Код нації українців

Поділитися: 
Дата події: 
21-02-2024

21 лютого в Україні та світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято нагадує про важливість мови, яка є елементом культурної та національної свідомості людини.

Мова це не лише засіб спілкування, а й історія народу, його світогляд і етнічні засади. Українська мова є найціннішим багатовіковим надбанням та генетичним кодом нашого народу. Дослідники довели, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури.

Історія ж свята сягає у 50-ті роки минулого століття. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші 21 лютого стало днем полеглих за рідну мову.
Утім, до календарів усього світу це свято ввійшло лише у 1999 році. Так, у жовтні 1999 року на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови.

Починаючи з 21 лютого 2000 року, його відзначають і в Україні, тож саме відтоді це свято у нас почало писати свою історію. Хоча сама проблема рідної мови на українських землях нараховує кілька століть. Ми це знаємо достеменно, адже в наших фондах – головної книжкової скарбниці країни – зберігається багато рукописних книг і стародруків, що презентують історію мови, починаючи з ХІ століття.

Тож пам’ятаймо нашу історію, шануймо, плекаймо і розвиваймо рідну  мову!

Зі святом, громадяни України!