Шедеври Дрезденської галереї (виставка одного альбому)

Традиційна виставка Відділу образотворчих мистецтв пропонує відвідувачам НБУВ ознайомитися з високоякісними репродукціями шедеврів світової образотворчої класики з альбому «The Dresden Gallery: italian, spanish and french masters. – Leipzig: VEB Edition, 1961».

Історія Дрезденської галереї розпочалася ще у XVI ст., коли курфюрст Саксонії Фрідріх ІІІ Мудрий, який був шанувальником мистецтва Лукаса Кранаха та Альбрехта Дюрера, зібрав свою власну колекцію живописних творів. За правління саксонського курфюрста Августа І у його резиденції – замку Віттенберг – був створений Художній кабінет (Кунсткамера). Колекцію живопису у Кунсткамері переважно складали полотна на релігійні сюжети та династійні портрети. Наступний курфюрст Август ІІ Сильний за порадою придворного архітектора і першого директора музею Лє Пла виділив твори живопису в окрему самостійну картинну галерею, яку було розміщено у «Кінному дворі» на площі Юденгоф у Дрездені. З тієї події, що сталася 1722 р., розпочинається офіційна життєдіяльність одного з найславетніших  музеїв світу.

За правління Августа ІІІ Саксонця збирання творів живопису набуває системного характеру і здійснюється придворними знавцями мистецтва з небувалою активністю. 1745 року до галереї надійшло безсмертне полотно Рафаеля «Сікстинська Мадонна».

1847 р. за проектом архітектора Готфріда Земпера розпочалося зведення для галереї нової будівлі, яку було органічно вписано в архітектурний ансамбль Цвінґера. Фасад її прикрасили статуї Рафаеля, Мікеланджело, Данте, Джотто, Ганса Гольбейна Молодшого та Альбрехта Дюрера, Ґете та Пітера Корнеліуса. А вже 1855 р. нове приміщення Дрезденської галереї було урочисто відкрито.

В основу нової експозиції, принципи якої збереглися до нашого часу, була покладена ідея показу картин за їх приналежністю до певної країни та епохи, школи та персоналії.

Альбом «The Dresden Gallery» презентує шедеври живопису трьох європейських країн: Італії, Іспанії та Франції. Італійський живопис у альбомі представлений видатними майст­рами Раннього і Високого Відродження: Франческо дель Косса «Благовіщеня», Антонелло да Мессіна «Святий Себастьян», Чіма да Конельяно «Введення Марії до храму», Бернардіно Пінтуріккьо «Портрет хлопчика», Рафаель Санті «Сікстинська Мадонна», Джорджоне «Спляча Венера», Тіциана «Дінарій кесаря», Антоніо Корреджо «Свята ніч (Різдво)» та ін. Серед іспанських майстрів репродуковані полотна Ель Греко «Зцілення сліпого», Хусепе Рібери «Діоген із свічкою», Франциско Сурбарана «Святий Бонавентура», Дієго Веласкеса «Портрет Хуана Матеоса», Естебана Мурілльо «Мадонна з Немовлям». Широким хронологічним діапазоном – від Ніколя Пуссена і до Едгара Дега – представлені твори французьких митців: Клод Лорен «Пейзаж із втечею до Єгипту», Ніколя Пуссен «Царство Флори», Антуан Ватто «Свято кохання», Огюст Ренуар «Портрет офіцера», Клод Моне «Береги Сєни у Лавакурі», Едгар Дега «Дві танцівниці» та ін.

Виставку «Шедеври Дрезденської галереї» можна оглянути у приміщенні корпусу № 2 НБУВ (Володимирська, 62) з 1 до 30 липня 2013 р.