«Чудове тріо» і «професійний хор» - про українсько-болгарські відносини

Поділитися: 
Дата події: 
3-08-2021

     У Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулася презентація монографії «Українсько-болгарські відносини: офіційна і культурна дипломатія (1918-1944)», присвячена 30-літтю державної незалежності України та 30-літтю відновлення українсько-болгарських дипломатичних відносин. Її авторки – Ірина Матяш, Анна Тертична, Інна Манасієва.

     Відкриваючи захід, Генеральний директор НБУВ, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор, рецензент презентованого видання Л. А. Дубровіна  підкреслила важливість цього дійства в нашій Бібліотеці. Адже саме Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського  стала місцем перетинання визначних історичних, культурних і наукових векторів, місцем видання знакових спільних документів і каталогів. І презентована монографія, на її думку, є непересічною подією, актом зміцнення культурних зв`язків України з Болгарією.

    Вітаючи присутніх, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Болгарія, кандидат філологічних наук В. А. Москаленко зазначив , що саме в цьому році ми відзначаємо 30-річчя відновлення дипломатичних відносин між Україною та Болгарією. Важливу роль у цьому процесі відіграє робота українсько-болгарської групи істориків, створеної у 2018 році під егідою Інституту історії НАН України та Інституту історичних досліджень Болгарської Академії Наук. І монографія, яка презентується, - одне з яскравих підтверджень цьому. Він наголосив, що об`єктивний і неупереджений погляд на історію суспільно-політичних, дипломатичних та культурних контактів у їх сукупності та взаємодії дозволяє визначити питому парадигму взаємин між Україною та Болгарією, і що авторки видання здійснили вельми точну, глибоко обґрунтовану і виважену роботу, яка приверне увагу не лише наукового, а й більш широкого читацького загалу.

    Від посольства України в Республіці Болгарія до фонду Бібліотеки  було урочисто передано видання, які будуть корисними відвідувачам НБУВ та сприятимуть популяризації маловідомих сторінок українсько-болгарських відносин. Подаровано такі видання: «Проф. Михайло Иванович Парашчук – украински скулптор и виден обществен деец (1878-1963)» - збірник документів, фото і публікацій, пов`язаних з життям і творчістю митця, скульптора, політичного і громадського діяча, лідера української громади в Болгарії Михайла Паращука; «Украинско-български преглед» - репринт часописів Посольства Української Народної Республіки в Царстві Болгарія «Украинско слово» і «Украинско-български преглед» як унікальний приклад першооснов публічної і культурної дипломатії України; «Болярка» Лесі Українки – перше видання болгарською мовою драматичної поеми «Бояриня» у перекладі відомого болгарського письменника і перекладача Димитра Хрістова.

      У ході презентації неодноразово промовлялися слова «чудове тріо». І кожна з його авторок мала слово. Одна з них - доктор історичних наук І. В. Манасієва, яка працює в Інституті історичних досліджень Болгарської Академії Наук - в режимі онлайн  подякувала організаторам цього проекту і заходу. Вона нагадала, що особливе значення в роботі над монографією відіграли особисті архіви професора Івана Шишманова, до частини яких не було доступу в радянський період, а також професора Михайла  Паращука, багаторічного лідера і натхненника «Української громади», співзасновника Українсько-болгарського товариства у 1932 році та першого Союзу українських організацій Болгарії у 1934 році.

      Великою честю бути частиною цього чудового творчого колективу вважає дипломатка, кандидатка історичних наук, членкиня Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, дослідниця історії українсько-болгарських відносин А. В. Тертична. Написану монографію з комплексною і всебічною оцінкою історичних подій вона вважає достойним внеском у підняття іміджу України і українців як окремої нації. Віднині ця книга, в написанні якої багато допомогли інформацією і рідкісними архівними документами, які зберігалися в архівних установах Республіки Болгарія, доступна широкому колу читачів  і в онлайн.

     Безсумнівним лідером цього творчого проекту і його натхненницею є дослідниця дипломатичних архівів, історії дипломатичних відносин України, архівознавства, докторка історичних наук, професорка, Заслужена діячка науки і техніки України, голова Товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, співголова академічної Комісії істориків України і Болгарії І. Б. Матяш. Вона подякувала співавторкам монографії за чудову спільну роботу і задала риторичне питання: ну хто не читав про українсько-болгарські відносини? Тож треба було надати такі факти, документи, роздуми і висновки, аби сказати своє, нове слово в цій царині відновлення дипломатичних відносин між Україною та Болгарією.  Саме – відновлення, адже їх встановлення відбулося понад сто років тому, підписанням 9 лютого 1918 року Берестейського договору, яким, зокрема, було розпочато партнерство між УНР та Царством Болгарія. Відзначення цієї дати позначилося реалізацією двох проектів: виходом  збірки «Украинско-български преглед» та виданням монографії «Українсько-болгарські відносини: офіційна і культурна дипломатія (1918-1944)».

     У обговоренні монографії взяли участь: кандидат філологічних наук, голова Спілки українських організацій Болгарії «Мати Україна» Олена Коцева; професор Софіївського університету Святого Климента Охридського Райна Камберова; дипломат, іноземний член Болгарської Академії Наук, завідувач кафедри нової та новітньої історії Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, доктор історичних наук, професор Михайло Станчев; завідувачка кафедри слов`янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького, кандидатка філологічних наук, керівниця групи студентів, які долучилися до перекладу з болгарської Ольга Сорока; доктор історичних наук, заступник директора науково-дослідного інституту українознавства МОН України Павло Гай-Нижник; доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних відносин та міжнародного права Київського університету імені Б. Грінченка Ігор Жалоба; кандидат філологічних наук, доцент кафедри слов’янської  філології, директор Центру болгарської мови, літератури, історії і культури  Інституту філології Київського національного університету імені Т. Шевченка Олена Чмир; викладачка кафедри слов`янського мовознавства Софійського університету  імені Святого Климента Охридського Ліліана Желєва; кандидатка історичних наук, старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ, провідний бібліограф Національної бібліотеки України для дітей Наталя Марченко.

     Увесь цей «професійний хор» не тільки висловив щиру подяку за ґрунтовну наукову роботу «чудовому тріо» авторок монографії, а й модератору заходу – дипломату, болгаристу, викладачу Дипломатичної академії України імені Г. Удовенка Миколі Ярмолюку.

Фотоматеріали: