної освіти. Та завдяки вродженому таланту і наполегливій праці йому блискуче вдалося стати справжнім професіоналом. На республіканській виставці 1963 року за портрети Георгія Майбороди і Бели Руденко Леонід Левіт отримав Золоту медаль, тож йому запропонували організувати студію театрального фотопортрета – знімати акторів та постановки різних театрів України. Відтоді Леонід Олександрович і розпочав свою професійну діяльність як фотохудожник.

З 1971 року Леонід Олександрович працює у фотостудії “Фотосалонпортрет”, веде майстер-клас, передає молодим фотографам своє уміння відкривати прекрасне у буденному. Художник вчить не фіксувати швидкоплинну миттєвість, а створювати психологічний портрет, передавати своє захоплення людиною як частиною всесвіту, знаходити розгадку таємниці кожного обличчя у чорно-білому просторі напівтіней і зморшок.

Сенсом життя фотохудожника Леоніда Левіта завжди було і лишається постійне бажання творити, захоплення власною справою.

Життя фотохудожника було багатим на зустрічі з яскравими особистостями. Майже за п’ятдесят років творчої праці Леонід Левіт створив більше 20000 портретів, серед них – відомі композитори, художники, поети, громадські та політичні діячі: Борис Гмиря, Іван Драч, Леонід Кравчук, Іван Кавалерідзе, Віталій Коротич, Раїса Недашківська, Ада Роговцева, Дмитро Шостакович, Леся Дичко, Михайло Хмелько, Сергій Шишко, Михайло Дерегус, Олексій Шовкуненко, Іван Дзюба. Усі названі фотопортрети є в колекції Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Окрему частину колекції складають портрети діячів української науки та культури, яких було засуджено і репресовано радянським режимом: Михайло Горинь, Іван Дзюба, Євген Сверстюк, Євген Пронюк, В’ячеслав Чорновіл та ін. Цю серію фотопортретів було створено на замовлення Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих.

Колекція творів Леоніда Олександровича Левіта є національним надбанням, частиною української духовної спадщини.

Історія формування колекції

Передано в дар автором Левітом Леонідом Олександровичем НБУВ автором протягом 2006–2009 рр.

Склад колекції:

  • кількісна характеристика – 320 одиниць
  • матеріал – фотопапір
  • формат та розмір – індивідуальний
  • техніка виконання – чорно-біла фотографія

Хронологічні межі:

1960 – 2009 рр.

Зміст колекції
художня фотографія

  • жанри – портрет
  • теми – діячі історії та культури

Значення колекції:

Колекція репрезентує 50-річний творчий доробок одного з провідних сучасних українських фотохудожників, представлений фотографіями що представляють портрети діячів історії та культури, багатьох відомих діячів української літератури та мистецтва, виконаних на високому професійному і художньому рівні. Значення колекції для української історії і культури неможливо переоцінити як документа епохи, до якого завжди будуть звертатися численні дослідники історії та культури, художники, люди не байдужі для історичного минулого свого народу.

Сучасне місцезнаходження:

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ образотворчих мистецтв
(01033, м. Київ, вул.. Володимирська 62, тел. 234-95-11)

Література:

Шудря М. Философия фотопортрета: Очерк творчества Леоніда Левита / Микола Шудря. – К., 2001. – 26 с.; Левит Л. А. Крупный план (Камерный фотопортрет) / Леонид Левит; сост и ред. Ирина Соловей. – К.: ФАДА, ЛТД, 2002. – 95 с.: ил.; Іван Кавалерідзе. Скульптура /авт. вступ. ст. та упоряд. Н. Капельгородська, О. Синько; фото Л. Левіта. – К., 1997. – 53 с.; Левит Л. А. Фотопортрет в павильоне. – К., 2010. – 63 с.

Юхимець Глід Миколайович
Відділ образотворчих мистецтв
тел: 234-95-11

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 3-й поверх, к. 302.
9.15 - 18.00 (понеділок - субота)