Берегти та вивчати свою історичну спадщину – завдання у всі часи

Поділитися: 
Дата події: 
20-04-2023

20 квітня 2023 року Національну бібліотеку України імені В.І. Вернадського  (НБУВ) відвідали  перші особи Академії наук України, зокрема президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній, віцепрезиденти  НАН України –  академіки Вячеслав Богданов та Сергій Пирожков, перший заступник головного ученого секретаря НАН України Олег Кубальський. На зустрічі були присутні генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського член-кореспондент НАН України Любов Дубровіна, радник Президії НАН України, почесний генеральний директор НБУВ академік Олексій Онищенко, заступники генерального директора НБУВ Юрій Ковтанюк, Андрій Матвійчук, а також представники наукового колективу Бібліотеки. Візит проходив у стінах найстарішого корпусу НБУВ – будинку на вулиці Володимирській, 62,  де нині зберігається значна частина унікальних і цінних  об’єктів культурного й духовного надбання України, представлених у колекціях та зібраннях, історичних бібліотеках, та іншої культурної  спадщини України з найдавніших часів до сучасності. 

Під час візиту керівники НАН України ознайомилися з історією формування колекційного фонду, починаючи від 1918 року, трагічними сторінками 20-30-х років, коли Академія врятувала від загибелі і знищення найцінніші бібліотечні фонди родових зібрань, приватні бібліотеки видатних осіб, націоналізовані радянською владою, бібліотеки духовних та наукових, освітніх, культурних просвітницьких установ, наукових товариств тощо. Зупинялися й на історії бібліотеки під час радянсько-німецької війни,  післявоєнної відбудови та історії комплектування й діяльності до сьогодні. Особливу увагу викликало питання збереженості бібліотечних зібрань та самого історичного будинку під час нинішнього воєнного стану й небезпеки для історичної спадщини, що становить національну пам’ять України.  Саме в цьому приміщенні на Володимирській сьогодні зосереджена більша частина унікальних раритетів бібліотечних фондів національного характеру.

Гості побували у всіх відділах, побачили найцінніші раритети, серед яких і оригінал Пересопницького Євангелія, на якому присягають президенти України під час інавгурації, ознайомилися з виставками унікальних рукописних книг, джерелами української історії та літописання, стародруками, рідкісними виданнями, образотворчими та музичними колекціями, українськими, польськими, грецькими рукописами та виданнями, в тому числі серед них спадщиною таких знаних історичних постатей, як гетьман Іван Мазепа, Григорій Сковорода, митрополит Петро Могила та багато інших.  Були представлені колекції інших народів, зокрема польські, єврейські, татарські, грецькі, а також рідкісні газетні видання, видання зарубіжної україніки, чимало документів Архіву НАН України та його особових колекцій і колекцій з історії науки.  Працівники бібліотеки презентували роботу своїх підрозділів, а також діяльність відділу реставрації та консервації.

Внаслідок обговорення було зазначено, що збереженість цілісності і захист цих фондів в умовах війни й можливих загроз стали й залишаються одним з першочергових завдань НАН України та фахівців НБУВ. На зустрічі було предметно обговорено питання фізичного стану приміщень, у яких перебувають фонди, керівники НАНУ оглянули приміщення після минулорічних пошкоджень внаслідок ракетного обстрілу на вулиці Володимирській та бульварі Тараса Шевченка. Як відомо, це приміщення разом з кількома навколишніми будівлями зазнало руйнувань під час ворожого ракетного обстрілу столиці 10 жовтня. За допомогою виділених Кабінетом Міністрів  та  НАН України коштів, добровільних пожертв від приватних осіб значну частину пошкоджень вдалося ліквідувати, і це дало можливість бібліотеці забезпечити більш-менш задовільний температурний режим у приміщеннях, де зберігаються цінні фонди, а також приймати відвідувачів у своїх читальних залах.

Керівники Академії наук високо оцінили роботу підрозділів бібліотеки в питаннях роботи з фондами, наукові дослідження  фондів та заходи з їх збереження й запобігання пошкодженням, зусилля у сфері дослідження фондів та підготовки численних наукових видань. Президент НАН України академік Анатолій Глібович Загородній подякував колективу за самовіддану роботу в нинішніх умовах воєнного стану, відзначив високий фаховий та науковий рівень співробітників, згуртованість колективу бібліотеки.

Фотоматеріали: