«Земля, яку сходив Тарас…» (9 березня – день народження Т.Г. Шевченка)

Поділитися: 
Дата події: 
9-03-2022

9 березня – день народження Т.Г. Шевченка

Березень для нас завжди позначений Шевченковими днями. Сьогодні відзначаємо день народження нашого генія і велета духу – Тараса Шевченка.

А земля, на якій він народився, яку сходив малими босими ногами, про яку все життя писав, малював, мріяв – його і наша рідна Україна – сьогодні в пекельному вогні вселенського жаху, який здавався неможливим у ХХІ столітті…

Відома думка про те, що геніям особливо притаманний дар передбачення, так точно й трагічно відбилась у наших нинішніх днях.  Ми знали Шевченкові рядки «бо москалі – чужі люде, роблять лихо з вами», але вважали, що то залишилось у далекій історії, часи змінились...

Виявилось – він відчував і знав краще за нас. Як не подивуватись пророчості слів з поеми «Невольник»: «А москалі і світ божий в путо закували»? Сьогодні ми відбиваємо напади російської армії на нашій землі.

Тарасу Шевченкові все життя безмежно боліло те історичне прокляття і віковічна трагедія України – Москва й московщина. Це простежувалось у багатьох його поетичних творах, це виринало в прозі й епістолярній спадщині. Виявилось – воно нікуди не поділось. Москва-держава, приховуючи свої загарбницькі наміри під личиною «брата», була постійною загрозою для України, а московщина як її стиль правління і життя призвела до бажання стати гегемоном, підкорити собі, привласнити нашу історію, культуру, зневажити мову.

Але наш Пророк вірив у свій народ.

«Не смійтеся, чужі люде!

Церков-домовина

Розвалиться... і з-під неї

Встане Україна.

І розвіє тьму неволі,

Світ правди засвітить,

І помоляться на волі

Невольничі діти!..»

писав він у поезії «Стоїть в селі Суботові».

І коли сьогодні мужньо й самовіддано б’ються за свою землю і свій народ наші безстрашні воїни, коли їх цілодобово підтримують цивільні українці в обороні і в тилу, допомагаючи чим можуть, –  Тарас Шевченко з нами, а ми з ним.  Бо як не згадати заклик його «Заповіту»:

«Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте.»

Нині, у тяжкі дні війни в Україні – ми чуємо, наш Кобзарю! Ми вистоїмо. І переможемо