Створено комісії для проведення атестації науковців НБУВ

Поділитися: 
Дата події: 
24-07-2025

24 липня відбулось чергове засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Його провела генеральний директор НБУВ Любов Андріївна Дубровіна.

Вона вручила атестати старшого дослідника Л. М. Дем’янюк та Т.С. Горбачу. Ці вчені звання їм було присвоєно раніше за підсумками таємних голосувань членів Вченої ради.

На засіданні розглянуто питання про вдосконалення системи академічної доброчесності в НБУВ. Доповіді з цієї теми зробили  заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Ю. С. Ковтанюк та С. С. Гарагуля.

Зокрема, Ю.С. Ковтанюк відзначив, що за останній час у питаннях забезпечення академічної доброчесності з’явилися нові підходи із застосуванням модуля штучного інтелекту (ШІ). Після деякої кількості його випробувань фахівцями НБУВ вироблено певні алгоритми роботи, і тепер цей модуль продуктивно допомагає оцінити наукову діяльність. Зауважень щодо наявності в текстах плагіату чи самоплагіату маємо набагато менше, зазначив доповідач, і відповідні методи роботи ми прагнемо весь час удосконалювати.

Старший науковий співробітник Інституту інформаційних технологій (ІІТ) НБУВ Сергій Сергійович Гарагуля поінформував присутніх про вебінар «Хижацькі видання та недоброчесні публікаційні практики – як розпізнати й протидіяти?», що відбувся на базі Державної науково-технічної бібліотеки України й учасником якого він був. У фокусі вебінару був проєкт Порядку формування Переліку наукових фахових видань, представлений громадськості Міністерством освіти та науки України. У Проєкті, зокрема, вперше впроваджуються терміни «фабрики наукових публікацій» та «хижацькі видання», що охоплюють практики, які застосовують суб’єкти у сфері медіа з метою отримання фінансової вигоди, нехтуючи принципами публікаційної етики та процедури рецензування. У додатку до Проєкту викладено 37 ознак хижацьких практик наукових періодичних видань, на які редакціям фахової періодики варто звернути пильну увагу й ретельно уникати.

Окремо доповідач зупинився на вимогах цифрового збереження резервних копій (LOCKSS, CLOCKSS тощо) та стабільності й актуальності гіперпосилань як на сайті видання, так і в статтях, що розміщуються в електронному вигляді. Інститутом інформаційних технологій НБУВ у цьому контексті ведеться робота з трансферу метаданих та публікацій періодичних видань бібліотеки на платформу Open Journal Systems, яка забезпечить дотримання сучасних вимог щодо цифрового збереження та доступу до академічних публікацій.

Зазначені доповіді взято до відома.

У зв’язку з наступним проведенням у жовтні та листопаді атестації наукових працівників НБУВ члени Вченої ради затвердили склад двох атестаційних комісій. Першу очолить заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Ю. С. Ковтанюк, другу – заступниця генерального директора НБУВ з наукової роботи Ю. М. Половинчак.  

Докторант НБУВ Олександр Олександрович Шемаєв прозвітував про підготовку докторської дисертації: «Еволюція розвитку промоції здоров’я: документознавчий підхід». Після обговорення звіту йому було продовжено термін навчання в докторантурі.

Присутні заслухали повідомлення директора Інституту бібліотекознавства НБУВ О. М. Василенко  про необхідність створення разової спеціалізованої вченої ради для захисту дисертації Б.Г. Ломачинського, яку робоча група вже рекомендувала до захисту. Прийнято рішення про сформування такої вченої ради під керівництвом заступниці генерального директора НБУВ з наукової роботи Ю. М. Половинчак.  

Вчена рада підтримала пропозицію про висунення монографії А. І. Шаповала «Українські обрії Василя Щавинського: мистецтвознавця, колекціонера, бібліофіла» на здобуття Всеукраїнської літературно-мистецької премії «Київська книга року – 2025».

У ході обговорення відзначено, що монографія є першим комплексним дослідженням життя, діяльності та творчості видатного українського вченого, талановитого хіміка-технолога, мистецтвознавця, колекціонера, бібліофіла та громадсько-культурного діяча Василя Олександровича Щавинського (1868–1924) через призму його патріотизму та українськості. Видання підготовлене до 100-річчя від трагічної загибелі В. Щавинського з метою вшанування пам’яті видатного науковця.

Упродовж десятиріч В. Щавинський жертовно, не шкодуючи сил і коштів, збирав художню, бібліографічну, історико-мистецьку колекції, щоб поділитися зібраними ним високовартісними та безцінними в культурному сенсі творами з науковими та культурними установам Києва. Нині ці видатні пам’ятки прикрашають експозиції та зберігаються у фондах Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Національного художнього музею України, Національного музею Тараса Шевченка, Національного музею історії України, Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського та низці архівів України.

Визнання книги про В. Щавинського, діяльність якого була спрямована на збагачення мистецько-культурної спадщини Києва, лауреатом Всеукраїнської літературно-мистецької премії «Київська книга року» – 2025 стало б гідною відзнакою заслуг діяча перед містом, сприяло актуалізації та популяризації його імені й власне мистецько-культурної спадщини.

Видання містить великий та гарно підібраний блок фотодокументів, який всебічно ілюструє текст книги. До монографії розроблено широкий науково-довідковий апарат. Книга написана науковою мовою й водночас у науково-популярному стилі, легко читається. Вона якісно оформлена з мистецької точки зору та має гарний естетичний вигляд. Видання буде корисним і цікавим як науковцям, мистецтвознавцям, музеєзнавцям, бібліографам, культурологам, історикам науки, так і широкому загалу.

Фотоматеріали: