ПОЛЬСЬКА ПОЛИЦЯ В УКРАЇНІ

Поділитися: 
Дата події: 
20-12-2023

У квітні 2023 року Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського (НБУВ) подала заявку на участь у пілотному проєкті «Польська полиця в Україні». Цей проєкт ініційований Міністерством культури та національної спадщини Польщі (МКіНС РП) і Міністерством культури та інформаційної політики України. Він  реалізується Інститутом книги (пол. Instytut Książki) в Польщі на кошти, виділені на цю мету МКіНС РП, у співпраці з Українським інститутом книги (УІК). Звичайно, наша бібліотека не могла не стати  учасником такої безпосередньо близької їй за духом і діяльністю акції.

Уже в грудні 2023 року в рамках проєкту до НБУВ надійшов комплект книг із 20 примірників – переклади українською мовою польської класичної та сучасної літератури для започаткування книжкової полиці польської літератури.

Серед отриманих книг: історичні романи Генріка Сенкевича (1846-1916) «Quo vadis», «Вогнем і мечем», «Потоп», «Пан Володийовський»; п'єса «Печера філософів» польського поета, есеїста і драматург Збіґнєва Герберта (1924-1998); «Печера філософів»; книга «Воєнні спогади. 22 вересня 1939 - 5квітня 1945» відомої польської діячки,  історикині і мистецтвознавиці Кароліни Лянцкоронської (1898-2002); «Імператор. Шахіншах» найвидаванішого у світі польського автора, лавреата численних міжнародних премій Ришарда Капусцінського (1932-2007);  збірка оповідань жахів «Демон руху» Стефана Грабинського (1887-1936); збірка творів «В краю невірних» відомого сучасного польського письменника-фантаста Яцека Дукая (1974 р. н.) ; «Кордони мрій. Про невизнані республіки» польського репортажиста, письменника, мандрівника та експерта з Центральної та Східної Європи Томаша Гживачевського; «На нелюдські землі» польського художника і письменника Юзефа Чапського (1896-1993);  «Демон руху» польськомовного українського за походженням письменника Стефана Грабінського (1887-1936); «Діалоги з совєтами» Станіслава Вінценза (1888-1971); «Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині» відомого польського репортера та письменника Вітольда Шабловського (1980 р. н.).

Дитячі книги представлені збіркою романів відомого польського письменника і педагога Януша Корчака  (1878-1942)  «Кайтусь-чарівник», «Банкрутство малого Джека», «Коли я знову стану малим», книгами сучасних польських письменниць: романом-казкою Дороти Тераковської (1938-2004) «Дочка Чарівниць», казкою Юстини Беднарек (1970 р. н.) «Неймовірні пригоди десятьох шкарпеток (чотирьох правих і шістьох лівих)» та повістю Катажини Ририх (1959 р. н.) «Лопушане поле», яка отримала нагороду «Книжка року 2017» Польської секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги.

 Проєкт є важливим кроком у поглибленні культурного обміну та співпраці між двома країнами. Він розширює можливості забезпечення українській аудиторії доступу до польської літератури, сприятиме розвитку міжкультурного діалогу та знайомству українських читачів з польською книжковою культурою, а також активнішому утвердженню польської літератури в Україні та зміцненню зв'язків між українськими та польськими культурними інституціями.

До впровадження проєкту «Польська полиця в Україні» в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського активно долучилися низка відділів: міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків, комплектування бібліотечних фондів, комплексного опрацювання документів, комплексного бібліотечного обслуговування, соціокультурної діяльності.

Отже, перший крок зроблено. Але, звісно, для НБУВ 20 примірників книг – це лише невеличка дещиця. Наша установа має хороший досвід облаштування в своїй структурі кількох національних бібліотек, тож Польська полиця може стати чудовим стартом для співпраці й наступного заснування у нас такої ж бібліотеки, яка широко представлятиме Республіку Польщу.

Фотоматеріали: