Соборна наша Україна людьми та цінностями сильна

Поділитися: 
Дата події: 
20-01-2022

…Відчуття подиву й захоплення, осяяння тієї незвичної (бо вперше!) події, коли 22 січня 1990 року простягся, рука до руки, живий ланцюг людей від Івано–Франківська до Києва, відлуння її в пам’яті й у серці – все це й досі відчувають учасники та свідки того Всеукраїнського ланцюга єднання… Офіційного статусу це свято – День Соборності України – набуло пізніше, але для багатьох відлік новітньої Соборної України почався саме того незабутнього січневого дня.

Дню Соборності України була присвячена відкрита в НБУВ 20 січня фотовиставка «Дубно очима українських фотохудожників». Її організаторами стали  Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, Національна спілка фотохудожників України, Фонд фотомистецтва України, Державний історико-культурний заповідник м. Дубно Рівненської області, громадська організація "Волинська азалія". А сама виставка презентувала роботи  майстрів фотографії Олександра Вадіса, Олександра Лепетуна, Сніжани Малишевої, Станіслава  Потаніна, Павла Риболовлєва, Андрія Чекановського, Євгена Шваба. Їхні твори представлені в фотоальбомі з однойменною назвою «Дубно очима українських фотохудожників».

Відкриваючи презентацію, завідувачка відділу соціокультурної діяльності НБУВ Антоніна Шеремет коротко представила саме місто – символічного й фактичного гостя  цього заходу. Дубно – найдавніше місто Волині, перший запис про нього з’явився в Іпатіївському літописі 1100 року. Статус міста воно здобуло при князі Костянтині Острозькому. А згодом, 1507 року, Дубно вже мало Магдебурзьке право – майже одночасно з Києвом і Житомиром. І відбулося це завдяки економічному розвитку міста – там проходили торгові шляхи, укладалися контракти, чимало торгівельних зв’язків у ХУІІ столітті «перекочували» зі Львова до Дубна. Тож це був потужний торговий і культурний центр, який приваблював до себе і ремісничий люд, і купецький, і митців.

Перлиною міста, та й усієї України, підкреслила ведуча, є Дубенський замок – міцна фортеця, яка є і мистецьким, і фортифікаційним витвором, що надзвичайно добре зберігся донині. Свого часу побували там і Карл ХІІ, і Іван Мазепа, і Петро І. Наш геніальний Кобзар Тарас Шевченко сходив там багато стежок, і один з найкращих пам’ятників Шевченку  встановлено саме  в Дубні ( його світлину можна побачити на цій виставці). Двічі відвідав Дубно і наш мандрівний філософ Григорій Сковорода, чиє 300-річчя відзначає Україна нинішнього року. А Державний історико-культурний заповідник міста Дубно входить до списку 7 чудес України.

Навіть той, хто не був у Дубні, може завдяки представленій нашій фотовиставці уявити красу цієї перлини Волині, одного з  центрів духовного життя країни, запевнила Антоніна Шеремет.

Куратор проєкту голова громадської організації "Волинська азалія" Ерна Шевчук, теж презентуючи своє місто, наголосила, що Дубно ніколи і ніким із загарбників не було взяте. Але людям з добрими намірами  воно завжди раде, зустрічає таких гостей хлібом-сіллю, розповіддю про його історію та добрими словами. Нам приємно, відзначила, вона, що свого часу Микола Томенко та його громадський  рух «Рідна країна» проводили опитування й визначали рейтинги міст, завдяки чому наше прекрасне місто внесено до списку «7 чудес України». Варто лише згадати, що в Дубні 25 церков, 15 з них мають статус пам’яток архітектури.

2008 року за підтримки міської ради в Дубні було проведено перший пленер фотохудожників України «Дубненський край», а в липні 2021 року це чудове починання мало своє продовження – другий фотопленер, повідомила Ерна Шевчук. І те, яким вони побачили й представили наше місто, нас приємно вразило й надихнуло. Крім того, що митці зуміли  показати його куточки з особливого ракурсу, то їм ще й вдалося зберегти для історії ті місця, які, на жаль, уже зникли з обличчя міста.

Окремо варто зазначити, що й про організацію  та забезпечення проведення цього фотопленеру, і про випуск буклета про нього з чудовою поліграфією дбайливо потурбувалась Дубенська міська рада. Міський голова Василь Антонюк відзначав у передмові до буклета, що, прагнучи донести якомога більше інформації про Дубно до широкого загалу, вони запрошують усіх його відвідати, адже цією перлиною варто пишатися.

Олександр Лепетун, представляючи  всіх учасників виставки, запевнив, що такі унікальні місця України, як Дубно, й такі чудові люди надихають ще більше шукати та творити.

Генеральний директор НБУВ, член-кореспондент НАН України Любов Дубровіна привітала всіх учасників і гостей презентації. Вона відзначила, що святковий настрій напередодні Дня Соборності відчувається і в цій чудовій виставці, і в емоціях присутніх. Щиро подякувавши і представникам міста та заповідника, й фотохудожникам за відкриття унікальних місць нашої прекрасної соборної України, очільниця Бібліотеки висловила побажання, щоб таке взаємно цікаве, корисне і плідне спілкування тривало ще довго.

Народний депутат України четвертого – восьмого скликань і голова громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко відчував себе ніби на подвійному святі – і прийдешнього Дня Соборності, й чергового вшанування одного з семи чудес України, до визначення якого рух «Рідна країна» мав безпосереднє відношення. Він привітав усіх напередодні важливого й світоглядного свята, відзначивши, що до такої історичної події, як встановлення Дня Соборності, доклалися  багато поколінь українців.  Соборна Україна – це ідеї, цінності і люди, які об’єднують Україну. Тому в проєктах громадського руху «Рідна країна» – популяризація  як замків, палаців, фортець, так і людей, які об’єднують нашу державу.

Після розповідей, у тому числі у фільмах і телепроєктах, про знакові й унікальні місця нашої землі, повідомив він, нині громадський рух починає роботу над новим проєктом «7 чудес України: малі батьківщини великих українців». Він потрібен, щоб вкотре привернути увагу й до видатних постатей нашої історії, й до багатьох таких об’єктів, як Дубно і його унікальний заповідник. Особливо ж необхідно  популяризувати їх серед своїх громадян, адже досить уже українськими грошима піднімати закордонні курорти, вони мають працювати на розвиток своєї держави і культуру українців.

Микола Томенко вручив Бібліотеці низку книг, виданих громадським рухом, серед яких особливі щорічники, котрі готуються до ювілеїв видатних українців.

Заступник директора Державного історико-культурного заповідника Надія Любецька подякувала Бібліотеці й авторам фотовиставки за можливість у теплій урочистій атмосфері в загальноукраїнському масштабі представити і Дубно, й заповідник. Вона підтвердила, що останнім часом усе більше туристів почали звертати увагу на пам’ятку, кількість відвідувачів помітно зростає. Нинішня ж виставка ще більше цьому сприятиме.

Генеральний директор НБУВ Любов Дубровіна вручила гостям чудово видрукувані презентаційні видання, які побачили  світ завдяки науковим дослідженням працівників Бібліотеки.  А представники Дубненського району навзаєм подарували буклети  та інші книги про свій чудовий край.

Відомий письменник і журналіст  Олександр Балабко, який досліджував багато місць, де перебували чи працювали видатні українські митці й літератори, поділився враженнями від свого візиту до Дубна. Він  також подарував представникам цього краю й бібліотеці Вернадського свої книги про Миколу Гоголя, Михайла Коцюбинського та Олександра Вертинського.

Привітав усіх з прийдешнім святом та презентацією і народний депутат України третього скликання Олександр Гудима. Відзначивши роботу фотохудожників, він звернув увагу всіх присутніх на необхідність широко популяризувати наші історичні й культурні надбання.

І, як відомо, за українською традицією урочисте зібрання не обходиться без пісні. Цього разу своїм чудовим співом гостей радували  заслужена артистка України Олена Хижна, народні артисти України Леонід Сандуленко та Олександр Василенко. І це було чаруюче й прекрасне завершення свята. 

Фотовиставка «Дубно очима українських фотохудожників» експонується в холі конференц-зали головного корпусу НБУВ.

Фотоматеріали: