День Української Державності

Поділитися: 
Дата події: 
28-07-2023

Нинішнього року країна вдруге відзначає День Української Державності, встановлений Указом Президента від 24 серпня 2021 року. Тож варто детальніше звернутись до його витоків. Адже історія державності,  за визначенням Володимира  Винниченка, – це сукупність характерних ознак економічного, культурного і суспільного життя народу, які формуються століттями, а то й тисячоліттями. Тому згадаймо традиції українського державотворення, які мають понад тисячолітнє літочислення. 

Історія українського державотворення засвідчується першими згадками про заснування столиці Давньоруської держави – міста Києва та подіями, пов’язаними з діяльністю князя Київського Володимира, повідомляє Український  інститут національної пам’яті. У 988 році Володимир прийняв християнство як державну монорелігію, що стало для України цивілізаційним вибором. Тож на вшанування видатного державотворця Київського князя Володимира Великого у День Хрещення Київської Руси–України встановлено День Української Державності.

Християнство сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності. Давня Русь успішно долучилася до загальноєвропейського культурно-релігійного простору. Її державотворчі традиції продовжили, зокрема, Галицько-Волинське князівство, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна. Тобто історичний зв’язок українських земель з Європою має дуже давні витоки.

Прийняття князем Володимиром християнства, поширення писемності на основі кирилиці, кодифікація норм звичаєвого права в першому правовому кодексі “Руській правді” князя Ярослава Мудрого та його спадкоємців – усе це стало фундаментом правової та політичної культури українського народу. Саме Русь заклала основи державницьких традицій українців.

В основу концепції державних заходів до Дня Української Державності закладено ідею тяглості та спадкоємності тисячолітніх державотворчих традицій України від Русі до сьогодення. Відзначено, що прагнення до свободи та самостійності є визначальною цінністю українців, яка давала наснагу і сили залишатися собою в часи бездержавності. Адже упродовж тривалої історії українці не полишали боротьби за свободу та здобуття державності. Першу в ХХ столітті незалежність Україна проголосила 22 січня 1918 року. Пізніше кілька разів здобувала суверенітет і втрачала його через внутрішні незгоди під час зовнішньої агресії. Актом 24 серпня 1991 року його врешті остаточно утвердила – відновила незалежність. Національна єдність – обов’язкова умова збереження державності.

Важливим атрибутом сучасної держави, що символізує її суверенітет, є державні символи: Державний Прапор України, Державний Герб України та Державний гімн України.

День Української Державності не лише сприяє відновленню історичної справедливості. Святкуючи його, ми засвідчуємо також і повагу до Тараса Шевченка, Миколи Костомарова, Володимира Антоновича, Михайла Драгоманова, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Грушевського, інших знакових для історії представників і представниць національної еліти й борців за державність та незалежність України.

Сьогодні особливо важливо відзначити, що День Української Державності нероздільно пов’язаний із розвитком війська та військовими тисячолітніми традиціями. Українці – захисники нашої державності – нащадки воїнів-русичів, козаків, січових стрільців, вояків УПА. Сучасні Збройні Сили України, стримуючи російського  агресора, захищаючи суверенітет і незалежність Української держави, доводять, що українці – ще й народ-воїнство.

Власне, День Української Державності протидіє російській дезінформації та нівелює фейкові історичні наративи з боку країни-агресора щодо нашої  історії та здобуття незалежності.

 

З Днем Державності, громадяни України!