Віктор Сергійович Пазенок (27.01.1934 – 26.11.2016) – основоположник туризмології: до 90-річчя від дня народження

Віктор Сергійович Пазенок – вчений у царині філософії, етноетики та філософії туризму, доктор філософських наук (1979), професор (1980), член-кореcпондент НАН України за спеціальністю «філософія» (1988), заслужений діяч науки і техніки України (1998) народився 27 січня 1934 р. у м. Києві в родині військовослужбовця. Закінчивши у 1956 р. з відзнакою факультет філософії та історії КДУ ім. Т. Г. Шевченка, отримав кваліфікацію викладача філософії та історії.

Протягом 1956–1964 рр. працював у громадських молодіжних спілках Києва та області. У 1967 р. вчений захистив кандидатську дисертацію за темою «Справедливість як категорія етики».

Упродовж 1967–1991 рр. В. С. Пазенок працював у Київському інституті політології та соціального управління на посадах доцента, завідувача кафедри філософії, проректора з наукової роботи. У 1979 р. захистив дисертацію з проблем етичного та соціологічного релятивізму на здобуття наукового ступеня доктора філософських наук, у 1980 р. його затверджено у вченому званні професора.

У 1991 р. В. С. Пазенок розпочав нову сторінку своєї професійної та наукової діяльності, перейшовши працювати до Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, де обіймав посади провідного наукового співробітника, згодом завідувача відділу історії зарубіжної філософії, а з 1998 р. – головного наукового співробітника відділу історії англо-американської філософії.

Як визнаний фахівець у галузі універсалістської етики і людської моралі, вчений виступив ініціатором проведення І-ої міжнародної конференції «Культура і етноетика», котра відбулась у 1994 р. у Києві, та взяв активну участь в організації її роботи.

Одночасно з 1992 р. В. С. Пазенок проводив насичену й плідну педагогічну діяльність у Київському університеті туризму, економіки і права (КУТЕП). Протягом 24 років він беззмінно очолював кафедру філософії та соціальних наук, працював проректором з наукової роботи та був заступником голови вченої ради КУТЕП. Свої зусилля вчений спрямовував на розвиток наукового потенціалу та творчих здібностей студентів.

У 2000-х рр. В. С. Пазенок взяв активну участь в розробці державних соціально-гуманітарних програм, серед яких: «Концепція розвитку гуманітарної сфери України» та «Інтелектуальний потенціал суспільства і його використання для розбудови незалежної України».

У творчому доробку В. С. Пазенка понад 340 наукових праць, у тому числі 9 монографій, у котрих досліджено соціокультурні та етичні проблеми філософської антропології та філософії історії. Учений аналізував сутність мега-тенденцій світової філософії та культури, що формують контекст суспільного й духовного життя людської цивілізації, методологічні аспекти теорії моралі та аксіологічне підґрунтя політики й філософські аспекти сучасної політики.

Філософ став фундатором нового оригінального напряму суспільствознавства, – етноетики, – котра досліджує морально-ціннісні основи конституювання націй у міжетнічному середовищі. В. С. Пазенок є й основоположником такого напряму української науки як туризмологія (теорія туризму).

Талановитий учений і педагог підготував 5 докторів та 32 кандидати філософських наук, які нині працюють у різних куточках земної кулі.

Дієвою та продуктивною була участь В. С. Пазенка в роботі вітчизняних і міжнародних організацій. Вчений був президентом Української етичної та гуманістичної асоціації, засновником та першим віцепрезидентом Академії туризму України, академіком-секретарем Української академії політичних наук, членом Комітету з біоетики при Кабінеті міністрів України, членом ВАК України, членом Спілки журналістів України та Українського філософського товариства, віцепрезидентом і членом правління Товариства «Знання» України, членом Міжнародної етичної асоціації «Етос».

Як провідний філософ та популяризатор знань з теорії туризму й етноетики В. С. Пазенок обирався головним редактором журналу «Наукові записки КУТЕП», був членом редколегій часописів «Вища освіта в Україні», «Політика і час», «Філософська думка», «Філософія освіти», «Філософські проблеми гуманітарних наук». Вчений входив до складу редколегій низки енциклопедичних видань: «Мала енциклопедія етнодержавознавства» (1996), «Політологічний енциклопедичний словник» (1997), «Філософія політики. Короткий енциклопедичний словник» (2002), «Філософський енциклопедичний словник» (2002) тощо.

Визнанням значимості суспільно-наукової діяльності вченого стало нагородження його Грамотою та Почесною Грамотою Президії ВР УРСР (1977, 1984), орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (1998) і відзнакою НАН України «За наукові досягнення» (2014).

Помер В. С. Пазенок 26 листопада 2016 р. Похований на Байковому цвинтарі у Києві.

***

Виставку з нагоди 90-річчя від дня народження ученого підготовлено за архівними документами особового фонду № 453 «Пазенок Віктор Сергійович (27.01.1934 – 26.11.2016) – член-кореспондент НАН України за спеціальністю «філософія» (1988)», що зберігається в Інституті архівознавства НБУВ.

Експозиція розпочинається блоком наукових праць вченого. З-поміж інших, представлено наукові статті, що висвітлюють історію та філософію туризму: «Феномен туризму: ‟людський вимір”» (2000), «Альтернативний туризм: концепція і практика» (2005) і «Трансформація сучасної системи міжнародних економічних відносин і туризм» (2008).

Вашій увазі пропонуються наукові публікації з низки інших філософських питань, зокрема: стаття «До проблеми становлення сучасної світоглядної парадигми» (2002); тези доповідей «Колективна пам’ять та її значення» (1999), «Нова освітня парадигма в ‟добу глобалізації”» (2011); розділ «Ціннісно-сенсові засади духовного світу людини» до планової наукової теми «Цінності і сенси людського буття» (2012); фрагмент робочих матеріалів до енциклопедичної статі «Технократія» (1997).

В експозиції розміщено біобібліографічне видання з нагоди 75-річчя вченого (2009).

З документів біографічного характеру на виставці репрезентовано довідку про наукову і науково-організаційну діяльність у зв’язку із висуненням кандидатури В. С. Пазенка на вибори до складу дійсних членів НАН України (1995).

З документів про вченого представлено видання, що вийшло друком до ювілею видатного філософа та підсумувало основні віхи його творчості: «Пазенок Віктор Сергійович. Нарис життєвого та творчого шляху» (2004).

До виставки увійшов вітальний лист від професорсько-викладацького складу КУТЕП на чолі з ректором В. К. Федорченком з нагоди 75-річчя від дня народження науковця (2009).

Експонуються документи, серед яких звіт, листи, службові записки, подання, протоколи, які розкривають науково-організаційну діяльність В. С. Пазенка на посадах завідувача відділу історії зарубіжної філософії Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України і завідувача кафедри філософії та соціальних наук, проректора з наукової роботи КУТЕП, президента Української етичної та гуманістичної асоціації, а також першого віцепрезидента Академії туризму України тощо.

Низка документів висвітлює науково-педагогічну діяльність вченого – це курс лекцій «Філософія права» (2007) та спецкурс «Туризмологія» (2012). Представлено світлину, на якій науковця зображено під час вручення ним диплому магістра своїй студентці в рамках церемонії випуску в КУТЕП (2009).

Вміщено передвиборну програму В. С. Пазенка як кандидата у народні депутати України, що відображає його громадську діяльність (1994).

До експозиції увійшов комплекс фотодокументів, які ілюструють науково-організаційну діяльність вченого як проректора з наукової діяльності КУТЕП, фіксують його під час налагодження співпраці з іншими науковими інституціями, у тому числі Інститутом соціології НАН України (1999).

Експонуються фотознімки, на яких зафіксовано В. С. Пазенка, як члена організаційних комітетів, серед учасників вітчизняних і міжнародних наукових форумів, зокрема, Міжнародної конференції «Культура і етноетика», що відбулася у Києві в 1994 р.

Представлено світлину, на якій В. С. Пазенка представлено під час спілкування із польськими колегами з Вищої школи туризму і готельного бізнесу з м. Гданськ (1990-ті) і з генеральним секретарем Всесвітньої туристичної організації (UNWTO) Т. Ріфаї під час зустрічі із викладачами та студентами КУТЕП (2012).

Цікавим є фотодокумент, на якому зафіксовано В. С. Пазенка під час семінару-презентації монографії «Туризмологія: концептуальні засади теорії туризму» (2008), яка підсумувала його багаторічні наукові дослідження.

Завершує експозицію стаття під назвою «80-річчя члена-кореспондента НАН України В. С. Пазенка», що вийшла друком у «Віснику НАН України» (2014) з нагоди ювілею вченого та у якій висвітлено основні етапи його професійної діяльності та підсумовано творчі здобутки.

Під кожним зображенням розташовано анотацію до нього, що включає: заголовок, дату, спосіб відтворення та місце зберігання документа.

 

Виставку підготувала

н. с. відділу археографії Інституту архівознавства

М. С. Коломієць

 

 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62,
Кімнати № 104, 411–418
+38 (044) 288-14-31
загальний, читальний зал
+38 (044) 234-73-60
для установ НАН України