Загальні збори Відділення історії, філософії та права Національної академії наук України

Поділитися: 
Дата події: 
29-05-2025

29 квітня 2025 року в червоній залі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського відбулись Загальні збори Відділення історії, філософії та права Національної академії наук України.  Під час цього зібрання було обговорено результати наукової роботи установ Відділення протягом 2024 року, а також перспективи розвитку фундаментальних і прикладних досліджень в сфері соціогуманітарних наук.

Доповідь представив академік-секретар Відділення історії, філософії та права Національної академії наук України, академік НАН України В.А. Смолій, у якій, зокрема, він зазначив, що основна діяльність Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника зосереджена на дослідженнях у галузях бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, біографістики, архівознавства, історії видавничої справи, а також на теоретичних і практичних аспектах збереження та реставрації фондів. Обидві установи здійснюють наукове опрацювання, каталогізацію та введення до наукового обігу унікальних рукописних, книжкових і мистецьких зібрань. Бібліотека імені В. І. Вернадського є однією з найбільших в Україні: її фонд налічує понад 17 мільйонів одиниць зберігання, а у бібліотеці імені Стефаника — близько 9 мільйонів.
За минулий рік науковці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського опублікували 10 монографій, 6 збірників наукових праць, 16 довідників і 561 наукову статтю. Колектив Львівської бібліотеки підготував до друку 2 монографії, 2 наукові збірники, 5 довідників та 165 наукових статей.

Академік НАН України В.А. Смолій вручив дипломи і грамоти лауреатам премій НАН України для молодих вчених і студентів закладів вищої освіти.

В обговоренні доповіді взяли участь члени Відділення історії, філософії та права НАН України. Академік НАН України, радник Президії НАН України, почесний генеральний директор НБУВ Олексій Семенович Онищенко у своєму виступі акцентував увагу на необхідності розширення нових напрямів досліджень та розвитку міждисциплінарної співпраці. Відділення виходить далеко за межі історії, філософії та права, охоплюючи широку суспільствознавчу проблематику. Тому винесені на порядок денний питання є актуальними, адже змінюється цивілізаційний вектор, загалом трансформуються суспільні відносини, і необхідно зосередити увагу на вивченні суспільства в цілому, а не лише окремих його частин.

На Загальних зборах також заслухано наукові доповіді «Суспільні зміни в Україні: досвід трьох років війни і перспективи» (Головаха Євгеній Іванович, член-кореспондент НАН України) та «Особливості імплементації стандартів Європейського Союзу у правопорядку України» (Фалалєєва Людмила Григорівна, провідний науковий співробітник відділу міжнародного права та права Європейського Союзу Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, доктор юридичних наук, професор).

Учасники зібрання обговорили доповідь В.А. Смолія, виступи і схвалили результати наукової роботи установ Відділення історії, філософії та права НАН України за 2024 рік.

 

 

м.н.с. відділу соціокультурної діяльності НБУВ
М. Кулик

н.с. Сектору зведеного планування НАНУ
С. Мазуренко
 

Фотоматеріали: