Коли «допомогти» означає «врятувати»

Поділитися: 
Дата події: 
20-01-2023

Цю книгу приніс до бібліотеки особисто її упорядник. І в тому начебто немає нічого особливого, адже нам часто приносять видання у дар. Особливою цього разу стала сама книга. Бо вона може врятувати життя. У прямому сенсі цього слова.

Називається вона «Підручник тактичної бойової допомоги потерпілим. Уроки та передовий досвід». Переклав підручник з англійської майор медичної служби, професор Київського Міжнародного Університету, доктор медичних наук Костянтин Трінус. На волонтерських засадах. Він же і є упорядником. Бо знає ціну кожного уроку і кожної поради з цього видання на прикладах бійців зі свого батальйону.

Костянтин Трінус відомий у професійних колах як розробник методів та пристроїв для діагностики й лікування запаморочень голови, головних болів, неврозів, станів після контузії та акустичної травми. За розробки нагороджений медаллю імені К.Е. Ціолковського, медаллю «Лідер України», орденом Української технологічної академії «За заслуги», міжнародною премією імені Клауссена-Тато.

Все, що викладене в книзі, спирається на досвід американської армії, – розповідає Костянтин Трінус. – Зі своєї багаторічної практики я не раз мав справу з необхідністю спиняти кровотечу, зокрема й  турнікетами, тому знаю, як зволікання в часі або невдале застосування, невміле фіксування на тілі можуть завдати великої шкоди пораненому. Одного разу я був присутній на лекції парамедиків, які побували на різних фронтах під час восьми воєн. І коли вони показували, як треба накладати турнікети,  я нарахував вісім тактичних помилок. Серед них навіть ті, що могли стати критичними. І тоді мені захотілося зробити так, аби цих помилок більше не траплялося ні в лекціях, ні в практичному застосуванні.

Костянтин Федорович разом з дружиною Ксенією (вона інженер із впровадження інформаційних технологій, айтішниця і волонтерка) здійснили переклад відповідного американського підручника з Центру армійських уроків (Center for Army Lessons Learned (CALL), про існування якого Трінус знав. Спочатку для якомога швидшого і ширшого використання виклали в Інтернет  цифрову версію перекладу. Дуже швидко для більшого розуміння й дохідливості дій зробили з дружиною відповідний відеоканал у мережі YouTube: «Док Трінус Домедична допомога». А потім Лубенське видавництво «Інтер Парк» за сприяння заслуженого лікаря України Олександра Сиченка видрукувало книгу накладом 1 300 примірників.

Чи треба говорити, що такої кількості в умовах воєнних дій надто мало навіть для військових? А вміти надавати першу допомогу – зараз це потреба і для цивільних.

Звичайно, дуже допомагає безкоштовна цифрова версія цієї публікації, яку можна додатково роздрукувати й розповсюджувати в частинах і батальйонах: http://emed.library.gov.ua/jspui/handle/123456789/220. На щойно виданій книзі так і зазначено: «Відтворення цієї публікації вітається та дуже заохочується».

За іронією, саме ця благодійна фраза, напевно,  надихнула на «ідею» деяких ділків. Ще у червні, коли переклад було завершено і дано на нього посилання в Інтернеті, Костянтин Трінус побачив на якійсь книжковій розкладці цей підручник… у продажу. Коштувала ця нашвидкуруч роздрукована брошура  160 гривень. Тобто коли переклад і підготовка потрібного нашим військовим видання здійснюються на волонтерських засадах, інші не соромляться трішки «погріти руки» на чужій праці.

Однак потреба в цьому підручнику наразі залишається великою.

Є ще один аспект застосування уроків і порад  зазначеного видання – візуальний. Не всі й не одразу зрозуміють з книги, як саме правильно виконати потрібну дію. Це значно простіше побачити, але завантажувати з мережі відеоканал Трінуса зможе далеко не кожен військовий, особливо у фронтових умовах.

Тому дуже була б потрібна для наших захисників відеоверсія того, як правильно й оптимально застосовувати викладені в книзі поради. Її можна розповсюдити в частинах та батальйонах для навчань. Цю версію також могли б демонструвати не на одному каналі, адже останні трагічні події з руйнаціями та постраждалими свідчать, що відповідні навички потрібні не лише військовим, а й багатьом цивільним.

Отже, якщо є волонтери, що зможуть надати такі послуги, Костянтин Трінус готовий до цієї співпраці.

Контактна інформація

Обов'язковий примірник
+38 (044) 524-81-40
2-26 (внутрішній)
Вітчизняний документообіг
+38 (044) 524-49-93
+38 (044) 524-81-40
2-26 (внутрішній)
Приймання та опрацювання дарів
+38 (044) 524-45-97
3-74 (внутрішній, к. 221)
Облік бібліотечно-інформаційних ресурсів
+38 (044) 524-81-40
2-26 (внутрішній)
Експедиція
+38 (044) 524-81-40
2-79 (внутрішній, к. 115)