Українознавство: історія та сучасність

 Українознавство (україністика) – галузь гуманітарних знань, орієнтована на вивчення економічної, політичної, соціальної, культурної, історичної проблематики України, а також життя української діаспори за кордоном. Постання і розвиток українознавства відбувається в органічній єдності з утворенням і розвитком українського етносу і нації. У своєму становленні українознавство як наука й навчальна дисципліна пройшло довгий і складний шлях: від міфопоетичного образу українського терену в  пам’ятках фольклору, перших писемних згадок істориків, розрізнених відомостей закордонних дослідників та мандрівників, аж до системних тематичних викладів, історіографічних і історіософських описів українознавчого дискурсу та дослідження цього доробку в наукових студіях а також його вивчення в системі освіти.
У процесі розвитку наукових гуманітарних студій в умовах незалежної України термін «українознавство» став уживатися й тоді, коли йдеться про науки, які досліджують різні сфери духовного і матеріального життя українського народу. В такому ракурсі він визначається як сукупність наукових дисциплін гуманітарного і природничого циклів, які вивчають різні аспекти і складові України й українського народу як їхнього спільного предмета. При цьому маються на увазі науки про історію, мову, культуру, психологію, мистецтво, виховання, соціальні відносини, суспільний устрій, право, економіку, природу, екологію, етногенез тощо. Кожна з них має свій окремий предмет вивчення, який передбачає диференціацію відповідних методів і водночас інтеграцію різних конкретно-наукових методів у методологію українознавства.
Широкомасштабна збройна агресія РФ проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 р., привернула увагу всього світу до нашої держави, зокрема проблеми   актуалізації  українознавчих досліджень. Серед інших цілей, війна РФ проти України мала на меті знекровлення українського етносу, знищення української державності та культурної спадщини, розмивання ідентичності, стирання історичної пам’яті і захоплення території. Окрім жахливих за масштабами людських втрат та небачених руйнувань економіки та екології України, агресор серйозно пошкодив або знищив безліч пам’яток національної культури, документів архівної спадщини, вивіз унікальні артефакти з музеїв України.
Поряд з конвенційною зброєю, спрямованою проти українського народу і його матеріальної культури, ворог використовує дезінформацію, маніпуляції фактами і пропагандиські міфи як зброю в інформаційній війні з метою викорінення самої ідеї українства. Саме тому дослідження і популяризація українознавства є важливим чинником протидії антинауковим наративам ворожої пропаганди як всередині країни, так і в міжнародному середовищі.
Згадані процеси дають підґрунтя для осмислення державотворчих та націєтворчих змін, переоцінювання історичних фактів і здобутків українського народу, дослідження  подальшого формування національної ідентичності громадян України як одного із чинників збереження та зміцнення цілісності держави.
 
 
1. Антропологічний код української культури і цивілізації [Текст]: [монографія: у 2 кн.] / О. О. Рафальський [та ін.]; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. - Київ: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2020.
Кн. 1. - 2020. - 428 с.
З’ясовуються історичні, теоретичні та методологічні засади наукового пізнання антропологічного коду української культури і цивілізації, їх самобутності і загадковості, в епіцентрі яких перебуває Людина як унікальна і найвища цінність. Розкривається його сутність як сукупність образів, засобів біологічного і соціокультурного характеру, пов’язаних з певним комплексом стереотипів свідомості окремої людини або групи людей, які виражаються в архетипах, менталітеті, інтелектуальному, моральному і матеріальному житті, в політичній і соціальній організації суспільства, його культурі та цивілізації, транзитному характері і здатності успадковуватися. Аналізується зміст і функції антропологічного коду культури та цивілізації на різних етапах історії України – від найдавніших часів до сучасності як системи значень і типів мислення людини, її психології і менталітету, способів сприйняття нею цінностей, інтелектуального і емоційного розуміння світу, певної культури та цивілізації. Стрижнем антропологічного коду культури виступає людина, а антропологічного коду цивілізації – суспільство.
Видання розраховане на науковців і викладачів історії, філософії, культурології, політології, етнології, учителів, аспіратів і студентів, широке коло осіб, які цікавляться антропологічним осмисленням української культури і цивілізації.
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді та в НБУВ: В358428/1
 
Козацька енциклопедія для юнацтва [Текст]: книга статей про історичне буття українського козацтва / О. М. Апанович; упоряд. О. С. Яремійчук; наук. ред. Ю. А. Мицик. - К.: Веселка, 2009. - 719 с.
«Козацька енциклопедія для юнацтва» Олени Апанович адресована найширшим читацьким колам, насамперед допитливому юнацтву – школярам та студентам.
Хоч статті в книзі розміщені за алфавітом, вона не є класичною академічною енциклопедією, оскільки не обтяжена довідковим апаратом. Залучення широкого спектра наукових джерел, всебічність охоплення історичної інформації поєднані з популярністю, художністю, емоційністю викладу, що значно полегшує сприйняття найскладнішого історичного матеріалу. Тому книга виконуватиме не тільки довідкову, енциклопедичну функцію, служитиме навчальним посібником для школярів і студентів, а й стане захоплюючим читанням для всіх небайдужих до історії рідного народу, сприятиме вихованню національної свідомості, утвердженню в суспільстві української національної ідеї.
Шифр зберігання книги в довідковому підсобному фонді загального читального залу: СО29102
 
Terra Ucrainica. Історичний атлас України і сусідніх земель від кімерійців до сьогодення [Текст] / Дмитро Вортман, Яків Гордієнко, Максим Майоров; [наук. ред.: Є. Синиця, А. Галушка]. - Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. - 223 с.: іл., карти. - Бібліогр.: с. 8. - 1500 прим.
Цей атлас – унікальне поєднання картографії та історії, перша науково-популярна робота такої глибини та обсягу, результат довготривалої і кропіткої роботи.
Видання починається з короткого історичного нарису про минуле України. Вісім розділів з історичними картами й докладними коментарями до них, поясненнями, витягами з історичних джерел та документів висвітлюють минуле нашого краю. Карти відображають не тривалі періоди, а конкретні історичні моменти, що демонструють зміни в політичному та територіальному устрої. Показано не тільки території сучасної України, а й землі країн-сусідів, що дозволяє розглядати нашу історію в європейському контексті.
Об’єктивний погляд на найбільш важливі й неоднозначні етапи історії України. Без стереотипів та заангажованрсті! Книжка містить документальні ілюстрації та 93 унікальні карти.
Шифр зберігання атласу в НБУВ:  ВС64642
Шифр зберігання атласу в секторі картографічних видань: Т3(4Укр) В-75
 
4. Геологія і корисні копалини України. Атлас [Карти] / НАН України; М-во екології та природних ресурсів України; гол. ред. Л. С. Галецький; керівник проекту Н. М. Чернієнко; ред.: К. Н. Колейчук та ін. - 1:5 000 000. - К.: Такі справи, 2001. - 1 атл. (168 с.): кольор., текст, іл., позначка; 29х42 см, кольор.
Атлас «Геологія і корисні копалини України» – універсальний носій геологічної спадщини, енциклопедичний навчальний посібник та основа для входження у світову геоінформаційну систему. 
Атлас створений на основі узагальнення багаторічних досліджень провідних учених та спеціалістів-геологів Національної академії наук та Міністерства екології та природних ресурсів України. При цьому залучено нові наукові концепції еволюції земної кори, багатофакторної моделі її розвитку, розшарування і глибинних неоднорідностей літосфери, геоблокового поділу, тектоно-магматичної активізації, геодинаміки, металогенічної зональності, виділення рудоконцентруючих зон.
Він  складається із 75 різноманітних карт масштабу 1:5 000 000, що супроводжуються пояснювальними записками, відображає комплексні дані про геологічну будову та мінеральні ресурси території України, історію геології та рудної справи і містить сім розділів: карти із загальними даними, геофізичні карти, карти  структурного районування, геологічні зрізи, літолого-фаціальні,  еколого-гідрогеологічні, карти корисних копалин, а також короткий звід законів та правил   про надрокористування та інвестиційні пропозиції.
Атлас дає повне уявлення про геологічну будову, природні ресурси та екологічний стан території України і є підсумком комплексного геологічного вивчення території України за XX ст.
Шифр зберігання атласу в НБУВ: С 314
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 43771; 43902-арх; 43903
 
Етногеографія України [Текст]: навч. посіб. / М. С. Дністрянський; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л.: Видавничий центр ЛНУ ім. Фвана Франка, 2008. - 232 с. - Бібліогр.: с. 196-198.
У посібнику розкрито предмет та завдання етногеографії, її місце в системі наук. Обґрунтовано теоретичні основи, методологію та методику етногеографічних досліджень. Охарактеризовано джерела етногеографії України. Відображено історико-географічні передумови формування етногеографічної ситуації в Україні. Детально проаналізовано основні параметри етногеографічної структури сучасної України, тенденції та напрями розвитку етногеографічних процесів. Висвітлено особливості географії зарубіжних українців. Розкрито регіональні етнографічні відмінності в Україні та прикладні проблеми регіональної етнополітики.
Для студентів та викладачів географічних факультетів вищих закладів освіти, майбутніх фахіфців у галузі етнології, усіх, хто цікавиться географічним українознавством.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА712816
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т5 Д-54
 
Етнополітична географія України: проблеми теорії, методології, практики [Текст]: монографія / М. С. Дністрянський; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л.: Літопис, 2006. - 490 c. - Альтернативна назва: Етнополітична географія України /Дністрянський М.С. - Бібліогр.: с. 429-446.
У монографії обґрунтовано теоретичні основи, методологію та методику геоетнополітичних досліджень, розкрито взаємозумовленість розвитку етногеографічних та територіально-політичних процесів в Україні впродовж ХХ ст. Охарактеризовано параметри етногеографічної структури сучасної України та їхнє геополітичне значення. Проаналізовано функції етногеографічного чинника в організації державно-територіального устрою та географічні особливості політичної активності етнонаціональних спільнот і груп. Обґрунтовано концепцію державної геоетнополітики та практичні рекомендації щодо зрівноваження регіональних етнополітичних процесів в Україні. Для наукових працівників, вчителів, усіх, хто цікавиться науковим українознавством.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС44454
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т5(4Укр) Д-54
 
7. ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ = Economy of Ukraine: наук. журн. / Нац. акад. наук України; ДУ "Ін-т економіки та прогнозування України"; редкол.: В. М. Геєць (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: Академперіодика, видавничий дім, 1958. - Виходить щомісяця.- Отримується з 1958. - ISSN 0131-775X. - ISSN 2522-9303. - ISSN 2522-9478
«Економіка України» – всеукраїнський науковий фаховий журнал, заснований Національною академією наук України, Державною установою «Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України» у 1958 році.
Метою видання є публікація оригінальних наукових статей з найактуальніших проблем економіки України та зарубіжних країн за основними напрямами економічної науки, організація наукових дискусій, розміщення матеріалів «круглих столів», видання тематичних номерів. Проблематика: економічна теорія; теоретичні та практичні питання менеджменту; фінансова, податкова та кредитна сфери; страхування; регіональний розвиток і децентралізація; АПК; світогосподарські зв’язки; економічні проблеми природокористування; економіка зарубіжних країн; соціальні проблеми, освітянська галузь; історичний аспект в економічній науці.
Журнал орієнтований на керівників і фахівців усіх галузей господарства, управлінців, представників бізнесу, співробітників науково-дослідних установ і викладачів ВНЗ, аспірантів і студентів, учених і практиків.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж28099
 
Антологія знаків української етнокультури [Текст]: слов.-довід. / Віталій Жайворонок; НАН України, Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні. - Київ: Наукова думка, 2018. - 758, [1] с.
Антологія включає розміщену в абетковому порядку українську лексику, яка в народній мові має різноманітний етнокультурний підтекст. Вона витлумачується, коментується та ілюструється фольклорними контекстами, а також характерними цитатами з класичної художньої та літописної літератури, Біблії, «Слова о полку Ігоревім» та ін. Реєстр Антології вміщує окремі власні назви (передусім історичні, церковні, міфологічні, антропонімічні та географічні найменування), з якими тісно переплетені історична доля та світогляд українського народу. До Антології включено також сталі лексикалізовані та фразеологізовані словосполучення етнокультурного змісту.
Видання розраховане на широке коло освітян, а також на всіх, кого цікавлять глибини українського слова на тлі народної культури.
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді та в НБУВ:ВА64698
 
9. Історичний атлас України [Карти] / ТОВ "Вид-во "Мапа"; авт. Ю. І. Лоза; концепція Ю. І. Лоза; ред. Ю. І. Лоза; уклад.: О. Герасименко, М. Овсенко, В. Бахтіярова, Д. Зуб; дизайн С. Лук'яненко; М-би різні. - Київ: ТОВ "Вид-во "Мапа", 2015. - 1 атл. (320 с.): кольор., довід. інформація; 32х25 см, кольор.
«Історичний Атлас України» охоплює всі періоди української історії — від появи людини в українських землях до найостанніших подій дня сьогоднішнього, включаючи війну путінської Росії проти України.
Мапи атласа згруповано в 9 тематично-хронологічних розділів. Окрім важливих історичних періодів, пов’язаних з розвитком первісних спільнот на українських землях, їх міґраціями, появою індоевропейців та протослов’янських, праслов’янських і власне слов’янських племен, ми закцентували особливу увагу читача на періодах, що стосуються історії української державности (Київська Русь, Галицько-Волинська держава, Українська козацька держава, включно з автономними формуваннями у складі інших держав, а також державні традиції новітньої доби – Українська Народна Республіка, Українська Держава та квазідержава у складі СРСР – Українська РСР).
Шифр зберігання атласу в НБУВ: В 2772
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 49847
 
10. Історичний атлас України. Найдавніше минуле. Русь (Київська держава, Галицько-Волинська держава) [Карти] / ТОВ "Вид-во "Мапа"; авт.-упоряд. Ю. І. Лоза, керівник проекту Ю. І. Лоза, дизайн: С. Лук'яненко, С. Шкільний, С. Лоза; М-би різні. - Київ: ТОВ "Вид-во "Мапа", 2010. - 1 атл. (300 с.): кольор., текст, іл., діагр., фото; 40х28 см, кольор.
«Історичний Атлас України» є науково-популярним виданням, яке висвітлює в хронологічній послідовності історичний розвиток України від найдавнішого минулого до сьогодення. В атласі підкреслюється роль особистостей у творенні української історії. Князі, митрополити, єпископи, діячі культури та інші видатні персоналії української історії: воістину без тих особистостей вітчизняна історія була би порожньою.
Перша книга цього видання, що присвячена найранішим етапам української історії — первісному заселенню українських земель, виникненню індоєвропейської спільноти, походженню слов’ян, появі й розвиткові Русі, першої ранньоукраїнської держави, та її наступниці — Галицько-Волинської держави. Атлас вміщує: 300 сторінок; більш як 500 мап і планів міст; 87 тематичних текстів; понад 100 хронологічних та інформаційних таблиць.
Видання розраховане на широке коло читачів. Може бути використане як джерело додаткової інформації до вивчення курсу історії України.
Шифр зберігання атласу в НБУВ: С 1113
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 48346; 48682; 48683-арх
 
11. Історія української державності. Українські землі від найдавніших часів до сьогодення. Атлас [Карти] / Наук. т-во ім. Шевченка; авт.-упоряд. В. П. Грицеляк, ред.: В. П. Грицеляк, І. В. Дикий, І. І. Ровенчак [та ін.]; М-би різні. - Львів: Карти і Атласи, 2013. - 1 атл. (128 с.): кольор., іл., текст, довід. інформ., портр.; 32х23 см, кольор.
Атлас презентує чи не найголовніший аспект історії України – державність – у часовому та просторовому вимірах. Розглядаються держави та державні утворення, які існували на території сучасної України. Геопросторові аспекти їхнього історичного розвитку викладено відповідно до сучасних наукових поглядів з урахуванням найновіших здобутків української історичної науки та картографії. 
Шифр зберігання атласу в НБУВ: С 54
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 49745-арх; 49746
 
Ментальний вимір української цивілізації [Текст] / Я. С. Калакура, О. О. Рафальський, М. Ф. Юрій. - Київ: Генеза, 2017. - 559 с.
Висвітлюється сутність ментального виміру української регіональної цивілізації, її феномен, історичні витоки й основні етапи розвитку від найдавніших часів до сьогодення. Викладено теоретико-методологічне, історіософське та історіографічне підґрунтя цивілізаційного осмислення ментальності українського народу. Досліджується еволюція ментального образу українців під впливом зародження писемності, прийняття християнства, формування козацтва, розвитку книгодрукування, університетської освіти, науки, міжконфесійного діалогу, засвоєння духовних цінностей епохи Ренесансу і Просвітництва, історіософії Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Грушевського та ін.
Значне місце відведено аналізу регіональних культурних, духовних, психоповедінкових особливостей менталітету українців на материковій території та в діаспорі. Досліджуються руйнівні наслідки для української ментальності репресивної політики імперських та комуністичного режимів, голодоморів та войовничого безбожництва, показано форми самозахисту менталітету українців, їх спротив асиміляційним процесам.
Розрахована на науковців і викладачів історії, культурології, філософії, політології, етнології, учителів, аспірантів і студентів, усіх, хто цікавиться істо­рією української культури, методологією її цивілізаційного пізнання.
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді та в НБУВ: ВС63319
 
Україна під булавою Богдана Хмельницького [Текст]: енциклопедія: у 3 т. / С. С. Коваленко. - К.: Стікс-Ко, 2007 .
Т. 1. - [Б. м.]: [б.в.], 2007. - 376 с.
Книга є упорядкованим узагальненням відомостей про державу Війська Запорозького, що стосуються 1648-57 років. Усі відомості у книзі пов’язані з місцевостями, які належали цій державі, та з діячами, які цій державі служили. Книга містить 85 статей про діячів держави Війська Запорозького та 170 статей про поселення, що до цієї держави входили. Подані у книзі відомості супроводжуються 158 малюнками та 11 креслинами. Крім того у книзі подано 361 статтю про окремі події. Особливу увагу у книзі приділено постаті Гетьмана Богдана Хмельницького. Книга призначена для  усіх, хто цікавиться минулим України.
Шифр зберігання книги в довідковому підсобному фонді загального читального залу: С10712/1
 
Українознавство [Текст]: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / П. П. Кононенко; НДІ українознавства. - К.: Міленіум, 2006. - 870 с.
У книзі відомого вченого і педагога, директора Науково-дослідного інституту українознавства, заслуженого працівника освіти, академіка, лауреата Міжнародної премії імені Гердера П.П. Кононенка на основі багатоманітного вітчизняного й зарубіжного матеріалу вперше здійснено дослідження та системне  висвітлення феноменів «Україна та світове українство». Від праджерел і праепох – трипільської, черняхівської, празько-корчацької, києво-руської культур до сучасності – такі сфери розкриття автором сутності та взаємозв’язку найголовніших концентрів українознавства: Україна – етнос, – природа (екологія), – мова, – нація, держава. – культура (релігія, філософія, мистецтво, право, художня словесність), Україна в міжнародних відносинах, Україна – ментальність, доля; Україна – історична місія.
Для студентів вищих навчальних закладів. Може бути корисним для вчителів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, коледжів та гімназій, для старшокласників, усіх, хто цікавиться питаннями минулого і сучасного, шляхів відродження Української держави, нації, культури, мови, міжнародної ролі України в розвитку світової цивілізації.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА676819
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т3(2Ук)0,02 1)К-64
 
Українознавство [Текст]: конспект лекцій / П. П. Кононенко, А. Ю. Пономаренко; Міжрегіональна академія управління персоналом. - К.: МАУП, 2005. - 392 с.
Пропоноване видання підготовлене згідно з навчальною програмою дисципліни «Українознавство», містить лекційний матеріал з усіх концентрів українознавства, рекомендовану літературу до тем, коротку хрестоматію до вивчення курсу.
Для студентів усіх форм навчання.
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді та в НБУВ: ВА 670008
 
Традиційне вбрання українців [Текст] = Traditional Ukrainian Clothing / О. Ю. Косміна. - К.: Балтія-Друк, 2008.
Т. 1: Лісостеп. Степ. - [Б. м.]: [б.в.], 2008. - 160 с.
Це перше видання, що розкриває поетичний образ українських строїв лісостепового регіону в усьому їх варіативному розмаїтті. Український національний одяг є яскравим, візуально фіксованим проявом самобутності нашої культури і становить один з найбільш рухомих її видів. Сучасному читачеві буде цікаво дізнатися, що носили наші бабусі й дідусі, яких канонів краси вони дотримувалися. Ілюстративна добірка видання представлятиме традиційні комплекси, деталі вбрання та аксесуари автентичного одягу Лісостепу з приватних і музейних колекцій України. Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема, особливу увагу зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю. Текст видання супроводжує словничок термінів, що відображають реалії народного побуту початку ХХ ст., широко вживані свого часу, проте сьогодні, на жаль, відомі лише вузькому колу фахівців.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В 350879/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 К-71 I
 
Традиційне вбрання українців [Текст] = Traditional Ukrainian Clothing / Оксана Косміна. - К.: Балтія-Друк, 2008. 
Т. 2: Полісся. Карпати = Polissia. Carpathians. - [201-?]. - 158 с.
Строкате вбрання бойків, лемків, гуцулів, буковинців, закарпатців та поліщуків ще до початку ХХ століття зберігало архаїчні риси. Завдяки унікальним зйомкам автентичного вбрання, зробленим у 22 музеях України та приватних колекціях, читач вперше матиме змогу детально ознайомитись з елементами народних строїв, головними уборами, взуттям, прикрасами, аксесуарами, оцінити колористику вбрання та багатство декору.
Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема, особливу увагу зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю. Текст видання супроводжує Словник термінів, що пояснюють реалії народного побуту початку ХХ ст., широко вживані свого часу, проте сьогодні, на жаль, відомі лише вузькому колу фахівців.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В 350879/2
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 К-71 II
 
18. КРАЄЗНАВСТВО: наук.-попул. журн. / Нац. спілка краєзнавців України, Ін-т історії України НАН України; редкол.: О. Реєнт (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: [б. в.], 1927. - Заснований 1927 року Українським комітетом краєзнавства, репресований у 1930 році. Відроджений 1993 року з ініціативи Всеукраїнської спілки краєзнавців. - Виходить щоквартально. - Отримується з 1993. - ISSN 2222-5250
«Краєзнавство» – щоквартальний науковий часопис, друкований орган Національної спілки краєзнавців України. Заснований 1927 року як друкований орган Українського комітету краєзнавства і виходив у Харкові до 1930-го. Відроджений Всеукраїнською спілкою краєзнавців у 1993 році як науково-популярне видання. Від 2000 року співзасновником журналу є Інститут історії України Національної академії наук України. «Краєзнавство» із науково-популярного перетворилося на наукове видання.
У журналі публікуються статті, присвячені історії краєзнавчого руху в Україні, галузям краєзнавства, збереженню, використанню, популяризації пам’яток історії та культури, теорії та практиці українського музейництва, пам’яткознавства та туристичної справи, питанням історичної регіоналістики, мікроісторії та історії повсякденності, видатним постатям, висвітлюються сучасні краєзнавчі події.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж21140
 
Українознавство [Текст]: хрестоматія-посібник: У 2 кн. / В. С. Крисаченко. - К.: Либідь, 1996.
Кн. 1. - [Б. м.]: [б.в.], 1996. - 352 с.
Навчальна хрестоматія-посібник з українознавства – перше видання такого типу. До неї залучені тексти зарубіжних і вітчизняних авторів різних епох, поглядів, орієнтацій, які були одностайні в оцінці великої ролі українського феномена в історії. У своїй сукупності матеріал покликаний створити цілісну картину генези України як геополітичної реальності.
Видання тематично розділене на дві книги: перша присвячена висвітленню історичного образу України, друга окреслює особливості її самовизначення та з'ясовує сутність української ідентичності – особливості національного характеру, мови, мислення, ментальності.
Для студентів вищих навчальних закладів, учнів ліцеїв, гімназій та коледжів, старшокласників загальноосвітніх шкіл.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В340972/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т3(2Ук)0,02 К-82I
 
Українознавство [Текст]: хрестоматія-посібник: У 2 кн. / В. С. Крисаченко. - К.: Либідь, 1996 .
Кн. 2. - [Б. м.]: [б.в.], 1997. - 464 с.
До другої книги хрестоматії-посібника ввійшли джерела, які окреслюють сутнісні ознаки об’єкта українознавства, а саме: самодостатність і самовизначення України та належне їй місце у світі. Зокрема, вперше широко представлено документи державницької думки України — угоди та витяги з польських конституцій, джерела часів гетьманської України, угоди з Московією, Кримом, Портою, іншими суміжними державами.
З належною повнотою репрезентовано думку XX ст., особливо часів бурхливих змін (Конституційні акти Центральної Ради, Гетьманату, Української Народної Республіки, ЗУНР, Директорії тощо).
Для студентів вищих навчальних закладів, учнів ліцеїв, гімназій та коледжів, старшокласників загальноосвітніх шкіл.
Шифр зберігання книги у НБУВ: В340972/2
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т3(2Ук)0,02 К-82II
 
Українська культура. Свята. Традиції. Обряди [Текст] = Ukrainian culture. Festivals. Traditions. Customs / Наталка Лещенко, Руслан Павлюк; [пер. англ.: І. Ільїна, О. Кальниченко, О. Стефановська; фот.: В. Антонович та ін.]. - Харків: Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2015. - 191 с.
Ця книга — незабутня мандрівка шляхами української народної культури! Захопливі статті, яскраві фото, стародавні документи й легенди — усе це зачаровує та надихає на пізнання традицій та звичаїв наших предків. Чудовий подарунок для всіх, хто цікавиться культурою України!
Шифр зберігання книги у НБУВ: CО 34142
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 Л-54
 
22. Міграції в історії і етнічних процесах України [Текст]: одес. етногр. читання / [за ред. В. Г. Кушніра]; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Іст. ф-т, Каф. археології та етнології України [та ін.]. - Одеса: ОНУ, 2017. - 397 с.: фот. - Текст укр., рос. та англ. - Бібліогр. в кінці ст.
На сторінках видання розглядаються актуальні проблеми історії міграцій та питання трансформацій в культурі, особливостей традиційної культури, міжетнічних взаємин. Збірка рекомендується етнографам та історикам, фольклористам, мистецтвознавцям, краєзнавцям, студентам і учням.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА814598
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т5 М-57
 
23. МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ = Mineral resources of Ukraine: наук. журн. / редкол.: Д. С. Гурський (голов. ред.) [та ін.]; ДП "Укр. геолог. компанія", Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. - Київ: Вид-во УкрДГРІ, 1994. - Виходить щоквартально. - Отримується з 1994. - ISSN 1682-721X
«Мінеральні ресурси України» – науковий журнал, що виходить друком з 1994 року та висвітлює сучасні проблеми формування бази мінерально-сировинних ресурсів держави.
В журналі друкуються статті, що містять матеріали про наукові дослідження, сучасні технічні та методичні розробки питання геоекології та економіки у сферах геологічного вивчення надр. На сторінках видання висвітлюється тактико-стратегічні засади державної мінерально-сировинної політики, матеріали конференцій, публікуються ювілейні статті про відомих вчених. Проблематика видання: мінерально-сировинна база України, питання економіки розвідки, видобутку та перероблення мінеральної сировини, проблеми екології, зовнішньоекономічної діяльності. У ньому міститься науковий та практичний розгляд усього спектра сучасних доробок, подій та нововведень у геологічній галузі України. На сторінках видання ініціюють і підтримують вільний обмін досвідом та інформацією у сфері наук про Землю.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж68730
 
24. МОВОЗНАВСТВО: наук.-теорет. журн. / редкол.: М. Мозер (голов. ред.) [та ін.]; Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні, Укр. мов.-інформ. фонд НАН України. - Київ : Академперіодика, 1967. - Виходить раз на два місяці. - Отримується з 1967. - ISSN 2524-0595
«Мовознавство» – науково-теоретичний журнал Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України та Українського мовно-інформаційного фонду НАН України, заснований у 1967 році.
У виданні висвітлюються проблеми загального, слов'янського, германського, романського, балтійського, тюркського та фінно-угорського мовознавства. Належне місце приділяється студіям з української мови, особливо в аспекті її зв'язків з іншими мовами. Журнал регулярно аналізує мовну ситуації в Україні та різних її регіонах. На його сторінках регулярно вміщуються матеріали наукових конференції, «круглих столів», дискусій з актуальних проблем мовознавства, ювілейних заходів. У спеціальних номерах опубліковані доповіді українських мовознавців на Міжнародних з'їздах славістів. Часопис знайомить читачів із новими українськими та зарубіжними лінгвістичними виданнями, висвітлює основні події мовознавчого життя в Україні та за її межами.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж60238
 
25. Моя Україна. Атлас [Карти] / ДНВП "Картографія", Укргеодезкартографія; ред. Д. В. Ісаєв. - Перевид. 2009, 2012, 2015 рр.; Б. м-бу. - Київ: ДНВП "Картографія", 2015. - 1 атл. (32 с.): кольор., текст, іл., держ. символіка, держ. гімн України; 32х23 см, кольор.
На відміну від багатьох сучасних видань для дітей, де інформація представлена у вигляді текстів і малюнків, в атласі головний тематичний зміст подано на картах, а тексти і малюнки тільки доповнюють їх. У наочній і доступній формі подаються відомості про нашу державу.
Атлас складається з 15-ти карт, що розміщені на розворотах:  Гори та рівнини України; Рослини й тварини; Доісторична Україна. Давні трипільці; Давня Україна. Скіфи й греки; Давня Україна. Анти, давні слов’яни; Київська Русь; Галицько-Волинська держава; Козацька Україна; Українська Народна Республіка; Україна сучасна; Історичні землі України; Ремесла та народні промисли; Визначні пам’ятки; Видатні постаті; Що виробляється в Україні.
До кожної карти додаються запитання, а на останній сторінці видання – відповіді, за якими маленький читач може перевірити свої знання. Наприкінці атласу вміщено карту світу з прапорами держав. Атлас призначений для дітей віком від 6-ти років.
Шифр зберігання атласу в НБУВ: В 2796
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 49948-арх ; 49949
 
26. НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ ТА ЕТНОЛОГІЯ = Folk art and ethnology: журнал / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів; редкол.: В. Великочий (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: Вид-во ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, 1925. - Виходить раз на два місяці. - Отримується з 1957. - ISSN 2664-4282
«Народна творчість та етнологія» – науково-популярний ілюстрований часопис, який видається в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України.
Журнал публікує етнологічні розвідки, народознавчі статті з історіографії та питань етногенезу українського народу, порушує проблеми етносу й культури, релігії, друкує польові та архівні матеріали. У часописі висвітлюються питання історії та теорії етнології, фольклору та народного мистецтва, подаються розвідки та матеріали експедиційних студій, хроніки, критично-бібліографічні огляди нових видань, де відображено досягнення в галузі культурної антропології українського та інших народів світу. Видання містить ілюстрований матеріал.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж27482
 
27. НАРОДОЗНАВЧІ ЗОШИТИ = The ethnology notebooks: наук. журн. / НАНУ, Ін-т народознав. НАН України; редкол.: О. Кісь (голова ред.) [та ін.]. - Київ: Академперіодика, 1995, січ. - Виходить раз на два місяці. - Отримується з 1995. - ISSN 1028-5091
Часопис «Народознавчі зошити» – двомісячник Національної академії наук України та Інституту народознавства НАН України, заснований у січні 1995 року у Львові як друкований орган відомого в Україні осередку етнографії, фольклористики, мистецтвознавства та музейництва.
Основні напрями наукових публікацій журналу: історія; історія гуманітарних наук; етнографія та народознавство; етнологія; традиційне право; ритуали, обрядовість, звичаєвість; археологія; антропологія; етнопедагогіка; етнопсихологія; етнолінгвістика; семіотика; мовознавство; топоніміка; теорія та історія культури; культурна антропологія; гендерні дослідження; соціологія культури; соціально-демографічні процеси; міграційні процеси; філологія; фольклористика; мистецтвознавство; образотворче (професійне і народне) мистецтво; декоративно-ужиткове мистецтво; музеєзнавство; театрознавство; музикознавство.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж68851
 
28. Національний атлас України [Карти] / Ін-т географії НАН України; Держ. служба геодезії, картографії та кадастру; голов. ред. Л. Г. Руденко; М-би різні. - К.: ДНВП "Картографія",  2007. - 1 атл. (440 с.): кольор., іл., діагр., граф.; 48х33 см, кольор.
Національний атлас України є науково-довідковм офіційним державним виданням, в якому інтегровані новітні знання та інформація про Україну.
Атлас характеризує природні умови і ресурси України, її екологічну ситуацію, населення, економіку, історію. Він складається із шести блоків: «Загальна характеристика», «Історія», «Природні умови та природні ресурси», «Населення і людський розвиток», «Економіка», «Екологічний стан природного середовища». Містить 875 карт різного масштабу, тексти, графіки та фотографії. Карти створені фахівцями інститутів Національної академії наук України, національних університетів, науково-дослідних інститутів і урядових установ та організацій.
Призначений для урядовців, дипломатичних представництв, керівників підприємств, установ та організацій, вчених, викладачів, аспірантів, студентів; тих, хто цікавиться Україною як державою.
Шифр зберігання атласу в НБУВ: С 1104
Інв. № зберігання атласу в секторі картографічних видань: 46544 ; 46545-арх ; 46546 ; 46584
 
29. НАША СПАДЩИНА: наук.-попул. журн. / ГС "Західноукр. спілка музеїв"; редкол.: А. Левик (голов. ред.) [та ін.]. - Львів: Растр-7, 2014. - Отримується з 2014. - ISSN 2410-6828
«Наша спадщина» — науково-популярний журнал, присвячений проблемам культурної спадщини, історії, охорони пам'яток історії та культури. Видання засноване 2014 року Громадською спілкою «Західноукраїнська спілка музеїв».
Головною метою журналу є популяризація вивчення та збереження культурної спадщини України. На сторінках журналу висвітлюються питання та матеріали, пов’язані із науковими дослідженнями об‘єктів культурної спадщини, їх збереження, пристосування. У кожному номері журналу статті подаються в окремих тематичних блоках, які стосуються історичної урбаністики, музейної практики, археології, геральдики, краєзнавства, окремих постатей. Також публікуються рецензії на нові видання, хроніка, повідомлення про українські пам'ятки за кордоном.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж101251
 
30. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО = Fine art / голов. ред. В. Петрашак; Нац. спілка худож. України. - Київ: [б. в.], 1934. - Засновано у 1934 році. Виходить з 1935 року. Як видання НСХУ - з 1991. - Назва обкл.: Обраz.м. - Виходить щоквартально. - Отримується з 1954. - ISSN 0130-1799
«Образотворче мистецтво» – один з найстаріших мистецьких журналів в Україні, заснований 1935 року. З 1991 року журнал виходить як видання Національної спілки художників України.
Українське мистецтво є альфою та омегою історично-критичних домагань часопису, у фокусі постійних зацікавлень редакції теорія та історія українського мистецтва – його класичне минуле і сучасний мистецький поліфонізм. На сторінках часопису читачі знайомляться з матеріалами про славетних мистецьких майстрів нашого минулого, про поскрибоване мистецтво України періоду більшовицької стагнації, про заборонені і напівзабуті імена та твори, про варварське нищення більшовиками української мистецької спадщини. Про наших славетних мистців, які  від 1917 до 1980-х рр. змушено шукали притулку в чужих землях. Про талановитих мистців незалежної України, які, прискореним кроком переступивши рубікон територіальної мистецької локальності, вийшли на простір діалогу зі світовим мистецтвом. «ОМ» у полі зору тримає  також досягнення мистецтва країн Заходу та Сходу.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж26780
 
31. ПАМ'ЯТКИ УКРАЇНИ: НАЦІОНАЛЬНА СПАДЩИНА: наук.-попул. ілюстр. всеукр. часопис / редкол.: Д. В. Чобіт (голов. ред) [та ін.]; Укр. фонд культури; Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури. - Київ: [б. в.], 1969. - Виходить щомісяця. - Отримується з 1969.
«Пам’ятки України: національна спадщина» – український науково-популярний ілюстрований журнал про культурну спадщину України, колектив якого продовжує традиції започаткованого в 1969 р. за ініціативою Петра Тронька інформаційно-методичного бюлетеня «Пам’ятники України» Українського товариства охорони пам’ятників історії та культури. При реформуванні видання «Пам'ятки України: історія та культура» в 2017 році наукові установи, які раніше були його співзасновниками та заступник головного редактора Дмитро Чобіт, разом з більшою частиною трудового колективу, створили оновлене видання «Пам'ятки України: національна спадщина». Основні теми — національна культура, вітчизняна історія, краєзнавство, пам’яткознавство, українознавство, музейництво, археологія, архітектура, фольклор, етнографія. Журнал висвітлює питання культурної спадщини України, проблеми пам'яткознавства, сприяє патріотичному вихованню молоді.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж62291
 
Україна очима іноземців [Текст]: [огляд інозем. літ.] / Олег Полянський; [уклад. Р. І. Труба]. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2020. - 222, [1] с. - Бібліогр.: с. 216-217.
У книзі зроблено огляд іноземної літератури про Україну та українців, яка побачила світ у перекладах українською мовою наприкінці ХХ-на початку ХХІ ст.  Для усіх, хто цікавиться історією України.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА847356
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т3(4Укр) П-54
 
33. ПРАВО УКРАЇНИ: юрид. журн. / Нац. акад. правових наук України [та ін.]; голов. ред. О. Д. Святоцький. - Київ: Право України, 1922. - Виходить щомісяця. - Отримується з 1958. - ISSN 1026-9932
Журнал «Право України» – загальнодержавне періодичне юридичне видання було засноване у 1922 р. Висвітлює актуальні питання українського державотворення, практичної діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розвитку правової системи, законодавства, юридичної науки і освіти в Україні. Публікує статті з різних галузей права, матеріали судової, прокурорсько-слідчої та адвокатської практики і т. д.
Метою видання є опублікування авторських матеріалів науково-теоретичного та практичного характеру, судової та правозастосовної діяльності з метою розвитку української національної юридичної науки, удосконалення чинного законодавства. На сторінках видання публікуються науково-теоретичні та практичні матеріали з: актуальних загальнотеоретичних та галузевих правових питань, правозастосовної практики, а також пропозиції до законодавства, зарубіжний правовий досвід; практики Європейського суду з прав людини, Конституційного, Верховного та міжнародного комерційного арбітражу, третейських судів тощо.
Цільова аудиторія: науковці у сфері юриспруденції, адвокати, судді, прокурори, слідчі, студенти юридичних вищих навчальних закладів, практикуючі юристи, працівники юридичної галузі тощо.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж27747
 
Етнічні межі і державний кордон України [Текст] / Володимир Сергійчук. - 3-є вид., допов. - Київ: Сергійчук М.І., 2008. - 560 с.
На великому архівному матеріалі доктор історичних наук Володимир Сергійчук досліджує, як століттями царська, а потім більшовицька Росія, панська Польща, Австро-Угорська монархія, боярська Румунія здійснювали експансію щодо України, загарбували її історичні землі, нищили культуру, душу, мову. І сьогодні окремі політичні сили наших сусідів, розраховуючи на економічні і політичні труднощі в Україні, прагнуть ставити перед нею територіальні претензії.
Книга розрахована на широкий загал студентів, викладачів, дипломатів, усіх тих, хто прагне бачити Україну багатою, великою, могутньою, повноправним членом європейської та світової спільноти народів
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА778928
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т3(4Укр) С-32
 
Українознавство [Текст]: навч. посіб. / З. О. Сергійчук; Відкритий міжнар. ун-т розв. людини "Україна". - К.: Ун-т "Україна", 2011. - 184 с. 
У навчальному посібнику розглянуто історичні виміри українознавства, матеріальна та духовна культура українців. Лекційний матеріал охоплює основні питання етнічної історії й розвитку української нації, історико-етнографічне районування, територіальне розміщення українців у світі, громадський побут, обряди, традиції, звичаї, основні види господарської діяльності, ремесла і промисли українського народу, духовну культуру й релігію.
Посібник розраховано на викладачів і студентів вищих закладів освіти, а також для учителів та учнів ліцеїв, гімназій, шкіл. Матеріали посібника стануть у пригоді працівникам організацій та установ і широкому читацькому загалу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА746961
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т3(2Ук)0,02 С-32
 
Природна та етнокультурна спадщина України [Текст]: новіт. дослідж. / Володимир Стецюк, Василь Пазинич, Тетяна Ткаченко; за ред. проф. В. В. Стецюка. - К.: Вища школа, 2012. - 342, 32 с.: іл. - Бібліогр.: с. 341-342.
Роль природних умов у формуванні етносів та основні концепції походження українського народу, історико-культурні чинники ранніх етапів його етногенезу.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА760487
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т3(4Укр) С-79
 
Українці: етнос і мова [Текст]: монографія / В. Г. Таранець; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Одес. регіон. ін-т держ. упр., Міжнар. гуманіт. ун-т. - О.: ОРІДУ НАДУ, 2013. - 363 с.
Зазначена монографія завершує розгляд проблеми слов’янського етногенезу, зокрема походження давньоукраїнського етносу та його мови, витоки яких знаходяться в індоєвропейському суспільному та мовному середовищі. Останні розглянуті в попередніх двох працях (2004,  2009 рр.), результати трилогії в цілому дозволяють стверджувати існування конвергенційного розвитку народів, згідно з яким праслов’яни, витворившись із спільноти аріїв, представляли собою первісно гетерогенну етномовну сукупність, яка на базі територіальної та язичницької близькості сформувалась у відносно єдиний етнос та прамову, що постали у вигляді слов’янських. Часова локалізація засвідчує перебування давніх слов’ян у дельті Дону та Причорномор’ї в VIII ст. до н. е., на території Прибалтики в І ст. н. є. та активні міграційні процеси в ці давні часи у межах зазначених регіонів.
Для філологів, істориків, соціологів, етнологів, державних службовців і всіх, хто цікавиться походженням праслов’ян, а також давньоукраїнського етносу та його мови.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА774660
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 Т-19
 
Офіцерський корпус Армії Української Народної Республіки (1917-1921) [Текст]: біогр. довідник / Я. Тинченко. - К.: Темпора, 2007.
Кн. 1. - [Б. м.]: [б.в.], 2007. - 535 с.
Книга є першим системним дослідженням біографій українських командирів часів Визвольної війни 1917 – 1921 рр. Біографічний довідник містить відомості більш як про тисячу генералів та старшин Армії Української Народної Республіки, а також командирів армійських з’єднань Армії Української Держави гетьмана П. Скоропадського.
Наприкінці книги подається загальний список генералів та старшин Генерального штабу Армії Української Держави з докладними біографічними відомостями. Видання містить багатий ілюстративний матеріал, зібраний в архівах України, Польщі, Росії та у приватних колекціях.
Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів, а також усіх, хто цікавиться історією України та її збройних сил.
Шифр зберігання книги в довідковому підсобному фонді загального читального залу: С10731/1
 
Історична географія України [Текст]: навч. посіб. / С. В. Трубчанінов; Кам'янец.-Поділ. нац. ун-т ім. Івана Огієнка. - Кам'янець-Подільський: Оіюм, 2013. - 191, [16] с.: карти. - Бібліогр.: с. 190-191.
У посібнику, розрахованому передусім на студентів історичних факультетів, які навчаються за програмою підготовки бакалаврів, з’ясовуються головні проблеми курсу історичної географії України. Розкриваються історіографічні та джерелознавчі аспекти історико-географічних досліджень.
Розрахована на студентів, науковців, широкий загал читачів
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА773048
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т218(4Укр)Т-77
 
40. Україна на стародавніх картах. Кінець ХV - перша половина ХVII ст. [Текст]: [альбом] / М. Вавричин, Я. Дашкевич, У. Кришталович. - К.: Картографія, 2013. - 207 с.: карти. - (Пам'ятки картографії України). - Текст укр., англ. - Бібліогр.: с. 202-203. - 1000 прим.
Альбом «Україна на стародавніх картах» включає репродукції західноєвропейських середньовічних карт із зображенням території України, що зберігаються у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. Василя Стефаника НАН України та Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка. В альбомі подані в хронологічному порядку 83 карти із зображенням українських земель, що були видані од кінця XV до середини XVII ст. Факсиміле стародавніх карт доповнені ґрунтовними описами українською та англійською мовами.
Альбом з репродукціями стародавніх карт продовжує започатковану в Україні традицію перевидання факсимільних картографічних творів, що мають історичне та наукове значення.
Шифр зберігання атласу в НБУВ: СО31789
Шифр зберігання атласу в секторі картографічних видань: Д171 В-11
 
41. Українознавство [Текст]: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / [М. І. Обушний та ін.]; за заг. ред. проф. М. І. Обушного; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - К.: Київський університет, 2008. - 672 с. 
Висвітлюються основні проблеми українознавства як науки та навчальної дисципліни. В історичній ретроспективі розкриваються основні етапи етногенезу українців, їхня участь у культуро-, державо- та націєтворчих процесах, визначається місце і роль українознавства у сучасному глобалізованому світі.
Організаційно й методично адаптований до навчальної програми «Українознавство» для студентів вищих навчальних закладів. Вивчення курсу дає змогу студентам глибше з’ясувати сутність наукових розробок з українознавства, здійснених у дослідженнях співробітників Центру українознавства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та українознавчих інституцій в Україні й зарубіжжі як із навчальною метою, так і у власному науковому пошуку.
Для викладачів, студентів, аспірантів, наукових працівників, а також широке коло читачів, які цікавляться українознавчою проблематикою.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВC 50786
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 У-45
 
42. УКРАЇНОЗНАВСТВО = Ukrainian Studies: наук. журн. / НДІ українознавства; редкол.: Станіслав Кульчицький (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: НДІУ, 2001. - Виходить щоквартально. - Отримується з 2001. - ISSN 2413-7065
«Українознавство» – академічний журнал, створений для публікації досліджень, присвячених маловивченим проблемам історії та теорії українознавства, культури, освіти і науки України. Часопис засновано в 2001 році Науково-дослідним інститутом українознавства МОН України. «Українознавство» є фаховим виданням із дисциплін історичного та філософського профілю, акредитованим ВАК України (категорія «Б»). Також у журналі розглядаються актуальні проблеми культурології, лінгвістики, археології, освіти, філософії та інших соціальних і гуманітарних дисциплін. Окрема увага приділяється сучасному напрямку антропології – урбаністиці; важливим є питання викладання українознавства в загальноосвітніх школах.
Журнал «Українознавство» розрахований на працівників освіти, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів, професійних вчених і всіх, хто зацікавлений в українознавчих дослідженнях. Журнал видається у друкованій та онлайн версіях.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж23747
 
43. Українська державність. Історико-правничі нариси [Текст] / [керівники проєкту: С. Кубів, О. Святоцький; наук. ред.: В. А. Смолій (заг. ред.) та ін.]; НАН України, Ін-т історії України, Всеукр. правозахис. орг. "Меморіал" ім. Василя Стуса, Юрид. журн. "Право України". - Київ: Право України, 2021. - 969 с.: іл. - Назва обкл.: Українська державність. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Це видання є колективною працею – збіркою 22 нарисів відомих українських правників, філологів, істориків права та церкви. В основу історико-правничого дослідження покладено концепцію безперервності та спадкоємності української державності від IX ст. і дотепер. Нариси присвячені ціннісним і теоретичним засадам української державності, її символам та атрибутам, витокам та етапам становлення і розвитку.
Нариси мають науково-популярний характер. Вони у доступній формі розкривають читачеві результати багаторічних досліджень низки архівних матеріалів і формують цілісне уявлення про ціннісні засади та сутність української державності, її генезу через призму досвіду державотворення.
Нариси доповнюють понад 500 ілюстрацій, серед яких портрети постатей-символів української державності, а також унікальні зображення графіті Софії Київської та картини видатних художників України.
Видання розраховане на широке коло читачів, які цікавляться історією української державності, зокрема студентів і краєзнавців. Книга узагальнює результати наукових досліджень 1991-2021 рр., продовжує і змістовно доповнює фотолітопис «Українська державність: витоки, етапи становлення та розвитку» (2019 р.).
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС68345
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т3(4Укр) У-45
 
44. Українська етнологія [Текст]: навч. посіб. для студ. ВНЗ / В. К. Борисенко [та ін.]; ред. В. К. Борисенко. - К.: Либідь, 2007. - 399 с.
У посібнику аналізуються теоретичні проблеми української етнології, пов’язані з етногенезом українців, формуванням регіональної специфіки тощо. З нових позицій висвітлюється історія розвитку етнологічної науки. Традиційна культура українців — житло, одяг, харчування, звичаї, обряди, вірування — розглядаються з урахуванням сучасних соціально-економічних змін.
Для студентів, викладачів, науковців, а також усіх, хто цікавиться історією та етнологією.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВС 43345
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 1)У-45
 
45. УКРАЇНСЬКА МОВА: наук.-теорет. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови; редкол.: К. Городенська (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: Академперіодика, видавничий дім, 2001. - Виходить щоквартально.- Отримується з 2001. - ISSN 2707-5249
«Українська мова» – вітчизняне науково-теоретичне видання, засновноване Національною академією наук України та Інститутом української мови НАН України у 2001 році.
Тематична спрямованість: актуальні питання сучасної структури, кодифікації норм української літературної мови, проблем історії, соціального й державного статусу української мови, інформування наукової та широкої громадськості про найновіші прийоми та методи вивчення української мови та інших мов світу. Журнал друкує матеріали, присвячені актуальним проблемам української мови, зокрема теоретичні праці з граматики, словотвору, діалектології, соціолінгвістики, культури мовлення, проблем правопису, кодифікації норми, лексикології, лексикографії, наукової термінології, історії української мови та її зв’язків з іншими мовами, історії лінгво-україністики тощо. На сторінках журналу публікують огляди новинок з українського мовознавства та рецензії на видання, які становлять помітне явище у мовознавстві. Крім цього, журнал публікує статті, присвячені ювілеям видатних мовознавців, висвітлює проблеми, порушувані на мовознавчих форумах, симпозіумах, конференціях та конгресах.
Журнал призначений для науковців, аспірантів, викладачів, студентів.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж24030
 
46. УКРАЇНСЬКА МУЗИКА = Ukrainian music: наук. часоп. / Львів. нац. муз. акад. ім. М. В. Лисенка; редкол.: М. Новакович (голов. ред.) [та ін.]. - Львів: ЛНМА ім. М. В. Лисенка, 2011. - Виходить щоквартально. - Отримується з 2011. - ISSN 2224-0926
«Українська музика» – науковий часопис, щоквартальник, заснований Львівською національною музичною академією імені М. В. Лисенка у 2010 році.
У журналі подаються статті з історії української музики, про взаємини українських і закордонних музичних культур, народну музику, творчість окремих композиторів, проблеми музичної термінології і педагогіки; крім того, рецензії, критика, бібліографія, хроніка музичного життя. Метою видання є оприлюднення наукових досліджень з історії і теорії музики як минулого, так і сьогодення, а також матеріалів, рецензій, відгуків, оглядів, музично-критичних публікацій, перекладів, в яких відображається музичне, культурне, мистецьке життя в різних його проявах та в різні історичні періоди.
Кожен випуск зазвичай присвячується окремій ювілейній події, але публікації не обмежуються одним тематичним спрямуванням, а охоплюють широке коло наукових зацікавлень.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж100743
 
47. УКРАЇНСЬКА РОДИНА / засновник С. Я. Біленький; голов. ред. С. В. Біленька. - Київ: Біленька С. В. [вид.], 1999. - З 1999 р. по 2005 р. журн. виходив як газ., Мова, історія, традиції і звичаї - все це наша рідна нац. культура. - Виходить щомісяця. - Отримується з 2005. - ISSN 1819-9429. - ISSN 1819-9550
Журнал «Українськ родина» містить інформацію про здоровий спосіб життя, сімейні відносини та ведення господарства на основі сучасних технологій та споконвічних українських традицій та звичаїв. То є безцінний досвід від наших предків, що дійшов до нас з глибини віків завдяки небайдужим аматорам та невтомим патріотам-науковцям. Матеріал подається у популярній формі: легкий до сприйняття та розуміння, доступний для повторення.
Публікуються матеріали давніх та сучасних авторів: про минувшину, історії з життя, казки, поради оздоровлення від сучасних цілителів, лікарів, психологів. В кожному номері ви знайдете прикладні матеріали з рукоділля, крою та шиття, кулінарії. При нагоді додається СD-диск з українськими піснями, майстер-класи, зразки крою та інше.
Журнал об’єднує українців які поділяють здоровий спосіб життя, прагнуть вивчати свою культуру, традиції та звичаї, минувшину.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж25469
 
48. УКРАЇНСЬКЕ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ = Ukrainian State-Building, almanac: альманах: наук.-попул. період. вид. / Карпатський ун-т ім. Августина Волошина, НДІ "Центр дослідж. проблем державотворення"; редкол.: М. Токар (ред.) [та ін.]. - Ужгород [[б. в.]], 2019. - Назва на колонтитулі: Альманах *Українське Державотворення*. - Назва обкл.: Українське Державотворення, альманах. - Виходить щоквартально. - Отримується з 2019. - ISSN 2706-8323
Альманах «Українське державотворення» – науково-популярне періодичне видання, засноване НДІ «Центр досліджень проблем державотворення» Карпатського університету імені Августина Волошина у 2019 році. Науково-популярний та інформаційно-аналітичний журнал висвітлює проблеми суспільно-політичного життя, національного державотворення в Україні, історичної пам’яті та національної культури. Альманах має на меті якнайширшу популяризацію української мови і культури, національних традицій і сучасної практики державотворення, модерного бачення перспектив незалежної соборної України, а також протидію фальсифікаціям української історії та ворожим маніпуляціям національними символами і цінностями.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж101834
 
49. УКРАЇНСЬКИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПРОСТІР = Ukrainian information space: наук. журн. / Київ. нац. ун-т культури і мистецтв; редкол.: М. С. Тимошик (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: КНУКіМ, 2018. - Виходить двічі на рік. - Отримується з 2018. - ISSN 2616-7948. - ISSN 2617-1244
«Український інформаційний простір» є науковим рецензованим журналом відкритого доступу, в якому висвітлюються актуальні проблеми галузей журналістики та інформаційної діяльності. Видання засноване Київським національним університетом культури і мистецтв у 2018 році.
Програмні цілі та тематична спрямованість журналу зосереджується на двох аспектах: аналіз практики формування та функціонування українського інформаційного простору в суспільно-політичних реаліях держави Україна та в світовому контексті; висвітлення теоретичних, практичних та історичних аспектів головних складових українського інформаційного простору: преси, радіо, телебачення, мережевих платформ та книжкових видань.
Журнал адресований ученим, викладачам, аспірантам, студентам, практикам інформаційної сфери – усім, у чиї наукові та професійні інтереси входять питання формування й ствердження інформаційного простору як сфери суспільного життя держави.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж101717
 
50. УКРАЇНСЬКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ЖУРНАЛ = Ukrainian historical journal: наук. журн. / НАН України, Ін-т історії України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса; редкол.: В. А. Смолій (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: Академперіодика, видавничий дім, 1957. - Виходить раз на два місяці. - Отримується з 1957. - ISSN 1729-570X
«Український історичний журнал» – академічний часопис (засновники – Інститут історії України НАН України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України), який відображає основні тенденції сучасного національного історієписання, зокрема окреслює загальну палітру викликів, проблем, можливостей і перспектив студіювання історії України та споріднених дисциплінарних сеґментів.
«Український історичний журнал» на своїх сторінках відбиває рівень вітчизняної історичної науки, визначає напрями подальших пошуків. Це – відкритий майданчик, де фахівці апробують власні ідеї, пропозиції, концепції. Історія України репрезентується з багатьох ракурсів і в різноманітних контекстах передусім не як ізольована цілісність, а включена, сполучена, пов’язана з європейською та світовою минувшиною. Саме такий підхід робить «УІЖ» привабливим для професіоналів із найрізноманітнішою спеціалізацією, адже дозволяє оперативно знайомитися зі здобутками колеґ з інших дисциплінарних або проблемних сфер.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж27630
 
51. УКРАЇНСЬКИЙ МИСТЕЦТВОЗНАВЧИЙ ДИСКУРС = Ukrainian art discourse: журнал / редкол.: Р. І. Роготченко (голов. ред.) [та ін.]; Нац. авіац. ун-т. - Київ; Одеса: Видавн. дім "Гельветика", 2021. -Назва обкл.: Ukrainian art discourse: дизайн, образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація. -Назва складена каталогізатором: Український мистецтвознавчий дискурс: дизайн, образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація. - Виходить раз на два місяці. - Отримується з 2021. - ISSN 2786-5886. - ISSN 2786-5894
Журнал «Український мистецтвознавчий дискурс» започаткований з метою розвитку вітчизняного наукового потенціалу в галузі культури, мистецтва та гуманітарних наук та інтеграції його в світовий науковий простір шляхом оприлюднення результатів наукових досліджень.
Завданнями журналу «Український мистецтвознавчий дискурс» є:  створення простору якісної публічної комунікації вчених і якісного донесення результатів їх діяльності до вітчизняної та світової наукових спільнот;  опублікування основних наукових результатів дисертацій здобувачами наукових ступенів і досліджень претендентів на присвоєння вчених звань для офіційного визнання публікацій; опублікування результатів наукових досліджень для врахування при оцінюванні результатів наукової діяльності закладів вищої освіти, наукових установ, а також наукових і науково-педагогічних працівників та для їх атестації, при оцінюванні проектів науково-дослідних робіт, поданих на конкурси для фінансування за кошти державного чи місцевих бюджетів.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж101941
 
52. УКРАЇНСЬКИЙ СОЦІОЛОГІЧНИЙ ЖУРНАЛ = Украинский социологический журнал = Ukrainian sociological journal: наук. та інформ. вид. / Соціол. асоц. України, Харк. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна; редкол.: В. С. Бакіров (голов. ред.) [та ін.]. - Харків: ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2007. - Виходить щоквартально. - Отримується з 2011. - ISSN 2077-5105. - ISSN 2079-1771
«Український соціологічний журнал» – періодичне наукове видання України в галузі соціологічних наук, засноване у 2008 році. Видається Соціологічною асоціацією України та соціологічним факультетом Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
У журналі представлені результати теоретичних та емпіричних досліджень сучасного суспільства відомих українських і зарубіжних учених, молодих науковців, а також публікується інформація про наукове життя регіональних відділень Соціологічної асоціації України.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж100820
 
53. УКРАЇНСЬКИЙ СОЦІУМ = Ukrainian society : наук. журн. / Дер. установа "Ін-т економіки та прогнозування НАН України" [та ін.]; редкол.: Т. В. Бондар, О. М. Бородіна (голов. ред.) [та ін.]. - Київ: [б. в.], 2002. - Виходить щоквартально. - Отримується з 2002. - ISSN 1681-116Х. - ISSN 2518-375X
«Український соціум» – український науковий журнал, фахове видання із соціологічних і економічних наук. У виданні публікуються дослідження розвитку соціальних інститутів і соціальної структури, комплексний аналіз процесів трансформації усіх сфер суспільного життя, наукове вивчення взаємодії та взаємовпливу соціальних, економічних і політичних процесів, роль цінностей (у тому числі економічних, роботи, демократії), вивчення розвитку ринкових форм господарювання та конкуренції, розгляд актуальних аспектів інноваційного розвитку, моніторинг сприйняття населенням соціально-економічних процесів, рівня довіри суспільним інститутам, громадської та економічної активності.
Цільова аудиторія видання: науковці, спеціалісти у галузі соціології, економіки, соціальної психології, управління та політичних наук, працівники науково-дослідних установ, викладачі закладів вищої освіти, аспіранти, студенти, соціальні та молодіжні працівники, народні депутати, державні службовці.
Шифр зберігання журналу у НБУВ: Ж24215
 
54. Українці [Текст]: історико- етнографічна монографія: У 2 кн. / Л. Артюх [та ін.]; ред. А. Пономарьов; Міжнародне наукове братство українських антропологів, етнографів і демографів, Полтавська обласна держ. адміністрація. - Опішне: Українське Народознавство, 1999. - (Українські етнологічні студії ; Вип. 2).
Кн. 1. - [Б. м.]: [б.в.], 1999. - 527 с.: іл.
Колективна монографія у двох книгах порушує проблеми української прадавнини, етнiчної iсторiї та розселення в світі українцiв; розповiдає про галузі господарства, громадський побут, традиції дошлюбного спілкування, шлюбні звичаї, весільну обрядовість (1-ша книга); висвітлює особливості народного житла, традицiйного одягу, народного харчування, етнічної символіки, народного мистецтва, фольклору; подає вiдомостi про народні знання та вірування, календарні звичаї і обряди, народний етикет, храмове мистецтво (2-га книга).
Для всiх, хто не байдужий до історико-культурної спадщини рідного народу, прагне глибше пізнати особливості традиційно-побутової культури українців.
Шифр зберігання книги у НБУВ: С10084/1
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 У-45 I
 
55. Українці [Текст]: історико- етнографічна монографія: У 2 кн. / Л. Артюх [та ін.]; ред. А. Пономарьов; Міжнародне наукове братство українських антропологів, етнографів і демографів, Полтавська обласна держ. адміністрація. - Опішне: Українське Народознавство, 1999 . - (Українські етнологічні студії; Вип. 2).
Кн. 2. - [Б. м.]: [б.в.], 1999. - 541 с.: іл.
Колективна монографія у двох книгах порушує проблеми української прадавнини, етнiчної iсторiї та розселення в світі українцiв; розповiдає про галузі господарства, громадський побут, традиції дошлюбного спілкування, шлюбні звичаї, весільну обрядовість (1-ша книга); висвітлює особливості народного житла, традицiйного одягу, народного харчування, етнічної символіки, народного мистецтва, фольклору; подає вiдомостi про народні знання та вірування, календарні звичаї і обряди, народний етикет, храмове мистецтво (2-га книга).
Для всiх, хто не байдужий до історико-культурної спадщини рідного народу, прагне глибше пізнати особливості традиційно-побутової культури українців
Шифр зберігання книги у НБУВ: С10084/2
Шифр зберігання книги в універсальному підсобному фонді: Т-5 У-45 II
 
Історія України у датах і подіях [Текст]: монографія / Сергій Федака. - Київ: Український пріоритет, 2018. - 367 с. - Бібліогр.: с. 366-367.
Укладений доктором історичних наук, професором Ужгородського національного університету, довідник містить близько 5 тисяч дат вітчизняної історії, охоплюючи практично усі значимі події, що відбувалися на широких теренах від Сяну до Дону, починаючи від появи тут найдавнішої людини (1 мільйон років тому) і до квітня 2018 року включно. Подано факти політичної, економічної, дипломатичної, воєнної, церковної, культурної історії. Особливу увагу приділено первісній добі, часам Хмельниччини і Руїни, визвольним змаганням 1917 - 1921 років, голодомору 1932 - 1933 років, Революції Гідності і сучасній постреволюційній добі.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА835206
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т3(4Укр) Ф-32
 
Україна між Сходом і Заходом [Текст]: нариси із історії культури до початку XVIII століття / І. Шевченко; авторизований пер. з англ. М. Габлевич; ред. пер. ЯсА. Ясіновський. - Л.: [б.в.], 2001. - 250 с. - Бібліогр.: в кінці нарисів.
Книжка в широкій культурологічній перспективі представляє середньовічну і ранньомодерну історію України. Автор намагається максимально об’єктивно й безпристрасно аналізувати різні рівні проникнення до України східних і західних культурних елементів. Візантія, завдяки успішній християнській місії, заклала основи і дала могутній поштовх розвиткові культури Київської держави. Візантійська спадщина була визначальною складовою в культурному аспекті давнього Києва і не втратила своєї ваги до сьогоднішнього дня. Протилежним полюсом, звідки йшли культурні імпульси, був Захід. Головними воротами, крізь які ця культурна традиція проникла до України, була Польща.
Шифр зберігання книги у НБУВ: ВА646082
Шифр зберігання книги у секторі картографічних видань: Т3(4Укр) Ш-37
 
58. Amplissima Ukraniæ Regio, Palatinatus Kioviensem et Braclaviensem complectens, cum adjacentibus Provinciis juxta recentisimam designationem æri incisa arte et sumtibus Tobiæ Conradi Lotteri / уклад. T. C.  Lotter. - 1:[1 600 000]; м-б в укр., пол., нім. та москов. милях. - [Augsbourg]: Lotter T.C., [1757]. - 1 к.: кольор., худож. картуш, печатка, компас. роза; 53х60 см. - Грав. - Латин.
Опис за вид.: Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Середина XVII - друга половина XVIII cт. - К.: ДНВП "Картографія", 2009. - С. 160-161.
Переклад назви: [Карта] найобширнішого Українського королівства з Київським і Брацлавським воєводствами та прилеглими провінціями, з найдокладнішими вимірами мистецьки вигравіювана на міді та [видана] коштом Тобіаса Конрада Лоттера.
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань: 15604, 17109, 18125
 
59. La Russie Blanche ou Moscovie, Divisée Suivant l'Estendue des Royaumes, Duchés, Principautés, Provinces et Peuples, qui sont Presentement soubs la Domination du Czar de la Russie, Cogneu soubs le Nom de Grand Duc de Moscovie = Les Estats du Czaar de la Russie Blanche ou Grand Duc de Moscovie, ou Sont les Duches, de Moskow... / уклад. N.  Sanson. - 1:[6 000 000]; [32 геометр. або іт. миль в 1 см]. - Paris: Jaillot H., 1692. - 1 к.: кольор., худож. картуші з позолотою; 59х89 см. - Грав. - Фр. - Латин.
В атласі: Nouvelle introduction a la geographie pour l'usage de Monseigneur le Dauphin. - Paris, 1692.
Опис за вид.: Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Середина XVII - друга половина XVIII cт. - К.: ДНВП "Картографія", 2009. - С. 90-91; Кордт В. Материалы по истории русской картографии. 2-я сер. Вып. 1. - К., 1906. - С. 21.
Переклад назви: Біла Русь, або Московія, поділена на найважливіші царства, князівства, краї, провінції і народи, що перебувають під владою руського царя, що відомий як Великий князь московський (уклад. Н. Сансоном І).
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань: 17097
 
60. Ukrania quæ et Terra Cosaccorum cum vicinis Walachiæ, Moldaviæ, Minoris, Tartariæ provinciis / Exhibita Joh. Baptista Homanno. - 1:[3 340 000]; [11 нім. миль у дюймі]; м-б у герм. та пол. милях. - Norimbergæ: Homann I. B., [1716]. - 1 к.: кольор., худож. картуш, печатки, наклейка; 51х63 см. - Грав. - Латин.
Опис за вид.: Вавричин М., Дашкевич Я., Кришталович У. Україна на стародавніх картах. Середина XVII - друга половина XVIII cт. - К.: ДНВП "Картографія", 2009. - С. 120-121.
Переклад назви: Україна або Козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Тартарії, зображена Йоганном Баптистом Гоманном
Інв. № зберігання карти у секторі картографічних видань: 5711, 16846, 17478, 17479, 17733, 18148, 19293
 
 
Виставку підготували: зав. відділу Смоляр І.Е., головний бібліотекар Музиченко Я.О., головний бібліотекар Крутова Р.В., провідний бібліотекар Стаховська А.А., молодший науковий співробітник Сагетдінова Н.В., провідний бібліотекар Козякова О.В. 

Контактна інформація

Сектор запису читачів і контролю відвідувань:
+38 (044) 524-81-37,
+38 (044) 524-81-36
Сектор обслуговування у читальних залах:
+38 (044) 524-8176
Сектор універсального підсобного фонду і каталогів:
+38 (044) 524-19-11
Сектор обслуговування періодичними виданнями:
+38 (044) 524-44-19
Сектор обслуговування картографічними виданнями:
+38 (044) 524-44-38