Ірландія й Україна – що нас єднає

Поділитися: 
Дата події: 
27-10-2022

Наша бібліотека отримала в дар книгу, яких в Україні поки що є лише два примірники: IRELAND AND UKRAINE Studies in Comparative Imperial and National History («Ірландія та Україна. Студії з імперіальної й національної історії»), Stephen Velychenko, Joseph Ruane, and Liudmyla Hrynevych (eds.). ibidem-Verlag, Stuttgart, 2022.

Це – збірник наукових досліджень, які  готувалися фахівцями різних країн та обговорювались у 2019 році на кількаденній міжнародній науковій конференції в Інституті історії  НАН України «Ірландія, Україна та імперії: залежність, конфлікт, пам’ять».  Книгу презентували Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського вчені-економісти, учасники тієї конференції – доктор економічних наук, провідний науковий співробітник Інституту професійної педагогіки Національної академії педагогічних наук України Валентина Вікторівна Попова та кандидат економічних наук В’ячеслав Юхимович Попов.

Науковий форум майже трирічної давнини, як свідчать матеріали, на документальній основі прогнозував наслідки імперської спадщини для країн, які свого часу входили до складу імперій, тож привид жорсткої агресії колишнього головного «імперця» щодо сусідів проглядався вже тоді. 

Опублікована англійською мовою книга “Ірландія та Україна. Студії з імперської й національної історії” містить також україномовні переклади передмов і анотацій до кожної з 26 частин. Ось кілька думок провідних фахівців-учасників заходу:

Стівен Гоу, Оксфордський університет: “Ця вражаюча збірка буде як головним ресурсом, так і викликом для всіх, хто цікавиться проблематикою імперій і колоніалізму, європейською і східноєвропейською історією, націоналізмом, державотворенням, фронтирами і політичним насильством, використанням і зловживанням історією в сучасних політичних дискусіях або перспективами і пастками порівняльного методу в історії.”

Павло Роберт Маґочій, Університет Торонто: “Книга, яку ви тримаєте у руках, детально висвітлює минулі страждання ірландців та українців. Паралелі між досвідами цих двох груп часом лякають. На щастя, обидва народи не тільки вижили, але й створили свої власні незалежні держави.”

Редактори й автори цієї книжки доклали зусиль до подолання труднощів порівняльного аналізу України й Ірландії. Дехто наголошував радше на відмінностях, ніж паралелях в історичному досвіді та обставинах. Одна з найважливіших відмінностей полягає в тому, підкреслюється у передмові Стівена Гоу, що історичний конфлікт між Британією та Ірландією є радше в минулому, хоча й не зовсім остаточно. Натомість конфлікт між Україною й Росією у 2021 році залишається дуже актуальним. Навіть ця стимулююча і дружня конференція в Києві, з якої народилась презентована книга, проводилась у тiні триваючої неоголошеної війни (в передмові, нагадаємо, йдеться про період до початку повномасштабного вторгнення російської армії).

У матеріалах збірника велика увага приділяється порівняльному аналізу особливостей розвитку України та Ірландії – від голодомору, який пережили обидві країни, й до питань економічного розвитку протягом останніх 30 років. Багато з цих порівнянь викликають в українців запитання, чому різні стартові ситуації обох країн на початку 1990-х років одну державу спонукали розвиватися, а інша, на жаль, не змогла вдало скористатися хорошими шансами.

Книга нині поширюється світом, але у зв’язку з війною якусь частину накладу перевезти  до України поки що складно.

Приймаючи книгу до фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, в.о. заступника генерального директора НБУВ Олена Леонідівна Сокур подякувала Валентині та В’ячеславу Поповим за бажання поділитися книгою, за таку цінну й цікаву інформацію. Вона зазначила, що  дарувальникам буде надіслано листа-подяку, а збірником незабаром зможуть послуговуватись дослідники, оскільки його внесуть до електронного каталогу бібліотеки, відтак книгу можна буде замовити для користування в читальних залах.